MultiMaus - eroare 1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Pok

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2007
132
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Am dou㒠locomotive la care încerc s㒠schimb adresa decodorului folosind un şoarece ROCO.
Este vorba de dou㒠aburoase fă’cute de Broadway Limited Imports, NYC 3101 şi CN 3725.
Prima are decodor QSI Quantum şi a doua are ceva proprietar, bă’nuiesc tot pe baz㒠de QSI Quantum.
Problema este că’, în momentul în care dau OK s㒠scrie noua valoare în CV1, dup㒠două’-trei secunde de la comandă’, centrala-mi afişeaz㒠ERR1 şi adresa ră’mâne la fel ca înainte.
în documentaţia de la ROCO eroarea 1 are descrierea: Not compatible for programming.
Ce aş putea s㒠fac, de fapt exist㒠ceva de fă’cut spre a remedia situaţia?

(în rest, locomotivele funcţioneaz㒠OK, cu sunet cu tot.)
 
Buna, QSI, Tsunami si alte decodoare americane au condensatori si MultiMouse-ul nu ii poate programa. Eu pentru a programa colectia de americane folosesc statie NCE Power Cab, cu multimouse-ul nu o sa poti sa le programezi ci numai sa le folosesti...
 
Salut,

Incearca sa legi intre sina de programare si statia Roco (doar pe timpul programarii !!!!) o rezistenta de 10 pana la 22 ohmi (putere intre 1-5 W). Rezistenta se introduce doar pe unul din fire. Este preferabil ca programarea sa o faci pe o sina separata, si sa te asiguri ca nu este niciun alt consumator pe sina, decat locomotiva cu decodorul in cauza.

Spor.

Gyuri
 
Gyuri, melţumesc pentru sfat.
Am interpus o rezistenţ㒠de 22Ω, 5W şi am reuşit s㒠programez ambele locomotive.