Minidecodorul DIGITRAX DZ 125........

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
O sa va vorbesc putin de un decodor pe care-l asteptam de mult.
Este vorba despre minidecodorul Digitrax Dz 125,succesorul lui Dz 123.
Aici aveti un link cu informatii despre Dz 125:
http://www.digitrax.com/prd_mobdec_dz125.php

.....iar aici am cateva poze comparative facute de mine:

1---DZ 125 si DH 123 D

2---de la stanga la dreapta: DZ 125, Dz 123 fara varnish termoizolant, DZ 123 cu varnish termoizolant


3---comparatie intre DZ 125 si DZ 123


4---comparatie intre Dz 125 si Esu V3.0


5---Si decodorul DZ 125 in toata splendoarea lui---observati ca este mai mic decat o moneda de 1 BAN :evil: :D :evil: 8) 8) :


La specificatii tehnice,vreau sa retineti un singur lucru:
---are 1 amper nominal,cu consum de 1,25 amperi la varf.
---are 2 functii care consuma impreuna 0,5 amperi.
---are Compensare de sarcina.--Back EMF
Daca mai stiti vreun minidecodor care sa aiba aceleasi specificatii ( sau M A C A R pe aproape ),va rog sa-mi spuneti !!!! :D :evil: :evil: :evil: :evil: 8)
-------------------------------------------------------------------------------------
PS:
Lenz miniSilver,Lenz Mini Gold, Kuhn mini, Uhlenbrock mini sau Esu LokpilotMicro nici macar nu viseaza sa atinga performanta de a avea macar 1 amper nominal .......... :-? :-? :evil: :evil: :twisted: 8)
 
Salut "sesamcave",

Excelenta comparatie....FELICITARI....uite asa mai invata omul cate ceva....scurt si la obiect, explicatie pe intelesul tuturor....inca o data FELICITARI!!!...si te mai asteptam cu astfel de reportaje.
Cred ca incape cu succes in BR290?! ce zici incercam sambata la club??
 
@ Shikanne,
Multumesc !!! :D 8)
Daca incape in BR 290 ??????????

Normal... :D :D ,ba mai ramane si loc ...... :evil: :D :evil:

Marius.
 
Salut Cosmin !!!

Decoderul e facut pt. Z,dar il poti folosi la orice scara cuprinsa intre HO<TT<N<Z.
La specificatiile pe care le are, e si normal.....
Apropo,inca un mic amanunt:
-----decodoarele Digitrax au inca o caracteristica specifica: NU se incalzesc in timpul functionarii ( la mine sunt reci ) + ca merg pe o frecventa ce are un PWM care permite motoarelor sa NU scoata acel zgomot caracteristic de "zumzet" .8) 8)

Cred ca MPU stie mai multe !!! :D 8)
 
eu ma gandeam sa pun un decodor cu sunet cu 6 pini ptr N de la ESU intr-o
locomotiva Fleischmann :roll: ...digitraxul nu are si variante cu sunet?in ceea ce
priveste decodoarele,le-am cam neglijat in ultimul timp.
 
Eu am folosit decodorul de dinaintea lui DZ 125,si anume DZ 123.
DZ 123 e un pic mai mare decat DZ 125(se vede si in poza) ;acest decoder eu l-am pus in E 69 Piko,Werkslok 3 Roco .
DZ 123 era si mai si:
---avea 1 A la nominal cu 2 A la varf.
:D :evil:
 
@ Cosmin78,
Da ,Digitrax are si decodoare cu sunet,dar nu stiu ce fac si cu ce se mananca. :D
Locomotiva Fleischmann e HO? Are priza de digital deja?
 
Decodrul acesta --DZ 125-- vine fara priza. Oricum ,el are 7 fire,deci e pentru NEM 652,adica priza de 8 fire.
Acest decoder poate fi montat cu succes pe orice locomotiva HO,automotor etc deoarece are resurse destule ca sa duca orice motor+lumini HO,TT sau N.
Nush unde am auzit ca poti face o modificare la decodoarele Nem 652 ca sa incapa in Nem 651. Sper ca m-am exprimat corect. :D .
-------------------------------------------------------------------------------------------
Si acum ,sa va zic si partile mai sensibile ale decodoareleor Digitrax(asa e corect 8) :idea: 8) ):
1---toate decodoarele Digitrax stiu sa mearga si in analog,adica stiu sa comute instant din digital in analog si invers.
Problema este ca ,atunci cand faci orice schimbare in ele(schimbi adresa ,schimbi viteza etc etc) si FACI ACEASTA SCHIMBARE CU O ALTA CENTRALA ,ALTA DECAT DIGITRAX :evil: :twisted: , atunci decoderul "uita" sa mai mearga si in analog.
Eu nu o vad ca pe o problema fff mare ,deoarece eu SUNT deja pe sist. digital si la analog NU ma mai intorc. :D :evil:
Banuiesc faptul ca cei de la Digitrax vor in acest mod sa te faca sac cumperi de la ei tot( si FLM,si Roco,si PIKO etc fac acest lucru) :twisted: :oops: :evil: .

