Dracula Express (Brasov-Zarnesti)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sunt curios cati dintre operatorii turistici, care au in vedere zona turistica Brasov, stiu de existenta acestui tren :roll: Cand a adus Aghaton palmierii la mamaia a stiut o tara intreaga despre acest fapt fiindca a fost mediatizare intensa.

Ideea cu un pachet turistic tren-bran nu este rea deloc. De la Zarnesti se ajunge la Bran in cca 20 minute cu un autocar. Ma gandesc la un circuit: Brasov-Zarnesti tren, Zarnesti-Bran autocar, vizitare castel, Bran-Brasov autocar (fiindca nu se mai poate prinde cursa retur a trenului cu abur).
 
La cata publicitate i s-a facut la lansare, ar trebui ca majoritatea operatorilor turistici ce au sedii in Brasov sa fie deja informati despre existenta acestui tren... Iar acest tren e doar o parte a unui proiect mai amplu... Pe scurt: din Rasnov, ar trebui sa plece o linie ingusta turistica, umand ca traseul sa ajunga pana la Bran...

Din pacate, insa, visele noastre nu se potrivesc totdeauna cu realitatea, iar intr-o zona unde constructiile "infloresc" pe zi ce trece (pensiuni, case de vacanta, vile de lux) e cam greu sa gasesti terenul necesar constructiei acestei linii...
 
mpursu a spus:
Intrebari de baraj - mi se pare mie sau locomotiva Pacific a fost cuplata cu cazanul spre vagoane? A circulat cumva cu tenderul inainte?

Probabil ca pana acum ai primit deja, chiar si indirect, raspunsul la "intrebarile de baraj":

Da! La intoarcerea din Zarnesti, Pacificul circula cu tenderul inainte (in Zarnesti nu exista posibilitatea intoarcerii locomotivei)...
 
si care e oferta?

<r>Atat publicul cat si agentiile de turism stiu de existenta trenului special. Nu stiu cati bin Brasov, dar din Bucuresti sunt destui care au deja pe masa programe ce includ acest tren. <br/>
Problema este urmatoarea. Promovarea este un proces de durata si care implica mai multe resurse. Deci in primul rand trebuie sa existe o oferta din partea operatorului, apoi conditii pentru agentia care aduce grupurile, apoi aceasta oferta trebuie sa fie facuta pentru cel putin 4 luni de acum inainte. <br/>
Cei care pleaca in concediu in iulie si august au deja programul facut. Nu vine nimeni sa se dea cu trenul cand afla cu 3 zile inainte. Cu atat mai mult strainii pentru ca pe langa tren mai este nevoie de cazare in Brasov, transport etc.<br/>
Asa ca sa vedem oferta ca sa avem ce promova, apoi agentiile sa-si faca planurile si calculele si peste o luna-doua probabil vor fi si turisti. Parerea mea! <E>:wink:</E></r>