Minidecodorul DIGITRAX DZ 125........

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna ziua,
eu sunt de meserie electronist , am produs pina acum cca 30 buc decodoare pe care le-am supus unor teste indelungate.asa ca imi permit sa fac anumite consideratii despre caldura degajata de decodoare ;-)

Caldura degajata de decodor este atit in functie de sarcina :!: cit si de statia digitala folosita :!: , si de conditiile de mediu: temperatura ambianta,
tensiunea retelei.

Astfel majoritatea statiilor digitale ieftine sau midrange au tensiunea de alimentare nestabilizata, de aceea aceasta este influentata de tensiunea retelei electrice, care in Romania are fluctuatii mult peste limita admisa.Cind tensiunea este mare decodorul se poate incalzi chiar in repaus, deoarece acesta contine o sursa de 5V pt. alimentarea microcontrolerului din decodor.

curentul consumat de motor in sarcina poate fi de 3 ori mai mare ca la mersul in gol, asa ca si cantitatea de caldura degajata este mult diferita in functie de sarcina.

In principiu un decodor de dimensiuni mari se va incalzi mai putin decit unul mic pt. ca suprafata radianta este mai mare si astfel cedeaza mai usor caldura mediului ambiant, asa ca teoretic un decodor micro nu poate sa lucreze "mai rece" decit un decodor mare , desigur in aceleasi conditii de functionare.

Chiar si becurile din locomotiva produc destula caldura in cazul functionarii indelungate, de aceea nu putem compara 2 loko daca una dintre ele are lumini pe LED.

.
 
s-a incalzit...insa ca sa evit astfel de probleme,am pus folie de aluminiu pe carcasa
in locul unde se afla decodorul.din cand in cand verificam daca s-a incalzit carcasa,
chiar am desfacut sa vad efecte negative,insa folia aia de aluminiu si-a facut
datoria :p
 
O mica observatie proprie:

Caldura degajata de decodor este direct proportionala cu curentul care circula prin acesta. Desi este contraintuitiv, acest curent creste cu reducerea turatiei motorului si este maxim cand motorul nu se invarte deloc (stall).

Din experienta spun ca dupa numai o tura (5,4m) cu treapta 1 de viteza decodorul frige de nu poti tine mana pe el; lasat sa mearga cu viteza moderata spre maxima, decodorul abia se incalzeste usor.

Caldura pare a fi generata in special in puntea de redresare din decodor; la un curent de 1A pe fiecare pereche de diode cade cam 2,4V deci o putere disipata de 2,4 W destul de mult pt dimensiunile decodorului.

Este posibil ca unele decodoare sa foloseasca pt redresare diode Schottky care au o cadere de tensiune undeva la jumatate, deci caldura emisa este si ea la jumatate, la acelasi consum de 1A.
 
Curentul creste in sarcina practic datorita reducerii turatiei in absenta compensarii de sarcina; daca se foloseste Back-EMF turatia este mentinuta constanta deci nici curentul nu creste, dar creste durata pulsurilor PWM deci timpul in care se genereaza caldura.

Pot spune ca decodorul unei locomotive care trage 12 vagoane la viteza maxima este mai cald decat al aceleeasi locomotive singura la viteza maxima, DAR decodorul locomotivei singure la viteza minima frige rau. :-x

Oricum ideea cu folia este demna de retinut ! :idea:
 
Sters
Cu tot regretul pentru cel ce trebuie sa munceasca sa stearga cea ramas dupa mesajele scrise, si sterse de mine. Dar Ii multumesc anticipat

NIKO
 
GAGAMENDON a spus:
Banuiesc ca o importanta are si tensiunea aplicata sinei.

De ex. Piko Digi1 din start set trimite la sine o tensiune DCC de 13V. Inlocuind traful din start set cu unul T3 se obtine o tensiune DCC de 22V. (maximul admis pentru H0)
Implicit curentul prin decodor si caldura degajata a crescut simtitor.
 
Iar eu constat ca ati deraiat de la subiect fapt pentru care am sa sterg tot ce nu are legatura cu el.

Daca doriti sa discutati pe tema cine este mai tare folositi sistemul de mesaje private, mail, telefon sau poate va intalniti sa discutati direct.

GAGAMENDON, deoarece nu vad ce se poate modifica in mesajul tau ca sa nu mai fie "samanta" de scandal am sa-l sterg si pe el.


p.s.Au fost mutate la groapa ecologica.
 
