Tren cu abur la Covasna

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Serban

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
106
1
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
In perioada 23 - 19 aprilie 2011, intre orele 10.00 - 16.00, va circula trenul turistic remorcat de locomotiva CFF 764.243 (fabricatie Budapesta 1911) pe Valea Zanelor, intre Hotel Bradul si Planul Inclinat.
Frecventa curselor si ora de inchidere a programului vor fi determinate de numarul de calatori prezenti.
Actiunea este organizata si suportata din punct de vedere financiar de catre SC Calea Ferata Ingusta Brad, careia ii multumim si pe aceasta cale pentru eforturile depuse pentru a mentine in stare de circulate CFF Covasna - Comandau !
 
Imagini de duminica trecuta, prima zi de functionare.




Foto Serban Lacriteanu
 
Adica duminica trecuta era inca IARNA acolo????????

Superb...

Pacat ca aflam cu o zi inainte de inchidere :(
 
Pacat ca nu se citeste forumul


Mon Apr 11, 2011 12:36 pm
Andris a spus:
Va invitam la urmatorul eveniment organizat pe/pentru CFF Covasna-Comandau:

Ziua Internaţional㒠a Monumentelor Istorice
17-16 aprilie 2011.

Tematica: că’i ferate înguste monument istoric, Calea Ferat㒠Forestier㒠de la Covasna-Comandă’u.

Program

Sâmbă’tă’, 16 aprilie

10-12 La locomotiva expus㒠lâng㒠Gara din Sf. Gheorghe mecanicul de locomotiv㒠FÃ¥biÃ¥n Miklós, pensionar din Covasna, îşi va povesti aminitirile legate de aceast㒠locomotiv㒠cu abur, pe care a lucrat cândva. Cei interesaţi pot afla de la ing. Lacriţeanu Åžerban despre lucră’rile de restaurare şi conservare fă’cute la locomotivă’, şi se vor monta lă’mpile frontale. Se vor putea face poze în cabina locomotivei.

12-14 pauz㒠de masă’

14-17 în Muzeul Naţional Secuiesc se va deschide expoziţia de modele feroviare. Prezentare: Szeles József.
Cei mici se pot juca cu trenuri jucarie din lemn.
14:30 Se va deschide expoziţia cu ilustraţiile realizate de că’tre Péter AlpÃ¥r pentru cartea pentru copii despre locomotiva Krauss.
Krauss, povestea adevă’rat㒠a unei mici locomotive cu abur – prezentarea că’rţii pentru copii
15:30 Vehicule de cale ferat㒠care au circulat de-a lungul timpului la Covasna şi Comandă’u – despre albumul de fotografii aflat în lucru (Lacriţeanu Åžerban, Papucs AndrÃ¥s)
Prezentarea reabilită’rii drezinei Volga, lucră’ri ce sunt realizate de elevii Grupului Åžcolar „PuskÃ¥s Tivadar” din Sf. Gheorghe (BorbÃ¥th Attila, Papucs AndrÃ¥s)

Duminică’, 17 aprilie

10-13 în muzeu se poate vizita expoziţia de modele feroviare şi expoziţia cu ilustraţiile pentru cartea pentru copii (cu bilet de intrare)
9-18 Covasna: cură’ţirea planului înclinat (şiclă’ul) cu voluntari
între timp tren cu locomotiv㒠cu abur în Valea Zânelor (5 lei/pers)

Organizator: Asociaţia Siclă’u
Locaţii: Muzeul Naţional Secuiesc, gara CFR Sf. Gheorghe, planul înclinat de la Covasna şi Valea Zânelor
Sponsori: Primă’ria Mun. Sf. Gheorghe, Consiliul Judeţean Covasna, Asociaţia pentru Salvarea Că’ilor Ferate înguste din România

va asteptam cu drag
Andris


Mon Apr 11, 2011 11:05 am
Gam3 a spus:
Parcursuri de agrement cu locomotiva pe abur pe linia ingusta Covasna

Zilele in care circul㒠trenul:

• Sambat㒠, 23 Aprilie 2011
• Duminică’, 24 Aprilie 2011
• Luni , 25 Aprilie 2011
• Marţi, 26 Aprilie 2011

Preţ: 5 Lei dus+intors

www.cfi.ro

Plecă’re de la statie Hotel Clermont
la orele :

10.00; 12.00; 14.00 ;16.00 ; 18.00
 
imi pare rau ca nu e vorba sa se faca ceva regulat, poate cine stie 'din greseala' ma nimeresc si eu prin zona la momentul potrivit; zilele astea clar e imposibil, dar daca ar fi fost macar vorba sa se reediteze ... ar fi fost o initiativa frumoasa, si cred ca s-ar fi gasit totusi destui musterii mai mult sau mai putin pasionati
ce vad in poze e sublim ... sa te plimbi prin zapada cu mocanita (din pacate daca teoretic suna bine, nu stiu practic cat de bine suna vantul ... dar vorba aia frumusetea cere sacrificii :p)
 
17 aprilie intr-o duminica friguroasa (cu gheata pe masina) si un soare cu dinti ce zambea pe un cer senin , Mircea Dorobantiu copilot, eu la volan iar in spate doua mandre somnoroase gonim catre statiunea Covasna.
Pe drumul plin de curbe zarim dealurile ce imprejumuiesc statiunea Covasna pline de zapada stralucind in albastul cerului.
Acolo zapada ca in luna decembrie, ma gandeam daca vine craciunul sau este un vis frumos din care inca nu m-am trezit. Miros de fum, zapada,aburi,cer albastru ....
Las fotografiile sa va introduca in visul meu frumos

 
Locomotiva cu abur o sa mai fie la Covasna si de 30 aprilie - 1 mai. Dupa aceea parcursurile vor fi facute cu locomotiva diesel la fiecare sfarsit de saptamana.