linia 304 Ploiesti Sud - Maneciu

Discutii despre liniile din Romania, ieri, astazi, maine.
dantm

linia 304 Ploiesti Sud - Maneciu

Mesaj de dantm » Dum Oct 01, 2017 11:35 pm

Aflindu-ma in Ploiesti Sud si nestiind de faimosul ,,restaurant al garei" pe care l-a tinut Constantin Dobrogeanu Gherea am zis sa dau o tura prin zona ,,Republicii" (de la Ploiesti).

Am dat o raita pina la Maneciu.

Din pacate am avut noroc doar pe jumatate, deoarece a fost alt tip de automotor la care se deschideau geamurile in format mic asa cum era pe vremuri la autobuze. Mi-am cam julit chelia cind ma grabeam sa prind ceva.Una peste alta a fost in regula, linia e faina si dintr-o data trenul trece o padure si ajunge pe un viaduct scurt dar inalt, apoi inca unul.

Imediat ce plecam din Ploiesti Sud pozez linia spre Urziceni. Interesant, cu putin timp in urma pozasem linia de Maneciu din trenul de Urziceni.

Imagine

apoi se vede linia directa de racordare spre Urziceni dinspre Ploiesti Est peste linia 500, acum fara electrificare

ImagineImagine

din toata jungla aia, apare o linie electrificata si folosita dinspre Ploiesti Est spre Ploiesti Nord 8O

Imagine

Statia Ploiesti Est post 1 nu mai e ce a fost, trenul trece de cladire si opreste un pic mai incolo, peronul ajunge ca e lung probabil din vremea veche cind erau trenuri lungi.

Imagine Imagine Imagine

statia are 2 linii dar una pare nefolosita, dispare dupa o poarta in niste balarii, dar alta linie din balarii ne urmeaza pe stinga. E o vraiste acolo, nu mi-am batut capul.
Statia Ploiesti Nord are o cladire mai mare decit Slobozia Veche sa zicem

ImagineImagineImagine

statia Blejoi are multe linii, in vegetatie

Imagine Imagine Imagine

trecem Teleajenul, Jgheabul ala de beton, pe satelit se vede ca e mai lung pina dincolo de prag, o fi fost pasaj pentru pesti? 8O 8O

Imagine

dam de un fost post de miscare in curenta pentru o linie care ducea la Pleasa, linia este demontata acum

Imagine

Scaeni

Imagine Imagine

Boldesti

Imagine

Lipanesti

ImagineImagine

Magurele Sud

Imagine Imagine

Magurele Prahova, o arhitectura deosebita pentru o gara

Imagine Imagine

Magurele Nord

Imagine

Faget Teleajen, are IDM si destule linii , tot in vegetatie

Imagine Imagine Imagine

Gura Vitioarei

Imagine Imagine

Valenii de Munte

Imagine Imagine Imagine Imagine

Valeni Nord

Imagine Imagine

Teisani

Imagine Imagine

Homorîciu

Imagine Imagine

Trenul face o curba si din tufisuri apare un viaduct

Imagine Imagine Imagine

Izvoarele

Imagine Imagine
Imagine
Imagine

Măneciu Pamînteni

Imagine

Ajungem la destinatie

Măneciu. Gara a avut si zile mai bune.

Imagine Imagine

trec peste drum la birtul garei, fac o poza la gara si una la ...molul local

Imagine Imagine

apoi dau o tura prin gara

Imagine

o cladire abandonata, cred ca a fost dormitor

Imagine
Imagine

cred ca asta a fost rezervorul de apa, am mai vazut asa o cladire in statia Ion Luca Caragiale daca nu ma inseala memoria

ImagineImagineImagine

si o poza spre capatul liniei

Imagine

Final de turneu.Cu greu am prins pe 1695 care sub codul Patientia m-a dus acasa.
Scrie răspuns

Înapoi la “Liniile din Romania”