Linia 315 Rogoz - DobreÂşti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cristiCFR

Well-Known Member
Trenulist
19 Iunie 2007
944
0
35
Timisoara
tren.transira.ro
WEBSITE
http://tren.transira.ro/
YAHOO
pitcristian
LOCATION
Timisoara
Linia Rogoz - Dobresti a fost data in exploatare tot in anul 1887 impreuna cu Linia 314 Oradea-Rogoz-Holod-Vascau , pentru a valorifica importantele zacaminte de Bauxita , masa lemnoasa si alte materiale.
Harti ale traseului gasiti aici
Pe aceasta linie au circulat si trenuri de calatori plecand din Statia Holod , in anii 1930 trenurile personale au fost inlocuite cu automotoare Malaxa
Iata aici o lista cu repartitia automotoaelor si o harta a cailor Ferate Romane Motorizate cu Automotoare din 1937.
Undeva intre anii 1950-1970 nu cunosc exact data la momentul actual , am sa ma interesez si am sa dau cat de curand o data mai exacta ,a fost suspendat traficul de calatori pe aceasta sectie , ramanand doar traficul de marfa care era destul de intens.
Dupa desfiintarea statiei Rogoz intre anii 97-99 macazul a fost eclisat spre Dobresti la iesire din statia Rogoz.
Traficul de marfa a fost suspendat undeva intre anii 2003-2004.
De atunci si pana astazi linia a ramas parasita si invadata de vegetatie.

Din marturiile unui mecanic de locomotiva :

"Mergeam dimineata la Dobresti cu localul de marfa si manevram toata ziua vagoanele la incarcat , era un continuu dute-vino.
Vara cand erau caldurile groaznice faceam cate o pauza si o baie intr-un paraias care trecea prin apropierea garii.
Plecam din Dobresti seara tarziu iar la Holod ne venea schimbul"

La vara am sa fac o excursie de documentare :wink:
 
Linia leaga 3 comune intre ele , Holod ; Sambata si Dobresti ,totusi ar avea un mic potential turistic , pe raza comunei Dobresti se afla :

Biserica ortodoxa monument istoric datand de la sfarsitul sec XVII localitatea Luncasprie.
Barajul de acumulare Vida localitatea Luncasprie
Pestera Farcu
Pestera Toplita
Pestera Ciurului Ponor
Pestera Ciurului Izbuc
Padurea comunala Dobresti
Cariera Valea Magurii Dobresti