Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-15 decembrie 2018, forumul poate sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

linia 702 Fetesti - Buzau

Discutii despre liniile din Romania, ieri, astazi, maine.
dantm

linia 702 Fetesti - Buzau

Mesaj de dantm » Joi Sep 21, 2017 11:26 am

Am avut o deplasare Timisoara-Vaslui.Pina aici nimic special insa am avut trasa prin Fetesti -Galati-Birlad.
Asadar in 16-08-2017 am sosit in Fetesti in cadrul operatiunii ,,Baragan Est".

am circulat cu 1992 si planuiam sa continui cu 8345 pina la Cernavoda Pod sau pina la o gara spre Medgidia de unde sa ma intorc cu 8202.

1992 a intirziat si am prezumat ca personalul a trecut de Fetesti deci am purces sa pozez ,,drezina Anei Pauker" :-?

[Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests]

Ziaristii spun insa ca drezina Anei Pauker e la Sinaia. Sint convins ca drezina a fost a ei la fel cum asta din Fetesti a fost a lui Gheorghe Gheorghiu Dej ca era ceferist. :-? :-x

intre timp a trecut si personalul intirziat. puteam sa merg pina la Cernavoda Pod cu unul dim multele accelerate care au trecut prin gara(mai ales cu intirzierile clasice) insa nu m-am gindit decit foarte tirziu.

[Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests]

in timp ce gara e refacuta(undeva intr-un colt ploua totusi) peroanele sint abandonate si distruse.partea interesanta este ca sint trenuri trasate sa opreasca la linia 7. Nu imi dau seama cum s-au gindit sa le puna acolo.

[Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests]

Linga trenul Galati-Constanta soseste un tren dinspre Bucuresti(dar nu mai stiu care)

[Local Link Removed for Guests]

intr-un final 8202 pleaca din Fetesti. Fiind compus din etajate modernizate am pozat prin geamuri de multe ori. in Fetesti prind o locomotiva cu abur si o ruina a remizei depoului.

Pe sectie sint atit cladirile initiale ale garilor precum si cladiri ulterioare facute probabil la electrificare si BLA.
arhitectura e destul de diferita fata de alte sectii.Am cautat sa pozez ambele cladiri, poate sint pasionati pe aici.

Movila, prima statie este situata departe de Fetesti, Baraganul este totusi imes. (sau poate sint eu obisnuit cu statiile dese de pe aici)

Platonesti

[Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests]

in 3 iunie am fost in Tandarei venind de la Slobozia, am pus poze la topicul liniei 701.
[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests] by [Link Removed for Guests], on Flickr

Atunci am pozat pe 8202 fara sa stiu ca in curind voi poza trenul de Slobozia din 8202

linia spre Slobozia

si o incercare de a prinde un stilp de electrificare al fostului racord Tandarei

Murgeanca

cladirea veche e obturata de un marfar

Am remarcat cladirea veche din Spicu

[Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests]

Dudesti

in statia Ciresu este o baza care seamana cu cele pe care le are Conpet prin tara, cladirea e obturata de marfar

[Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests] [Local Link Removed for Guests]

Inainte de Faurei stam la semnal sa treaca un marfar de carbune. In limbajul ceferistilor de odinioara ei ar fi zis,, a trecut o marsruta de carbuni sau causefeuri'? nu se mai foloseste limbajul de odinioara acuma totul e sec si fara chef la ceferistii de azi.

firul din dreapta devine racordul spre Braila, trenul trece in abatere stinga si intra pe linie simpla in Faurei

In Faurei cobor

Scrie răspuns

Înapoi la “Liniile din Romania”