Intai vreau sa-l rog pe LDH sa stearga cu grija sau mai bine sa nu stearga nimic deoarece din discutiile astea se extrag multe lucruri foarte interesante, deci folositoare. Apoi vreau sa le multumesc lui hgdan si lui dac in special dar si altora pentru aceste informatii folositoare (la construirea unei statii digitale, am sa prevad reglajul tensiunii intre limitele 12 si 17,5V). Bineinteles ca si lui sesamcave ii multumesc ca ne-a informat despre acest decodor foarte bun (in special pentru N care ma priveste pe mine) care spre deosebire de "concurentul" lui de la cT Elektronik DCX75D http://www.tran.at/Produkte/DCX75.htm , este mult mai ieftin. Din aceasta cauza il si rog sa-mi spuna daca poate fi achizitionat din Romania, direct.
 
@Dac a spus:
Caldura pare a fi generata in special in puntea de redresare din decodor; la un curent de 1A pe fiecare pereche de diode cade cam 2,4V deci o putere disipata de 2,4 W destul de mult pt dimensiunile decodorului.

Cum ai calculat?
Este posibil ca unele decodoare sa foloseasca pt redresare diode Schottky care au o cadere de tensiune undeva la jumatate, deci caldura emisa este si ea la jumatate, la acelasi consum de 1A.

Se folosesc diode Schottky din 2 motive primul frecventa de lucru si caderea de tensiune mica pe dioda(cam 0,2-0,3V) deci putere disipata mai mica.
 
@dac

daca dezactivezi compensarea de sarcina probabil nu se va mai incalzi. :lol:

compensarea de sarcina permite mersul la un regim apropiat de stall, unde motorul abia se invarte in ciuda unui curent mare, regim care produce mai multa caldura decit lucru mecanic :( Decodorul sesizeaza acest lucru si lateste mult durata pulsului aplicat motorului

In alta ordine de idei intr-un decodor sunt mai multe surse de caldura:

1. diodele (puntea) redresoare
2.stabilizatorul de 5V pt. microcontroler
3.Mosfet-urile din comanda motorului
4.transistoarele comanda iesiri (lumini/aux)

eu am fabricat decodoare fara compensare de sarcina,le-am supus la nenumarate teste, la viteza minima sunt reci :D

Am folosit o punte redresoare smd de 1A, caderea de tensiune este de cca 1,2 V
 
@elef
Caderea de tensiune pe diodele unei punti variaza destul de mult cu curentul care le strabate. Valorile de catalog de 0,2-0,3 V pt diodele Schottky si de 0,65 V pt. cele redresoare se stabilesc la valori ale curentului de 10mA. La 1A aceste tensiuni ajung la 0,65V respectiv 1,2V. Cum sunt cate 2 diode inseriate ai 2,4V la 1A deci 2,4W disipati sub forma de caldura.

Frecventa de lucru nu este foarte mare si se pot folosi si diode redresoare rapide nu neaparat Schottky. Evident ca cele din urma sunt mai bune incalzindu-se mai putin.

@hgdan
In repaus, consumul unui decodor este cam de 4mA, reprezentand consumul microcontrolerului. Daca ai (ca mine) 22V DCC inseamna o cadere pe circuitul de stabilizare la 5V de 22-5=17V. La 4mA asta inseamna o putere disipata de 0,07W.

Becurile consuma (daca sunt aprinse) cam 30mA, pe tranzistorul de comanda cade cam 0,5V deci disipa 0,015W.

Ceva mai multa caldura fac mosfet-urile aprox. 0,3W la 1A fiecare deci o pereche "produce" 0,6W.

Per total peste 3W generati la turatii f mici.
Variatia curentului nu este liniara el crescand exponential cu scaderea turatiei. In absenta Back-EMF turatia minima este suficient de...mare pt ca sa avem un curent mult mai mic decat cu Back-EMF activat deci un decodor mai rece...
 
@Dac variatia nu e chiar asa de mare ca sa se dubleze tensiunea la 1A.Daca te uiti in grafic la diodelor cu jonctiune pn Vf e vreo 900mV la 1A.
 
Ar trebui sa particularizam discutia cu cazuri concrete: de ex. GL1B are Vf=1,2V iar SUF4007 are Vf=1,7V la 1A.
 
Salut

datorita comportamentului inadecvat care se poate observa aici si datorita faptului ca si-a sters mesajele, fapt care pe acest forum inseamna "autobanare", userul "GAGAMENDON" primeste avertisment si este temporar inactiv pana in momentul in care colectivul de administrare ia o decizie in acest sens.

Va rog sa intelegeti ca pe acest forum nu se accepta atitudini de genul "eu sunt cel mai destept" , "eu le stiu pe toate", daca stim mai multe ca ceilalti nu inseamna ca trebuie sa ii jignim.

Va rog sa evitati a comenta cu privire la aceast mesaj de informare, sa continuam la subiect.

multumim,
colectivul de administrare al forumului.