Decodor ESU 3.0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
Salutare,

va rog sa ma "luminati" si pe mine.....la decodorul ESU versiunea 3.0, firul mov este in aer. Ce este cu acest fir? se poate folosi la ceva? eu m-am gandit ca se poate conecta pentru a controla ceva in plus, spre exemplu luminile de la vagoane sau ceva de genul asta...
multumesc,

Cu stima
 
Firul mov este pentru functii auxiliare (lumini in cabina locomotivei, lumini pt vagoane, etc)
Adrian
 
Mai precis, firul mov este pt. F2 si spre deosebire de F1 (firul verde) nu a mai "gasit" pin disponibil pe mufa NEM652 si sta "in aer".

Asta in mod implicit; unele decodoare (inclusiv ESU 3.0) pot mapa oricare dintre functiile F1-F12 catre fiecare dintre cele doua iesiri.
 
La magazinul lui Rally au aparut aceste cuple NEM 362: http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ssvv5048ok, ei bine, inteleg ca se poate conecta firul mov la aceste cuple... spunti-mi daca ma insel.
Eventual daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi practice...

multumesc
 
Firul mov F2 (sau verde F1) si musai firul albastru (plusul comun) ca sa poti trimite tensiune catre vagoane. Dar si 42 ron necesari de fiecare vagon... :!:
 
sandoz a spus:
La magazinul lui Rally au aparut aceste cuple NEM 362: http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ssvv5048ok, ei bine, inteleg ca se poate conecta firul mov la aceste cuple... spunti-mi daca ma insel.
Eventual daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi practice...

multumesc
Care sunt cuplele respective? Accesarea linkului duce la afisarea mesajului "Produsul cautat nu exista in baza de date." :?:
Firul verde sau firul mov pot sa actioneze alte functii ale locomotivei/trenului, care au celalalt pol conectat la firul albastru (plus comun). De exemplu, astfel pot fi actionate... cuplele digitale :D (daca locomotiva este dotata cu asa ceva), luminile din cabine etc.
 
Micutza intrebare micutza :D
Cum sa procedez ca sa-mi pot "numi" decodoarele ESU LokPilot DCC V3.0 cu numarul seriei locomotivei in care ele sunt montate, daca acest numar este format din mai mult de 2(doua) cifre? De exemplu, 130 pentru diesela BR130 "Ludmilla", 254 pentru electrica BR254 "Arco", 641 pentru bunicutza 64.180 Guetzold si 642 pentru nepotzica 64.297 Roco etc.
 
Pai poti folosi adresarea lunga (daca o stie si centrala ta) prin care poti da locomotivei o adresa cuprinsa intre 1 si 10239.

Pt asta trebuie activat bitul 5 al CV29 (incrementezi valoarea CV-ului cu 32: de ex 6+32=38 ).

In plus, adresa lunga trebuie inscrisa in CV17 + CV18:
CV17 contine bytul semnificativ+192
CV18 contine bytul mai putin semnificativ.

EX: adresa 642
642 / 256 = 2,.....
2 + 192 = 194
CV17=194
2 x 256 = 512
642-512 = 130
CV18=130

Invers, daca avem CV17=192 si CV18=254
192-192=0
0 x 256 = 0
0 + 254 = 254
Sper sa se inteleaga ceva....
 
Se pare ca si Roco MultiMaus tot pana la 9999 stie sa numere... :D

Adica, 100 loco de-mi iau pe an, tot imi trebuie vre-o suta de ani... optimisti sunt baietii astia de la Lenz, Roco sau NMRA (10239) :!: