Bilete CFR online

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

manlif2_0

Well-Known Member
Trenulist
30 Octombrie 2009
548
0
Craiova
LOCATION
Craiova
mai mult din joaca, pentru ca vroiam sa vad ce trenuri am disponibile, am zis sa vad si eu care e treaba cu serviciul de bilete on-line ... si, in ciuda interfetei destul de rudimentare, am fost placut surprins. am luat bilet electronic dus-intors cu reducere totala de 20% (am platit cu card maestro) si tot ce am avut nevoie a fost cardul si o imprimanta, fara stat la ghisee, cozi, etc. ... acum sunt curios daca nasul o sa faca ceva nazuri la vazul biletului, aka cum se verifica id-ul biletului in tren.
 
Revin cu un printscr la biletul online:



Tot pe foaia A4 scoasa la imprimanta mai scrie:

"Atenţie!
Biletele CFR online sunt NOMINALE şi permit efectuarea că’lă’toriei de că’tre persoanele nominalizate în bilet
numai la trenul/trenurile pentru care a fost fă’cut㒠solicitarea. Este recomandabil că’lă’torii s㒠poat㒠prezenta
biletul în tren. In situaţiile în care în tren nu se poate face dovada identită’ţii persoanei respective şi/sau a
calită’ţii declarate respectiv de : copil, elev sau student (conform legislaţiei în vigoare) aceştia vor fi consideraţi
ca fiind fă’r㒠legitimaţii de că’lă’torie valabil㒠şi vor fi obligaţi s㒠plă’teasc㒠tariful majorat de taxare în tren.
La acest tip de bilete NU este permis㒠amânarea, anticiparea sau întreruperea că’lă’toriei.Restituirea este
posibil㒠numai cu respectarea prevederilor din condiţiile de utilizare a biletelor CFR online.în cazurile
deosebite, sau pentru orice informaţii suplimentare că’lă’torii sunt rugaţi s㒠se adreseze direct la ghiseele CFR
Că’lă’tori.
Că’lă’torii care au bilete CFR online sunt obligaţi s㒠se informeze şi s㒠respecte în totalitate prevederile legale în
vigoare referitoare la că’lă’toria pe calea ferat㒠(inclusiv cele legate de transportul bagajelor) ca orice că’lă’tor
obişnuit."

Biletul a costat de fapt 85.14 (94.60 RON minus 10% discount). Insotitorii de la vagoanele de dormit si cuseta sunt obisnuiti cu acest tip de bilet, la fel si controlorii. Sa ai buletinul cu tine, se va verifica identitatea ta dupa id si numele de pe bilet.
 
da, e mai jos, unde scrie si tipul reducerii (daca exista). nu apare in imagine.

asa, deci cum o fo' cu biletul. la dus, nasul vazut bilet, buletin, atat. fara verificat ID. la intors, nasul a vazut hartia, nu i-a mai trebuit buletin nimic (intre timp vorbeam la telefon). ulterior a venit o tanti controloare (supracontroloare?) si a verificat biletul, si in plus a scos din geanta o lista scoasa la imprimanta cu cei cu bilete electronice (ori eram doi, ori eram eu si antetul tabelului... inclin spre varianta a doua). nu a mai cerut buletinul, dar preventiv aratam permisul din port-document.

deci, supermarfa! de-acu asa imi iau bilet!
 
sincer nu prea inteleg de ce e musai sa-ti dai si identitatea; ca in fond daca cumperi bilet din gara nu-ti cere nimeni niciun nume (poate doar iti trece seria si numarul unei legitimatii de student, pensionar, ceva in caz ca beneficiezi de o reducere)

acuma gandindu-ne la tari civilizate ... daca imi aduc aminte bine, am vazut intr-un ICE niste etichete de locuri care aveau si nume, de am ramas socat la vremea aceea; si asta se intampla prin 2000; daca asa se poarta in tari civilizate, poate ca totusi masura nu e asa rea, si ar trebui sa invatam si noi mai multe de la ei

asta cu verificat dupa lista la imprimanta mi se pare perfect normal, ma asteptam la mult mai rau, dar uite ca se poate; era si mai frumos sa scaneze un cod de bare sau un QR code si sa-i dea detalii pe ecran cu rosu si verde, e valid nu-i valid (daca eram pe la americani iti punea si moaca din buletin, ca vorba aia, tindem spre informatie centralizata, toata lumea e cu ochii pe noi); dar asta cu tehnologia mai putin in romania
 
de ce cu nume? este vorba de siguranta tranzactiei on-line. sa zicem ca iei biletul de la o sala de net, si il listezi la sala de net. daca esti mai necunoscator si nu stergi toate urmele (delogare e-mail, sters pdf din calculator) exista posibilitatea ca altcineva sa mai listeze biletul respectiv. si asa vin 5 persoane cu acelasi bilet care se cearta pe acelasi loc. numai unul a platit. care?

ID-ul biletului apare doar pentru a verifica CFR autenticitatea lui, sa nu fie matraşit, fara nume ar apare situatia de mai sus.
 
mda, ai perfecta dreptate, iar cadeam in pacatul de a crede ca toata lumea e la fel de paranoica precum propria persoana in ceea ce priveste tranzactiile online

oricum, chiar si cu 5 persoane pe un loc pana la urma se poate afla cine a platit, ca raman logurile de tranzactionare; dar asta inseamna cearta, nervi, procese, chiar nu se merita si e binevenita ideea de a face bilet nominal; eu sincer cand comentam partea cu numele pe bilet ma refeream strict la privacy, care in ziua de astazi este o 'rara avis', ca sta peste tot 'big brother' cu ochii pe noi; dar asta e o alta mancare de peste, asa ca nu mai insist ...

si apropos de bilet nominal, se mai ridica o problema: daca luam bilet de la agentie (nenominal), nu stiu in ce conditii puteam sa-l dau inapoi, dar cu siguranta puteam sa-l dau, sa-l vand, sa-l poata folosi altcineva ca si cum l-a cumparat persoana respectiva; vad ca pentru biletele online sunt conditii mult mai restrictive si nu prea mi se pare normal, ca in fond intreruperi de calatorie, sau amanari, sau chiar anulari sunt posibile si daca cumpar biletul de la agentie (sper sa nu zic prostii); ca daca l-as cumpara de la gara atunci clar ma sui in tren si sunt sanse neglijabile sa se intample ceva

pana una alta, daca eu nu prea am sanse sa calatoresc cu trenul, poate ii sugerez lu cumnata-miu sa cumpere online, ca tot va trebui sa calatoreasca in curand cu trenul :D vorba aia, mai testam si noi sistemul