Buna dimineata !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

radu1984

Member
10 Ianuarie 2015
16
0
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Am fost de mic copil si la 30 de ani inca sunt un pasionat de trenuri insa fara...timp ! Mergeam foarte des in judetul Timis la satele de unde provin parintii mei anume Ghilad si respectiv Valcani.Tin minte ca la Ghilad mergeam pana la jebel cu urmatoarele personale unde schimbam cu motoare ori chiar cu alte personale dupa cum urmeaza :

Timisoara nord - Stamora Moravita

Timisoara nord - Resita

Timisoara nord - Giera (Cu asta mergeam direct nu mai schimbam cu motoare)


La Valcani mergeam de regula cu personalul Timisoara nord - Cenad sau
Timisoara nord - Arad iar la sanicolaul Mare schimbam cu Motoarele de Arad la intoarcere de multe ori mergeam cu Arad - Timisoara nord (Personal) am mai fost pe la jimbolia,Radna,Arad,etc. As dori sa stiu daca mai sus espusele trenuri mai exita si anume

Timisoara nord - Stamora Moravita

Timisoara nord - Resita

Timisoara nord - Giera

Timisoara nord - Cenad

Timisoara nord - Lovrin <Parca>

Timisoara nord - Arad (Personal)

Timisoara nord - Arad < Accelerat sau Rapid nu mai stiu>

Timisoara nord - Jimbolia

Timisoara nord - Nerau

Timisoara nord - Voiteni

Timisoara nord - Caransebes

Timisoara nord - Radna


Mai exista aceste rute,daca da toate sunt cu motoare sau mai sunt si garnituri "trase" cu LDH ; LDE ; LE ? Mai exista Rapid si Accelerat sau nu caci am auzit ca nu ! Si de ce atata hal de motoare caci personal pare un haos toata schimbarea asta ! ?!
Eu o iau de la 0 din nou caci acum 18...20 de ani le stiam din cap !
A existat sau ma insel eu un tren Accelerat Timisoara nord - Resita si/sau Timisoara nord - Arad ?


:D Orice ajutor e binevenit,va multumesc !
 
Timisoara nord - Stamora Moravita si retur Mai exista strict linia asta ???
Resita si Aradul erau cumva si accelerate pe vremuri sau mi se pare mie ca personal pana la Arad era si este ?!
Multumesc ! :)
 
Timisoara nord - Stamora Moravita si retur Mai exista strict linia asta ???
Exista !
Resita si Aradul erau cumva si accelerate pe vremuri sau mi se pare mie ca personal pana la Arad era si este ?!
Pe ruta Timisoara Nord-Caransebes-Resita exista inca un tren al operatorului national CFR Calatori cu mers asa cum erau odata acceleatele (in prezent acestea se numesc trenuri Interregio) insa pe relatia directa Timisoara Nord-Voiteni-Resita N nu mai sunt decat trenuri Regio(fostele personale) remorcate cu rame automotoare ale operatorului feroviar Regiotrans.
Pe relatia Timisoara - Arad - se intalnesc atat trenuri Interregionale (fostele accelerate si rapide ) si Intercity cat si trenuri Regio(fostele trenuri de persoane) remorcate in functie de operatorul feroviar caruia ii apartin cu locomotive electrice , diesel sau automotoare...
 
Si totusi cate trenuri de rang personal al CFR mai exista in Gara de nord Timisoarasi in Banat in general (Exlus RegioTrans,GFR,etc) ?
 
CFR mai are trenuri din Timisoara spre Arad, Stamora Moravita, Lugoj (Caransebes Orsova) si Lugoj via Buzias.

celelalte linii sint la Regiotrans.

GFR nu are trafic de calatori.

http://informaremt.cfrcalatori.ro/imtif/PleSos.aspx?key=qDMu/pnKu5eugVaY1xXO7PEneZM2LNeKpUyM/g9FpS/2lpkfby1IXpk5aWDujcjSsGeGFuV0jUhRRTfswjN8S0hDstyrR617sQKlFYLxiPA=&lng=ro
 
@radu

cel mai simplu este aici.... alegi Timisoara Nord -> plecari/sosiri, si iti afiseaza toate trenuirile care pleaca/sosesc, operatori, rang tren (pe tine te intereseaza R- regio, fostele personale)

http://mersultrenurilorcfr.ro/imtif/PleSos.aspx?lng=ro