legaturi cuple digitale

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

24may

Well-Known Member
Trenulist
27 Decembrie 2007
542
0
pitesti
LOCATION
pitesti
am cumparat pt vagoanele din triaj niste cuple digitale,setul are 2 cuple si fiecare cupla are 4 fire,stie cineva unde se lipesc aceste fire?
 
Cu o cupla cu patru fire poti comanda cu un decodor trei functii. Firul 1 comun, firele doi trei si patru pot fi iluminari vagoane, semnal de sfarsit de tren etc.
Cred totusi ca terminologia de cupla digitala este eronata. In acceptiunea mea cupla digitala este cea care poate fi comandata dintr-un decodor pentru a decupla locomotiva de vagoane sau doua vagoane intre ele.
 
Acestea sunt cuple conducatoare de curent, care servesc la transmiterea curentului de la locomotiva la vagoane sau de la vagon la vagon. Daca doresti doar transmiterea alimentarii de la un vagon la altul, atunci nu ai nevoie decat de cate doua fire de la capetele fiecarei cuple, lipit fiecare la culegatoarele de tensiune corespunzatoare (firul din stanga lipit la culegatoarele de pe stanga, respectiv firul de pe dreapta lipit la culegatoarele de tensiune de pe dreapta). Daca doresti sa transmiti si semnalele decodorului, atunci... povesteste mai multe :)
 
vreau sa le pun la vagoane in triaj ,cu locomotiva sa le adun sa dau o tura dupa care sa trimit fiecare vagon pe linia lui ,imi trebuie decodor in fiecare vagon?
 
tipul de cuple pe care il am eu este bun numai pt iluminatul vagoanelor si electomotoare,deci mie imi trebuiesc cuplele cu bobine pt vagoane.
 
eu vreau cuple cu bobina pentru ""dezlegat"" locomotiva, as vrea vreo 6 bucati,pt 3 locomotive, unde pot gasi va rog? asta e ? http://jucarii.com.ro/produs.php?prodcod=4754