Decodorul ESU SwitchPilot Servo

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
Dupa multa joaca cu decodoare home-made pentru macazuri (si nu numai) m-am decis sa incerc si varianta "profesionala". Asa ca am achizitionat de la farmacie un decodor ESU SwitchPilot Servo, decodor pe care il voi folosi pe viitoarea diorama. Ce ofera varianta de firma ? Pai sa vedem. In primul rand un ambalaj elegant :D


In care gasim (daca il desfacem) decodorul, un manual in limbile germana / engleza si un conector pentru alimentare si pentru conectarea la centrala digitala.


Am rasfoit manualul (activitate plictisitoare) si am purces la treaba. Adica am testat sandramaua. Decodorul poate fi utilizat atat impreuna cu o centrala digitala, cat si independent. Pentru a fi utilizat "stand-alone" decodorul permite conectarea a opt butoane de comanda cu care, desigur, se comanda actionarea celor patru servomecanisme. De asemenea, tot pentru cei ce nu poseda deloc centrale digitale sau nu poseda centrale digitale sofisticate (cazul meu, am un maus de la Roco) pe decodor sunt butoanele necesare configurarii acestuia. Din butoane se pot programa viteza servomecanismului si capetele de cursa INDEPENDENT pentru cele doua sensuri de miscare pentru fiecare servo in parte. De asemenea, se poate reseta decodorul la valorile default.
Decodorul functioneaza excelent atat conectat la centrala cat si in mod independent. Pentru cei mai pretentiosi este posibila conectarea unei extensii SwitchPilot Extension cu care desigur pot fi actionate functii suplimentare (polarizarea inimii macazelor, semnalizari, etc.). Decodorul este accesibil si ca pret, adica a costat 117 lei. Patru decodoare home-made (fara relee) costa cam 100 lei. Daca sunt facute toate pe acelasi cablaj si au o singura sursa costa cam 80 lei. La asta se mai adauga munca si timpul necesare realizarii cablajului, programarii microcontrolerelor etc.
Parerea mea personala este aceea ca acest decodor este excelent. In mod clar am pus punct capitolului "decodoare home-made pentru macazuri".

P.S. ca uitai: decodorul a auzit si de RailCom.