A venit apa si l-a luat..

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
La aia poti lua bilet nu numai daca statia nu are bilete la vinzare. La noi, crede-ma ca nu-ti vinde nimeni bilet daca te-ai urcat din Ploiesti pe ultima suta de metri. Direct amenda ori spaga.
 
Nici in tarile civilizate nu e chiar atat de simplu.
In primul rand aproape toate haltele au un automat de vandut bilete.
Apoi, daca te urci fara bilet, regula zice ca te duci tu imediat si cauti nasu in tren ca sa-ti cumperi bilet, daca vine el si te gaseste fara bilet atunci e amenda fara nici o discutie.
 
EA, citeşte mai bine mesajul meu... acelaşi lucru l-am zis şi eu.

Apropo de Ploieşti, depinde în ce direcţie merge trenul. C㒠dac㒠merge spre Mă’neciu nu vine naşul pân㒠la Ploişeti Est Post 1. Dup㒠ce treci de Ploieşti Est te duci frumos şi îl cauţi şi îi ceri bilet, c㒠te-ai urcat de la Ploieşti Est.

La fel se procedeaz㒠şi cu Bucuresti Nord - Bucureşti Basarab h./PO Carpaţi/Buc. Triaj Dep. h./Pajura h./Depoul Bucureşti Triaj h. ... deja m-am obişnuit cu asta :)) c㒠sunt cozi prea mari la bilete ca s㒠mai apuc s㒠iau bilet.
 
Dr2005 a spus:
Bucuresti Nord - Bucureşti Basarab h./PO Carpaţi/Buc. Triaj Dep. h./Pajura h./Depoul Bucureşti Triaj h. ... deja m-am obişnuit cu asta :)) c㒠sunt cozi prea mari la bilete ca s㒠mai apuc s㒠iau bilet.
Iote ce le stie, da de unde sunt atatea statii pana la triaj ca eu habar nu aveam.
 
Pai ce nu citesti mersul trenurilor?
nici nu te uiti pe geam sa vezi placile cu numele statiilor?
 
dantm a spus:
Pai ce nu citesti mersul trenurilor?
nici nu te uiti pe geam sa vezi placile cu numele statiilor?

Nu stiam ca sunt atatea oameni buni. :D Hai ca de basarab parca stiam, dar carpati, Buc. Triaj Dep.h. canci...... Dan, eu nu citesc mersul trenurilor, nu il am.
 
Tin minte ca atunci cand am fost la nemtzi prin 2000 mergeam cu personalul lor si de fiecare data plateam la nash in tren. Niciodata nu a facut niciunul urat, ba chiar unul s-a ales cu shpaga o sticla de vin de-al nostru (si acuma imi aduc aminte cum s-a luminat fata neamtului cand a vazut sticla). O singura data ne-a facut bucata o controlaritza (sau cum s-o numi ea), ne-a vandut bilet doar dus la pret de dus intors.
Bine ca oricum se vedea de la o posta ca eram auslenderi, la nemti de-ai lor nu stiu daca erau asa de ingaduitori.
 
Si eu am patit una ... In Germania trebuia sa cumparam bilete la Remagen, insa fiind foarte devreme nu era nimeni in gara, numai automatul ala cu cuvinte greu de imaginat, citit, pronuntat. :confused: Asa ca am rugat un taximetrist care a fost bucuros sa ne cumpere biletele... contra unei atentii de 2 euroi. :p
Toate bune si frumoase pana in tren cand nasul a spus ca biletele noastre sunt pentru ... bla bla bla ... adica nu sunt bune. Vazand ca intelegeam perfect germana a exclamat "THIS FOR SLOW TRAINS" Deci indianul sau pakistanezul ala de taximetrist stia el ceva-ceva dar nu ne-a luat ce trebuia. Probabil aveam bilet de personal si mergeam cu rapidul. :oops:
Am vrut sa platim diferenta insa vazandu-ne auslanderi, vorba cuiva, a dat din mana si a plecat. :p
Baieti buni ...
 
Pai nu e chiar asa. Poate la personale, daca e distanta scurta intre statii sa scapi de nash. In rest, nu prea ai sanse...
 
S㒠revenim la discuţia noastr㒠despre podul de piatr㒠care s-a dă’râmat... Am circulat ast㒠var㒠pe ruta Åžercaia - Braşov şi am vă’zut c㒠aceste câteva zeci de kilometri sunt compuşi, cam 30-40% din ei, de cale ferat㒠amplasate în mijlocul naturii... deci s-au chinuit înainte oamenii s㒠o construiască’.

Eu totuşi sper s㒠se repare podul. M㒠zgârii cel mai tare când aud c㒠bugetele ministerelor se votează’, de ex, pe 1 septembrie şi banii toţi trebuie s㒠fie cheltuiţi pân㒠în 1 octombrie. Cum şina mea s㒠mai ai timp s㒠cauţi ingineri proiectanţi, s㒠faci licitaţii, proiecte de fezabilitate etc... într-o lun㒠de zile? Dar, mai clar, cum poţi s㒠faci ceva în FeRoviaRe dac㒠mai-marii se schimb㒠cel puţin o dat㒠pe an...?
 
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6365120-radu-berceanu-traficul-feroviar-direct-intre-sibiu-brasov-putea-reluat-abia-mijlocul-anului-viitor.htm