2---mare atentie cand se face digitala o locomotiva care NU a mai fost digitala(o vechitura). Daca se greseste la lipirea firelor,si se face "scurt",atunci se ard instant iesirile pe lumini. Iesirile pe motor sunt ok(se ard mai greu).Eu am patit si stiu!! :fluierat: :fluierat: :D :D

Si acum ,inca o veste buna:
--- Decodoarele Digitrax ,la viteza mica,NU fac locomotiva sa mearga SACADAT,asa cum o fac restul decodoarelor. Iar acest lucru este vizibil de cum ai montat decoderul,fara sa mai faci setari prin el!!! :idea: :D :fluierat:

Bineinteles,setarile sunt binevenite oricand!!!! :roll: :cafea:
 
Modificarile nu sint cine stie ce din moment ce placile cu circuite imprimate sint destul de simple si se pot urmari trasele. Nu trebuie decit sa lipesti firele decodorului dupa indicatiile date de producatorul decodorului in pliantul care este in ambalajul decodorului, vezi decodoarele Digitrax
 
Si iata ca Dz 125 isi arata si puterea:

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2582

:evil: :D :fluierat: :evil:
 
In principiu se impaca bine cu orice statie digitala,singura "problema",ca sa zic asa, este ca atunci cand schimbi adresa sau orice altceva prin decoderul Digitrax,atunci decoderul"uita"protocolul de mers analog. :evil: :D

Respectiv"uita"sa mai mearga si in analog.

Mi se pare ca aceasta e o chichitza a celor de la Digitrax :twisted: ;pun pariu ca acest lucru NU se intampala daca se fac schimbarile in decoder cu o centrala Digitrax. :-? :D :evil:

Dar am mai spus asta si inainte,pe mine numa deranjeaza,oricum sunt pe digital. 8) 8) 8)

PS: Problema de mai sus am observat-o la urmatoarele decodoare Digitrax (acestea le am acum ):
---DZ 123
---DZ 125
---DH123D

Cu respect,
Marius.
 
sesamcave a spus:
In principiu se impaca bine cu orice statie digitala,singura "problema",ca sa zic asa, este ca atunci cand schimbi adresa sau orice altceva prin decoderul Digitrax,atunci decoderul"uita"protocolul de mers analog. :evil: :D

Respectiv"uita"sa mai mearga si in analog.

Mi se pare ca aceasta e o chichitza a celor de la Digitrax :twisted: ;pun pariu ca acest lucru NU se intampala daca se fac schimbarile in decoder cu o centrala Digitrax. :-? :D :evil:

Dar am mai spus asta si inainte,pe mine numa deranjeaza,oricum sunt pe digital. 8) 8) 8)

PS: Problema de mai sus am observat-o la urmatoarele decodoare Digitrax (acestea le am acum ):
---DZ 123
---DZ 125
---DH123D

Cu respect,
Marius.


Da, Marius, retinusem treaba cu "uitatul functionarii in analog" dar, ca si pe tine, nici pe mine nu ma intereseaza prea mult acest aspect. Prin urmare, cu Digitrax inainte care, printre altele, are un pret mai mic si de cat Lenz Gold Mini.
 
@sesamcave
Verifica valoarea CV29 inainte si dupa programarea decodorului. Ea trebuie sa ramana aceeasi (asta daca nu modifici CV29 dinadins :D ).
Daca dupa programare (de ex. modificarea adresei decodorului) valoarea CV29 scade cu 4 unitati, asta inseamna ca bitul 2 a fost resetat la "0", el fiind cel care dicteaza mersul in analog...

Am sentimentul ca unele centrale (Piko, Roco) atunci cand alegi o alta adresa pentru decodor modifica pe langa CV1 (adresa) si alte CV-uri... Este posibil ca si Lenz sa faca la fel. Incearca sa scrii direct in CV1 noua adresa si verifica apoi CV29.
 
De ieri sunt (si eu) posesor de DZ125 8) 8) 8)
Este intr-adevar microscopic in comparatie cu decodoarele vazute de mine pana acum - cu exceptia lui LenzGoldMini, dar asta-i alta poveste din alta carte :D
Ma voi apuca de digitalizarea simpaticelor E69 si ES4990; am tot ce-mi trebuie (decodoare, adaptoare MPU&Mity pentru celebrele mele lumini bipolare etc), dar nu prea am... timp si energie :p (eh - se poate intampla oricui :fluierat: )
 
mpursu a spus:
De ieri sunt (si eu) posesor de DZ125 8) 8) 8)
Este intr-adevar microscopic in comparatie cu decodoarele vazute de mine pana acum - cu exceptia lui LenzGoldMini, dar asta-i alta poveste din alta carte :D
Ma voi apuca de digitalizarea simpaticelor E69 si ES4990; am tot ce-mi trebuie (decodoare, adaptoare MPU&Mity pentru celebrele mele lumini bipolare etc), dar nu prea am... timp si energie :p (eh - se poate intampla oricui :fluierat: )


Salut Mpursu

Iata ceva si mai mic. Dai pina la 24V. in el
http://www.meine-n-welt.de/Vorbilder/Vorbilder_2/Sonstiges/decsonstiges.html
NIKO
 
Citez de pe site :
maximaler Motorstrom............................................................................................0,7 A
maximaler Strom je Lichtausgang...........................................................................0,15 A

....cat are curentul maxim suportat pe motor????
Va zic eu: 0,7 A.
DZ 125 suporta 1,25 A. :idea:

Luminile maxim suporta 0.15 A.
La DZ 125 ,luminile suporta 0.25 A. :idea:

Citez dimensiunile lui DZ 125 de pe www.digitrax.com:
Size
10.6mm x 8.7mm x 2.86mm
(Approx. measurement without wires)
Installation Wired

Citez si dimensiunile lui NO 25 Kuehn:
N025:
8,8x11,4x3,3 mm

Cu respect,
Marius.