Tensiunea de alimentare influenteaza viteza unei locomotive digitale - DA/NU ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Kuky

Active Member
20 Decembrie 2009
103
32
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am urmatoarea nedumerire: este influentata de tensiunea de alimentare viteza unei locomotive echipata cu decodor ruland pe un circuit digital?

Din ce am citit pe net asa s-ar parea, dar am facut urmatorul test empiric care m-a pus pe ganduri. Am luat o locomotiva ROCO 43426 echipata cu un decodor ESU LokPilot DCC 4.0 - 54611 (sa traiti maestre :aplauze: ) si am rulat-o pe un oval facut din linii drepte si curbe R3 cu o lungime de 547 cm. Am lasat locomotiva sa prina viteza maxima setata din decodor si am cronometrat 4 tururi de "stadion".

Ca centrale am folosit:
- un tOm Programmer cu o sursa fixa de 16V DC (notata cu sursa 2)
- un Multimaus + booster 10764 + transformator 10725 (16V AC)
- o centrala Digikeijs DR5000 care are o sursa variabila - 15V,16V,18V,19V,20V,24V - (notata cu sursa 1)

Rezultate:

tOm Programmer + sursa nr. 1 DC setata la 18V ............ 119 sec
tOm Programmer + sursa nr. 1 DC setata la 16V ............ 119 sec
tOm Programmer + sursa nr. 2 DC la 16V ................... 118 sec
MultiMaus + 10764 + transf. 10725 (16v AC) ............... 119 sec
DR5000 + sursa nr.1 DC setata la 19V ..................... 118 sec
DR5000 + sursa nr.1 DC setata la 15V ..................... 117 sec

Variatiile mi se par nesemnificative, putand fi si erori de masurare sau puse pe seama incosistentei motorului.

Sau poate nu am luat in calcul ceva?
 
Nu!

Viteza este controlata de decodor, care descifreaza comenzile trimise de centrala ,modulate in pachete de date....cam asa functioneaza digitalul, in mare.
 
cosmin78 a spus:
Nu!

Viteza este controlata de decodor, care descifreaza comenzile trimise de centrala ,modulate in pachete de date....cam asa functioneaza digitalul, in mare.


Decodorul nu isi ia tensiunea tot din sine? Sau are un circuit de stabilizare? (nu ca as pricepe prea bine ce inseamna).

Atunci piesa aceasta ce rol are: http://www.trains-addicted.ro/ro/producatori/train-o-matic/dcc-inserter ??

Conform fabricantului, pag 7 de aici http://www.train-o-matic.com/downloads/manuals/tOm_BOD2_BOD4_module_en_v_0.1.4.pdf :

5. Recomandations
Voltage drop across the series diodes in the input circuit of
BOD2/BOD4 modules is around 1,4 V. In order to balance the DC /
DCC signal on unmonitored sections, they will be powered through
some DC / DCC insertors, which will produce the same voltage drop
of 1,4 V. This way when locomotives are crossing from a monitored
section to an unmonitored section, or vice versa, the voltage jumps
will not affect the running speed of locomotives.
 
Intrebarea nu are sens: NMRA specifica o tensiune optima pentru H0 de 14V cu limite -0V +2V.
Aceasta valoare este derivata din regimul optim de rulare a motoraselor pentru obtinerea unei forte de tractiune maxim eficiente (~12V DC)

Raspunsul este asadar DA, tensiunea influenteaza viteza, dar in ecuatie intra si alte variabile precum variatia tensiunii in functie de consumul total.
In experimentul tau, decodorul face o treaba excelenta. prin functia de compensare a sarcinii, de a mentine o viteza fixa, alimentat fiind cu tensiuni variate.
 
Pentru mine avea sens intrebarea pt ca nu intelegeam ce imi scapa.

Multumesc pt solutie, banuiam eu ca am omis ceva...
Intr-adevar am scos functia de compensare si variaza viteza daca variez tensiunea.
 
Salut.

Atata timp cat decodoarele moderne (dotate cu sursa interna cu stabilizare de tensiune) sunt configurate corect, viteza motorului locomotivei NU este influentata de variatii ale tensiunii de alimentare( in intervalul 16-21,5v). Tot din cauza sursei cu stabilizare a tensiunii condensatoarele montate in powerpack-ul decodorului pot avea tensiunea de 16v ( nu-i nevoie de 25v sau 35v). La decodoarele Zimo exista CV-ul 57 in care se trece in zecimi de volt tensiunea maxima cate poate sa ajunga pe motor ( CV57=130, atunci pe motor or sa ajunga maximum 13,0v). Din pacate pentru decodoarele ESU nu am gasit un echivalent al acestei functii. Dar poate altcineva cunoaste acest lucru?

Toate bune.

Mai mult chiar, o locomotiva dotata cu decodor digital configurat corespunzator, functioneaza in analogic cu o parte din caracteristici setate in decodor prin CV-uri, de exemplu CV3(acceleration time), CV4(deceleration time), etc