lumini interioare cu decodor

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

anick

New Member
23 Martie 2014
11
0
Iasi
LOCATION
Iasi
Salut,
zilele trecute am cumparat 3 iluminari pentru vagoane, produse de tOm. Le-am montat, folosind un manual descarcat de pe net - ShineMaxiDigi2 v0.0.4 care parea a fi cel corespunzator (14 LED-uri, pe cablaj scrie L1522-02 www.train-o-matic.com si are lungimea de 275 mm, scurtabil la 240 mm). Am alimentat si am verificat functionarea acestora: F0, F1, F2, F3 si F4 functionand corespunzator.
Surpriza am avut-o cand am vrut sa il programez - nu exista CV peste CV58.
M-am apucat sa citesc toate CV-urile si am constat ca exista unele ciudate: CV35 = 49; CV36 = 114; CV37 = 68; CV38 = 136 (valorile nu le-am gasit in manuale postate pe net de tOm).
La CV47 ... CV50 este valoarea 127 si ar trebui sa fie intensitarea iesirilor, dar indiferent de valoare (0... 255), led-urile lumineaza la fel.
Probabil este un model mai vechi de decodor. Are cineva un manual pentru acest tip de decodor? Va multumesc.
 
Salut,

Manualul indicat de tine este cel curent. Codul de pe cablaj insa indica un model mai vechi, care intr-adevar nu are CV-urile peste 58, si nu are implementate functia de dimming. Poti sa verifici versiunea in CV7, mai mult ca sigur este 1.

CV-urile 35-38 sunt cele pentru mapare, si par sa aibe inscrise valori ciudate. Insa asta nu are de a face nimic cu reglajul intensitatii ale iesirilor. Incearca sa faci un restet la decodor (toate se manifesta identic?) prin inscrierea unei valori numerice (orice valoare) in CV8. Dupa reset in CV-urile decodorului trebuie sa regasesti cele din manual. Te poti verifica la CV35-38.

Daca doresti pot sa-ti fac un upgrade de software la decodoare, dar prima data te rog reseteaza-le.

o zi buna,
Gyuri
 
Multumesc pentru raspuns. Si eu le resetasem dupa cateva incercari nereusite de a modifica dupa manual valorile din CV33-38 si revin la aceleasi valori scrise mai sus (nu la cele din manual - si atunci am intrat in alerta ca am alta versiune de manual) - si toate 3 se comporta la fel. da, sunt versiunea 1. probabil va trebui un upgrade la ele.

A.Nicu