Din concediu adunate...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tfa2003

Well-Known Member
Trenulist
15 Aprilie 2007
398
16
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Asa cum e titlul topicului, postez aici poze stranse din concediu, care au legatura cu material rulant din Romania:
Sa incepem:

O splendida 060DA a CFR Marfa:

Vagon Ibbhs (parte din "expersul frigorific" care trecea zilnic):

Cuseta Bem si T2s (pentru detinatorii de Heris), parti din perechea trenurilor Vatra Dornei-Bucuresti



Vagon utilitar:

Personalul Vatra Dornei-Dornisoara cu vagon Dimitrov reconditionat:
(nu ma intrebati de ce nu se foloseste un automotor in loc de LDH+ un vagon)


Plug WPZ:


EA gata de treaba:

Vreo 15000 kW putere "pentru ca cine stie, stie; Si cine stie cere":

Locomotiva cu aburi ruginind la Sighet:

Acceleratul Sighet-Bucuresti:


Valea Vaserului pe scurt:





 
Destul de ciudat personalul Vatra Dornei-Dornisoara cu un singur vagon care are statia de domiciliu Barlad :?:
 
Da, iar vagoane cu statia de domiciliu Vatra Dornei fac servici la reviziile de vagoane Iasi, Barlad, si char Bacau! :evil:
 
buna,

vagoane cuseta "Bem" nu exista... dupa codex-urile UIC, Bem ar insemna un vagon de clasa a IIa cu o parte din legaturi pe conducta generala si peste 25,4m lungime...

Bc inseamna insa dupa UIC cuseta de clasa a IIa, ce vezi tu acolo este o Bcm, fosta Bcm243 sau Bocm246 DB AG.
 
Vezi pe poza Horia. Si eu am fost surprins, dar daca dupa numar e scris Bcm rad scrisul si-l maninc.
 
Si cand va ganditi ca prin anii ''93 acest tren Vatra Dornei - Dornisoara se facea cu cinci - sase vagoane 21-47 remorcate de o locomotiva 060 DA .... !!! ;-)
E greu sa va explic in cuvinte suieratul fluierului locomotivelor 060 DA prin padurile seculare, dese si intunecate din jurul Dornisoarei...
 
@tfa2003:

nu, te-as pune sa mananci tot vagonul :) insa nu am cum, chiar scrie Bem pe el!

oare baietii de la Grivita stiu ce lipesc pe ele? tot asa si cu Aeem 30-76, 001-007 si 009-016 sunt cu cod literal Aeem, 008 e un Beem si seria 30 inseamna clasele 1 si 2 cu 10 compartimente reale sau virtuale... :(