Modificare CV-uri decodor home-made dupa schema Paco's

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Big_boy

Well-Known Member
9 Ianuarie 2009
460
18
57
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Ca si nou posesor al unei centrale ceva mai performante decat clasica Roco 10764 (rosie) si anume ROCO 10830 multiMAUS PRO Wireless am incercat sa trec la un nou capitol in digitalizarea macazelor .
Astfel un "coleg de suferinta" priceput intr-ale electronicii mi-a facut doua decodoare home-made dupa schemele lui Paco's inclusiv cu relee de schimbare a polaritatii la inima de incrucisare a macazului pe care le-a programat si setat cu o centrala digitala pe care si-a realizato dupa schemele aceluiasi Paco's.
Fericit nevoie mare dau sa imi setez din CV-uri macazele in ceea ce priveste lungimea cursei si/sau viteza de manevrare a servomecanismelor de macaz.
Acum incep dezamagirile.....
Decodorul mi-a fost livrat cu scheme si explicatii detailate in ceea ce priveste setarile CV-urilor si cu elementele necesare pentru a proceda in continuare la setarile necesare situatiei mele pentru o utilizare adecvata , pe decodor existand un buton ce trebuia apasat atunci cand se seta valorile CV-urilor.
Initial nu am reusit sa modific niciun CV ...imi aparea mesajul schort circuits while programe...
Ulterior impreuna am gasit faptul ca trebuia trecuta modificare in meniul Progr-->Prog-- si schimbat din CV--> in POM. Dupa aceasta modificare tinand apasat butonul de pe decodor si modificand valoarea CV 1 al adresei decodorului , am reusit sa o modific si sa ramana memorat aceasta valoare.
Mai departe insa nu reusesc sa setez valoarea CV-urilor afernte lungimii cursei servo-ului si nici cea aCV-ului pentru viteza de manevrare....
Daca cineva mai priceput in tainele digitalului ,electronicii si ale acestor protocoale poate sa imi sugereze daca mai pot face ceva , as dori sa ma sfatuiasca deoarece problema sincer ma depaseste....
Din ce am citit eu pe forumuri aceasta centrala este compatibila cu protocului Lenz sper sa nu ma fii inselat...Ce nu am incercat dar o sa incerc maine...este sa conectez centrala prin cablu USB la PC si sa folosesc TrainControler-ul si sa vad daca asa voi reusi...
Astept sfaturile voastre pentru care va multumesc anticipat ...nu de alta dar sta trenul in semnal si intarzierile costa :fluierat: !!!
 
Salut !

Cumva acesta este decodorul ?
http://usuaris.tinet.cat/fmco/download/ServoPoint_manual.pdf

Daca da, programarea se face specific (vezi in manual) nu prin CV-uri.
 
Cumva acesta este decodorul ?
http://usuaris.tinet.cat/fmco/download/ServoPoint_manual.pdf

Din cate am intrebat...deoarece mi-a fost facut de un coleg electronist...este vorba de acest link :
http://usuaris.tinet.cat/fmco/dccacc_en
in sectiunea DCC ...Accessory Decoder undeva mai jos sub denumirea 2 servos with 2 relays...
Astazi am incercat conexiunea centralei prin USB la PC cu Win XP....
Pe USB nu pot sa o pun On-line decat pe protocolul Rocomultizentrale si asa nu vede decat optiunea Locomotive nu si Accesories si nu pot citi/scrie CV-uri sau eu nu ma descurc deloc ... si nu cred ca voi putea face ceva nici prin PC...din pacate... :-x
 
Programarea adresei se face tinind butonul apasat si trimitand o comanda macaz din centrala. Decodorul va prelua adresa din comanda trimisa.

Celelalte CV-uri incearca sa le programezi in mod POM la adresa setata anterior. Foloseste CV-urile mici (1 - 36, nu 513 - 548).
 
Da .....CV 1 adresa decodorului (numarul macazului) intradevar asa am reusit sa-l programez dar....restul nu reusesc CV 3 = lungimea cursei servo-ului si CV 35= viteza servo-ului....su obtin rezultate nici in modul POM....
 
Buna. Am o mare-mare rugaminte. Mi-am facut si eu centrala DCC si BOOSTERul tip PACO'S, precum si decodoarele pentru macaze. Dar nu reusesc de nici un fel sa setez lungimea cursei si viteza servourilor. Am incercat sa citesc valoarea CVurilor cu decodorul montat la linia de programare, dar imi da ACK ERROR. Cum pot sa scriu noile valori? Nu stiu nici adresa decodoarelor, nici valoarea CVurilor care trebuie modificate, si cum? Documentatia da 1..50 la range of servo si 1...20 speed of servo dar cum ajung la ele ca sa le modific? Cat mai babeste daca se poate. Multumesc anticipat.
 
Revin cu inca o problema. Unde se conecteaza la centrala DCC borna E de la Booster? :oops: Ca nici pe situl PACO'S nu am gasit nimic. Multumesc.
 
Referitor la setarile decodoarelor Paco's...daca tin bine minte CV-urile sunt cam asa

CV1=adresa efectiva a decodorului (valabila la macazul 1 si 2)
CV3= lungimea servo 1
CV4= lungimea servo 2
CV35=viteza de manevrare a servo 1
CV36=viteza de manevrare a servo 2

Mentionez ca decodoarele de macaz mi le-a facut cineva si sel putin la mine asa se fac reglajele.
 
Decodoarele mele sint varianta pentru un servo, la fiecare macaz am unul. Am incercat mai multe variante, cu "setarea" decodorului pentru programare cursa ( LEDul lumineaza incontinuu ) si CV de la 3 la 6 si valori min-max 1-50 ( conform documentatiei Paco) precum si pentru modul "programare viteza" ( LED pilpiire rapida) la CV 34-37 cu valori 1-20. Rezultat? :( Pe LCD-ul de la centrala imi apare in randul de sus :CV sub el un numar din 4 cifre, apoi Direct, acest mod de programare l-am ales eu, sub el un numar din 3 cifre, apoi Pag/Rg cu 3 respectiv 2 cifre ( banuiesc ca astea ar fi Page si Registry- ul memoriei). Dupa ce am selectat adresa (numarul de sub CV si valoarea, ( era de forma 0003-20 de exemplu), am apasat Enter. Atunci mi-a aparut ACK ERROR, iar servoul se misca ca si inainte. Unde gresesc? :fluierat: