Linia 410 : ViÅŸeul de Jos - BorÅŸa.....

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dimitrov

Well-Known Member
Trenulist
26 August 2007
591
7
E duminică’, e înc㒠iarnă’, e cod de "vânturi" puternice prin ţară’, aşa c㒠am timp s㒠"sap" prin forum.....şi mai ră’mâne timp şi pentru ceva imagini culese de prin ţară’.....astă’-vară’...... Cu ocazia unui drum fă’cut din Å¢ara Oaşului în Moldova, via Sighet - Borşa - Suceava, am ajuns s㒠vă’d la "faţa locului", de ce nu mai mişc㒠trenul de la Vişeul de Jos la Borşa, linia 410........Pe DN 18, trecând pe la bariera de la intrarea în Borşa şi privind în stânga mea în timpul trecerii, am vazut motivul....terasamentul spă’lat de apa râului şi traversele suspendate în aer ! Aşa c㒠am tras pe dreapta şi-am început a lua ceea ce vedeţi în urmă’toarele imagini, fiind ră’v㒺it de ciudă’, enervare, pă’rere de ră’u........Doamne, în ce ţar㒠tră’im.......



Poza de sus e o "privire" că’tre capă’tul de linie din Borşa........



A doua poz㒠e fă’cut㒠mai aproape de surpă’tură’.......anvelopa ce troneaz㒠între şine se vede şi-ntr-o poz㒠a cuiva de pe "Panoramio"......


Aceast㒠a treia poz㒠e o "privire" că’tre barieră’, spre Vişeu - Sighet.....


.....în a patra imagine.......un "curios" pe marginea râpei....................



...A cincea imagine e "eco"....şine suspendate, groapă’, apă’,.....gunoaie....


...Åži poza din satelit.......amă’nuntele nu se mai vă’d........de la înă’lţimea asta totul e frumos....frumos.......
S㒠fiţi să’nă’toşi.......................
 
Tony Mihali
Lucrare finalizată’.
Trenul de marf㒠deja circula.
Curând va veni şi "Să’geat㒠Albastra" pentru transport că’lă’tori.
Să’ptă’mân㒠viitoare construim o gar㒠calatori contructie din lemn :wink:
532172_252604401533690_936553904_n.jpg

sursa
 
Era prin 1992 o reclamă’....."dac㒠vrei, poţi....adidas torschen"....Eeee, aşa şi azi : dac㒠au vrut, au...putut (mare minune, totuşi), dar nu ră’mâne s㒠nu te întrebi, fiindc㒠tot tră’im într-o vreme de exacerbare a "teoriei conspiraţiei", cu ce scop şi cui ce iese din refacerea asta de linie ?? Ne-am reîntors la normala atitudine de a face ceva pentru comunitate, pentru om ??? Atunci e bine !! Cert e c㒠"dubarilor" le cam cade strâmb refacerea liniei....şi cum sunt mulţi cu frica domnului în zonă’, inclusiv tetra...penta...penti...coreligionari, nu m-ar mira s㒠aud de acatiste date într-u blagoslovirea liniei cu o nou㒠"spă’lă’tură’", pentru a "selecţiona natural" concurenţa în zonă’...... Vaiiii, ce ră’u sunt....!!!
Mulţumesc pentru imagine!
 
Felicită’ri celor care au documentat şi celor care au reparat!
srazvi a spus:
Să’ptă’mân㒠viitoare construim o gar㒠calatori contructie din lemn :wink:
Serios? construcţie de lemn? Ai cumva imagini cu subiectul?
De asemenea mi se pare interesant㒠consolidarea malului ca subiect de modelism. Alte imagini mai sunt?

Mulţumesc anticipat,