Programare Loksound V4.0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cheluIS

Active Member
Trenulist
9 Decembrie 2014
233
94
Iasi
LOCATION
Iasi
Am pus pe o locomotiva un decodor LokSound V4.0 .Decodorul a venit "incarcat" cu sunete pt. BR182 Taurus .
Am conectat LED-uri in cabina la Aux. 1 si Aux. 2. Nu stiu cum sa activez Aux. 1 si Aux. 2 . Mi-am prins urechile in manual.
Apelez la colegii de pe forum cu urmatoarea problema :
-activare pe :
F 14 - Aux.1
F 15 - Aux.2

Ce CV trebuie sa modific si ce valori trebuie sa scriu ?

Multumesc anticipat !
 
Pentru multimausul de la roco, ai un link mai jos şi un extras


http://www.info-trenulete.ro/h9.html

Functiunile locomotivei ( de ex. sunete , generator de aburi , etc. ) sunt activate folosind tastele " functiuni ". Puteti activa primele 10 functiuni ( F1 ...F 10 ) direct prin tastele 1 ... 10 . Pentru functiunile F11 - F 20 este necesara si apasarea tastei " Shift ". Pe ecran vor fi afisate functiunile activate ( in exemplul de sus sunt activate F1 si F4 ). Pentru verificarea functiunilor F11 - F20 este necesara apasarea tastei " Shift "
 
Nu asta am intrebat .
Decodorul are doua iesiri fizice (doua fire) numite Aux.1 si Aux.2 . La aceste iesiri se pot conecta becuri , LED-uri , generatoare de fum , etc . Aceste iesiri trebuie programate in decodor si asignate unei functii . Eu nu stiu cum sa programez : " Aux. 1 se activeaza cu F14 (sau F20 , etc.) , Aux. 2 se activeaza cu F19) " .
 
Programarea este mult mai usoara daca ai un LokProgrammer... (pe langa posibilitatea modificarii sunetelor).

Mai intai trebuie scris CV32=3 (index).

Conform manualului ESU, F14 si F15 activeaza 2 sunete (slot 7 si 16). Pt. a anula activarea sunetelor trebuie scris CV318=0 si CV335=0.

Pt. a activa AUX1 cu F14 scrie CV309=1 si CV314=4. Pt. a activa AUX2 cu F15 scrie CV325=4 si CV330=8.

Se pare ca AUX1 este activat si de F8. Pt. a anula scrie CV32=2 (index) si CV469=0.
 
@dac
Multumesc pentru raspuns .

Am urmat indicatiile date de tine ... Nope .
Nu merge .
Am deconectat LED-urile (am zis ca poate nu am calculat bine rezistentele) si am pus aparatul de masura pe iesirea Aux. 1 . Nu am nimic pe iesire cand dau F14 on/off . ... oooffff ! :(
 
Cu ce faci programarea?

cu multimausul sau programatorul de la ESU?

Nu am folosit programatorul de mai bine de un an, dar din ce îmi aduc aminte cu el era uşor s㒠mapezi funcţiile, doar bifai cu mausul cifra tastei şi ce s㒠facă’.

Dac㒠programezi cu multimausul vezi c㒠ai în instrucţiunile decodorului cum trebuie s㒠faci. Programarea decodorului difer㒠în funcţie de producă’torul staţiei digitale.
 
Nope ...

Multumesc pentru raspunsuri . S-ar parea ca programarea CV-urilor e cam complicata ... pentru mine :D
Am sa cumpar un Lokprogrammer si sper sa-i dau de capat .

Multumesc inca o data pentru timpul acordat problemei mele .

Ne mai auzim .
 
Am revenit .

Am cumparat Lokprogrammer si l-am instalat .
Am reusit sa aprind luminile in cabine (Aux.1 si Aux.2) cu F20 si F21 . Le-am ales 20 si 21 pentru ca pina la 19 erau ocupate .

Decodorul avea incarcat un proiect cu functii pina la F6 .
Am vrut sa incarc un proiect cu 19 functii . Cred ca se suprapun si a iesit o varza .
Intrebare : cum se sterge din decodor ca sa pot incarca un proiect de la zero ?
 
Am reusit sa-i dau de cap .
Documentatia la Lokprogrammer e aproape zero .

Enjoy !

https://www.youtube.com/watch?v=BKCFm1Kfmoo
 
Salut,
Sunt producatori care prevad un registru in care, daca scriem o anumita valoare "de reset", duce la resetarea decoderului la valorile de fabrica.
Lanmra pe site exista o astfel de lista. Nu stiu cat de completa e, dar parca in documentatii de decodere am vazut astfel de mentiuni.

Spor,
Liviu
 
Am pus decodor si pe ICE de la Piko :

https://www.youtube.com/watch?v=_jP3JhPiarM

Ne mai auzim .