Conectarea generatorului de fum in digital

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Te mai sacai cu o intrebare : De unde l-ai cumparat??? de aici sau de afara???
Multumesc.
 
Salut baieti.

Pentru ca tot exista acest topic si pentru ca am o intrebare cu legatura directa la subiectul acestui topic, m-am gandit sa postez aici, cu riscul ca redeschid thread-ul dupa 7 ani... Sper sa nu deranjeze pe nimeni acest lucru.

Saptamana trecuta am castigat la o licitatie pe ebay o locomotiva roco br 03.10 reko cu sunet, art 72206. Acum este la Oradea si probabil ca maine ajunge. E prima mea aburoasa si ma gandeam daca nu cumva s-ar putea monta totusi generator de fum, pentru ca pe site-ul producatorului nu se specifica acest lucru ( http://www.roco.cc/en/product/225704-72205-0-0-0-0-0-002/products.html ).
Daca insa ma uit in PDF-ul cu spare parts se poate observa ca atat sasiul cat si cablajul au un loc care lasa impresia ca este pentru generator de fum ( http://www.roco.cc/doc/et/1/de/72206_202641.pdf ).

Ce parere aveti, s-ar putea monta un generator seuthe nr, 11 sau 12 fara sa pun in pericol carcasa si/sau integritatea locomotivei? E primul generator de fum pe care l-as monta si neavand experienta am zis sa intreb inainte de a o comite :~

Trebuie sa mai mentionez ca "functionez" pe DCC cu comanda Roco z21+smartphone si am posibilitatea sa reglez tensiunea din sine, care momentan este setata la 17v.

Multumesc frumos si spor la trenulit! ;)
 
Salut,
Dac vrei neaparat poti monta un generator de fum pe acesta masina, spatiu cred ca iti permite aceasta modificare dar personal nu recomand montarea unui generator de fum pe o masina care nu este pregatita din fabrica pt. asa ceva deoarece caldura degajata de generator iti pot deforma carcasa.
 
alias a spus:
Salut baieti.

Pentru ca tot exista acest topic si pentru ca am o intrebare cu legatura directa la subiectul acestui topic, m-am gandit sa postez aici, cu riscul ca redeschid thread-ul dupa 7 ani... Sper sa nu deranjeze pe nimeni acest lucru.

Saptamana trecuta am castigat la o licitatie pe ebay o locomotiva roco br 03.10 reko cu sunet, art 72206. Acum este la Oradea si probabil ca maine ajunge. E prima mea aburoasa si ma gandeam daca nu cumva s-ar putea monta totusi generator de fum, pentru ca pe site-ul producatorului nu se specifica acest lucru ( http://www.roco.cc/en/product/225704-72205-0-0-0-0-0-002/products.html ).
Daca insa ma uit in PDF-ul cu spare parts se poate observa ca atat sasiul cat si cablajul au un loc care lasa impresia ca este pentru generator de fum ( http://www.roco.cc/doc/et/1/de/72206_202641.pdf ).

Ce parere aveti, s-ar putea monta un generator seuthe nr, 11 sau 12 fara sa pun in pericol carcasa si/sau integritatea locomotivei? E primul generator de fum pe care l-as monta si neavand experienta am zis sa intreb inainte de a o comite :~

Trebuie sa mai mentionez ca "functionez" pe DCC cu comanda Roco z21+smartphone si am posibilitatea sa reglez tensiunea din sine, care momentan este setata la 17v.

Multumesc frumos si spor la trenulit! ;)


Salut.

Revin cu mai multe detalii - A ajuns locomotiva si e grozava. Din pacate luminile de inspectie ale bielelor nu functioneaza toate, mai exact pe partea stanga se aprind doar 2 din cele 3 led-uri. Flamand fiind am decis ca nu merta sa-mi prelungesc asteptarea pentru a trimite modelul inapoi pe garantie, asadar incerc sa rezolv singur problema respectiva. Led-ul respectiv este in capsula foarte mica SMT 0603 sau 0402 ( da al naibii de mic), nu stiu exact, dar am vorbit cu un prieten care sper sa ma poata ajuta cu schimbarea acestuia, sigur presupunand ca reusesc sa fac rost de led-uri warm white asa de mici. Sigur ca ideal ar fi sa aiba aceeiasi temperatura de culoare cu celelalte 5. Daca nu o sa fiu nevoit sa le schimb pe toate.

Evident cioban fiind cand am demontat locomotiva ca sa-i instalez generatorul de fum ( da l-am comandat, a venit, l-am montat deja, ajungem si acolo) am reusit sa distrug unul dintre traseele filmului ce alimenteaza cele 3 led-uri din fata locomotivei. Spun film pentru ca nu este cablaj, este un plastic semitransparent, cu tenta maronie, asemanator unui film fotografic. Evident mult mai deschis la culoare si mult mai flexibil... Tot prietenul respectiv mi-a zis ca s-ar putea sa ma poata rezolva si cu problema asta cu traseul intrerupt pe film-ul respectiv.


Despre generatorul de fum montat, este vandut de Roco, numarul articolului este 40160, Producatorul este SEUTHE, generatorul fiind nr. 20. ( [/url]http://www.seuthe-dampf.de/images/1bild_artikel_nr._20.jpg ). Evident ca mi-am luat si o st...va, evident si cu functionarea generatorului.

Roco BR 03.10 Reko DR cu generatorul de fum montat


Pe model ... zoboseala si stropontzi... si evident vinovatul...


Desi nu am apucat sa calibrez modelul, am aproximat viteleze astfel: stanga ~90Km/h, mijloc ~140Km/h si dreapta tot 140Km/h dar cu fumul pe terminate...
[/img]

Nu stiu altii cum sunt, dar mie imi place cum arata fumul la ~ 90Km/h.



Later edit ~ a reusit sa-mi repare traseul filmului prietenul respectiv asa ca acum locomotiva mea are iar lumini pe fata. Am comandat si LED-uri warm white in capsula 0603, care sunt pe drum momentan. Posibil sa ajunga abia dupa sarbautori :p

Spor la trenulit! ;)