PRO TV

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ionutz72

Active Member
Trenulist
6 Iulie 2009
144
0
Prin zona..
LOCATION
Prin zona..
Duminica, de la ora 18:00, la Romania, te iubesc!, corespondentul Stirilor Pro Tv, Alex Dima ii invita pe telespectatorii Pro Tv intr-o calatorie cu trenul la capatul careia vor avea imaginea starii deplorabile in care se afla CFR.

Daca in urma cu mai bine de 60 de ani Romania era pe primele locuri in Europa la capitolul cai ferate, acum, transportul feroviar din Romania a ajuns sa se prezinte dezastruos in aceasta privinta.

Daca viteza medie de 45 de km la ora si cele peste 100 de minute de intarziere inregistrate zilnic nu uimeste pe nimeni, cu adevarat alarmant este faptul ca aproape jumatate dintre linii sunt scadente la reparatii si ca pe intreaga retea nationala sunt aproape 1300 de puncte periculoase in care se poate intampla oricand o tragedie.

Desi Romania duce lipsa de linii pe care sa se poata circula cu viteza decenta, ea se poate mandri cu o locomotiva de peste 2 milioane de euro, care ar putea sa mearga cu 200 de km la ora. Situatia in transportul de marfa si persoane este cu atat mai grava, cu cat numai de la CFR Marfa urmeaza sa fie disponibizati 6380 de salariati anul acesta.

Lucrarile de reabilitare a cailor ferate lipsesc cu desavarsire nu pentru ca nu ar exista fonduri, ci pentru ca, din cate se pare, nepasarea autoritatilor depaseste cu mult pericolul la care sunt expusi zilnic mii de calatori. Adevarul revoltator este ca daca ar exista proiecte si interes, Romania ar putea sa atraga miliarde de euro din fonduri europene pentru CFR.

In lipsa acestora, colosul CFR se apropie din ce in ce mai mult de faliment, tinand cont de datoriile uriase pe care le are.
Care este explicatia autoritatilor, ce s-a ales de viaducte, adevarate bijuterii ingineresti, cum arata trenurile si garile, ce spun calatorii si ce solutii exista pentru CFR, daca ar fi si interes, duminica, la Pro Tv, intr-o investigatie realizata de Alex Dima in cadrul emisiunii Romania, te iubesc!
Sursa:
http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te-iubesc/romania-te-iubesc-cfr-pe-ultimul-loc-in-europa-e-in-pragul-falimentului.html
Rugamintea mea:
emisiunea promite a fi interesanta,nu face cineva o captura,eu fiind la munca? Cu multumiri anticipate!!! :roll:
 
Emisiunea se reia, daca programul de pe site-ul celor de la Pro TV e corect, in noaptea de marti spre miercuri , la ora 02:00...Asta in caz ca nu o sa te poata nimeni ajuta prin inregistrarea ei...
 
http://stirileprotv.ro/video/romania-te-iubesc-trenule-caruta-mica/60412764

nu am prins emisiunea, dar cred ca e reportajul complet
 
http://stirileprotv.ro/video/romania-te-iubesc-trenule-caruta-mica/60412764

nu cred ca e tot reportajul. sunt un simplu admirator si incepator in ale trenuletelor si nu am mai fost cu trenul de vreo 8-9 ani, dar ce am vazut ..... :confused: :( :( :-x

vai ..... ei de tara ....
 
...nu am mai mers cu trenul de mai bine de 15 ani; ceea ce am vazut m-a socat; imi aduc aminte, copil fiind si mergand la bunici la Bacau (ambii fosti CFR-isti care s-au pensionat acolo), la dus cu 5001 si la intors cu 5002, ca, desi mergeam cu personalul (ca sa nu platim nici suplimentul de viteza), calatoria era mai mult decat civilizata, nu existau opriri "in camp", etc. Am prins si electrificarea liniei...ultima data am fost la Bacau in '86. Vai de steaua noastra...
 
Iubesc trenurile si oricare este starea lor voi continua sa merg cu ele , daca iubesti ceva continui sa iubesti asa cum este ca atare o sa fac un drum in weekend sa ma plimb cu trenu chiar daca am masina consider ca masina este un mijloc de transport pe distante scurte iar trenul pe distante mai mari unde mai pui ca din tren poti admira peisajul in voie si pe distanta Bucuresti-Brasov folosesc trenul inloc sa merg cu masina personala in ciuda faptului ca de la Campina se circula destuld e incet pana in predeal tot mai bun e trenul fata de masina si il recomand tutror .
 
Saptamina trecuta, pe Realitatea TV au fost in discutie podurile de la Gradistea si Cirta.