Linie misterioasa care pleaca din Halta Ciorani,Prahova

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

basil

Member
20 August 2013
23
0
slobozia
LOCATION
slobozia
Salut!
Cautand una-alta pe googlemaps, intamplator ""ajung"" in Halta Ciorani, pe linia Ploiesti Sud-Urziceni si observ o linie misterioasa care pleaca din halta undeva spre Brazii-Radulesti, pierzandu-se insa intr-o padure .
Cine poate spune pentru ce s-a construit acea linie si care e povestea ei? Pun si un link,sper sa ajute. http://wikimapia.org/26274157/Hm-%C8%99i-gara-Ciorani
 
Salut

In padurea respectiva se observa cateva cladiri si zone amenajate, acum abandonate. Linia deservea respectiva incinta.
La intersectia cu drumul ce duce spre respectiva incinta era un indicator "Institut dresaj caini...".
Probabil era o unitate militara pentru dresajul cainilor utilizati de armata si militie, dar mai multe detalii nu stiu.
N-am avut curiozitatea sa ma uit cand am fost prin zona.
 
linia ducea la fosta UM 0235, Centrul pentru Instruirea Conductorilor, Producerea, Cresterea si Dresajul Ciinilor de Serviciu din Ciorani, care a apartinut Politiei de Frontiera si care functiona din 1965 pana acum cativa ani cand a fost mutat in Ilfov.
 
Era pentru aprovizionarea unitatii militare din padure....centrul de instructie si dresaj caini de serviciu pentru frontiera u.m.02874 pana la trecerea unitatii de la m.a.p.n. la m.a.i. dupa care a capatat un nou indicativ.. ulterior unitatea a fost desfiintata....acum 32 de ani am fost militar in termen acolo...
 
Si ramane totusi intrebarea pentru ce aveau nevoie de cale ferata acolo? Sau mai degraba, cu ce aprovizionau?
Stand sa ma gandesc, poate un indiciu ar fi cele 2 vagoane refrigerente ramase in statie la Ciorani. Ma gandesc ca se aducea carne in cantitati mari, dat fiind ca erau multi caini de hranit.
Pe de alta parte, posibil sa se fi adus diverse echipamente militare.
Oare transportau si cainii pe calea ferata?
 
E simplu, fiind unitate militara erau ceva depozite acolo.
Unitaile militare aveau linie ferata.