Linia Tileagd ? - Voivozi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

kltrainlover

Well-Known Member
Trenulist
21 Octombrie 2007
329
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Pe o harta dintr-un atlas din 1965 am gasit o linie de cale ferata obscura care se desprindea din linia ferata Oradea - Bratca - Cluj undeva la est de Tileagd si mergea in directia nord-est treversand muntii Plopisului (muntii Ses) pana in localitatea Voivozi. Are cineva informatii despre aceasta linie?


Uploaded with ImageShack.us
 
Am uitat sa adaug ca pe respectivul atlas, la legenda, nu figura un semn distinctiv pentru liniile cu ecartament normal si cele cu ecartament ingust. Eu, oricat am cautat pe net, nu am gasit nimic despre aceasta linie. De aceea apelez la cei care au cunostinte mult mai mari decat mine.
 
Am uitat sa mai precizez ca pe toate celelalte 5 harti (din respectivul atlas ) pe care apar inscriptionate si trasee de cai ferate (si care cuprind zona in discutie) nu figureaza aceasta linie Tileagd(?) - Voievozi.
 
Salut!Am vazut pe vremuri,L45H reparate la 16Februarie,pentru I.M.Voivozi(042,045,068)deci era linie ingusta in zona,atat ca nu se stie pina unde.