Linia 921 Jebel-Giera

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Martie 2008
2.051
87
Ieri 1 martie 2009, am executat un turneu scurt pina la Giera.
Viteza e in medie 30 km/h, nimic spectaculos, garile sint devastate, tufele zgirie automotorul, calatori putini.
Din Timiseni am plecat cu un Regiotrans, iar in Jebel am schimbat.


Dupa plecarea din Jebel trenul face o bucla prin spatele garii si se inscrie pe linga sosea pina la Ciacova


prima oprire Obadeni


inainte de Ciacova linia traverseaza soseaua


Ciacova


Trenul nu mai opreste in Tirgu Ciacova


Urmeaza Ghilad, distrugere totala, poate pentru ca e situata mai departe de comuna.




pe traseu am remarcat ca hotii au furat chiar si stilpii de telefon, desi tufisuri sint destule.


desi a fost construita dupa cutremurele din anii 1990 statia Banloc este abandonata si devastata


linia face o curba si se indreapta spre Livezile, din tren se poate vedea insa cladirea statiei Ghilad


Desi situata linga localitate si statia Livezile Banat este devastata




ne apropiem de Giera



in statie observ fostul dormitor CFR care nu este folosit de Regiotrans din anumite motive

capatul liniei, mai exista un racord spre fostul IAS sau CAP,iar pe linga gard e tragerea statieii fiind si opritorul fix.Pina la Unire linia ajungea in Sirbia de azi.


a fost si o remiza CFR




o coloana de apa, acareturi in zona garii unele provenite din fostul WC cred si cam atit.





La intoarcere, in Ciacova am facut cruce cu un alt motor
 
Dan,

Multumesc mult, imaginile postate de tine sunt foarte frumoase, dar distrugerile sunt halucinante...

Nu pot decat sa-mi aduc aminte de o zicala evreiasca, ce se leaga de un vechi obicei evreiesc, acela de a pune o piatra pe mormantul unui om care a insemnat ceva pentru viata ta. De aceea, evreii spun "Unde o mana de om a ridicat piatra pe piatra, alta mana sa NU darame!"

Oare n-ar fi fost mai simplu ca onor CFR-ul sa scoata in vanzare respectivele active -fie chiar si la un pret simbolic- poate se gasea vreun localnic din zona doritor sa le utilizeze, decat sa fie vandalizate in felul acesta?

Desigur, sunt idealist... Insa locurile sunt in continuare frumoase in dezolarea lor, in ciuda salbaticiei locuitorilor, care nu stiu sa lase piatra pe piatra...
 
Vineri am fost la Giera.
Desi aveam linia ,,facuta" la cererea unui prieten de pe celalalt forum, am mai facut o data acest turneu.
Aparatul fiind dat de pamint nu mai pot modifica prea mult pe la setari.plus ca fac poze doar pe vizor ceea ce din tren e mai greu.
Asadar nu m-am omorit cu pozele.

totusi pentru o comparatie intre ani o sa pun citeva. Sper sa nu deranjeze si in mod cert nu o sa devina obisnuinta sa reiau liniile facute... cita vreme mai am altele pe care nu am umblat.

Jebel, 3 trenuri, Giera, Resita Nord cu care sosisem si Timisoara Nord.





fosta comuna urbana Ciacova acum oras.



Tirgu Ciacova mi-a iesit rau nu-l pun, nu s- a schimbat.

Podul peste canalul Lanca-Birda e pentru drul garii. Gara nimanui.



Tufisurile zgirie automotorul si ne obliga sa ne retragem din calea lor.





Debleurile astea vegetale au si parte buna, cred ca protejeaza de inzapeziri.



in mod interesant pe Livezile Banat tencuiala cazuta are aceeasi forma ca in 2009



marginea tarii e aproape



Giera, nu postez toate pozele.




surpraiz :( :(

s-a reluat transportul de marfa. Din pacate ne cara cerealele, pe care apoi le luam indarat la alt pret.



La intors motorul pentru Giera sosit de la Timisoara Nord asteapa pe linia de Voiteni ca sa regareze. Nu se pot expedia trenuri spre Giera decit de la 1 peron.



Apoi motorul de la Giera regareaza la linia 3 pentru Lieblig, pentru ca pe astalalt capat nu este diagonala de data asta spre Liebling.

Si noi am plecat la Liebling. O sa va arat.
 
Mai multe poze cu remiza de la Giera ai cumva ? Pare interesanta de studiat ! De asemenea sunt curios cine a proiectat-o.
 
De tura asta nu am, ca nu am fost pe aproape, dar o sa caut de tura trecuta si daca am iti dau. O remiza identica a fost in Graniceri.

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5064&highlight=graniceri