Brushless DCC , se poate ‽

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ciufuliciboy

Member
23 Decembrie 2011
20
0
Bcn
LOCATION
Bcn
Am facut probe cu inventia mea de CFR43 si am ars un motor Mashima din cauza suprasarcinii.
Intrebarea mea e , de ce nu se folosesc motoare brushless la locomotive ‽
Nu gasesc nimic despre conectarea unui brushless controler la un decodor DCC .
Pana si in miniZ se pun motoare brushless si nu vad de ce nu se pot pune in o locomotiva .
 
Teoretic se poate. Totusi sunt anumite limitari de care trebuie tinut seama:
motoarele brushless se pot incalzi tare - asa ceva nu este acceptabil intr-o locomotiva. In plus, faptul ca trebuie un controller dedicat pentru motor (chiar daca locomotiva ar functiona in analog, tot ar trebui controllerul) este un handicap major. Costul unei locomotive este si asa mare.
 
@ ciufuliciboy: intrebare: da mai multe detalii despre modul in care ai ars motorul. de fapt ce s-a intamplat? s-au ars infasurarile?
Te intreb pentru ca in timpul testelor de rulare pe macheta de la muzeu am rulat un tren lung de aprox 5 metri, cu o singura locomotiva. Pe macheta sunt pante (e drept nu mari, insa sunt). Garnitura a rulat fara probleme cateva ore, iar locomotiva a depus un efort de tractiune substantial.

Din acest motiv sunt curios sa aflu de la tine ce anume a patit motorul si cauzele. Nu e normal sa se arda un motor asa de usor.
 
A blocat trenul ala mic si era alimentat in DC direct de la o sursa si in plus am uitat sa limitez curentul la 0,5A.
E arsa bobina ca am vazuto la microscop.
Era un mashima 1020 ca nu incape altceva in cazanul de la CFR43.
O sa pun unul mai mare in tender.
 
anghelson a spus:
Teoretic se poate. Totusi sunt anumite limitari de care trebuie tinut seama:
motoarele brushless se pot incalzi tare - asa ceva nu este acceptabil intr-o locomotiva. In plus, faptul ca trebuie un controller dedicat pentru motor (chiar daca locomotiva ar functiona in analog, tot ar trebui controllerul) este un handicap major. Costul unei locomotive este si asa mare.
Teoretic e mai eficient decat brushed si ar trebui sa degaje mai putina caldura dar chiar daca ar degaja caldura , locomotiva e metalica.
De programare nu inteleg mai nimic dar nu cred ca e greu de facut un decodor care sa scoata PVM , sau cum se numesc impulsurile de comanda pentru BLC.
Pretul unui motor plus BLC nu e foarte diferit de pretul unui motor brushed bun.