Plimbare Dracula Express

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

BOGDAN I

Well-Known Member
Trenulist
9 Ianuarie 2016
955
2
Brasov
LOCATION
Brasov
Salutare tuturor si Hristos a inviat
Sambata 03.05.2008 vreau sa miros a fum de Pacific.
Ruta Brasov-Cristian-Rasnov-Zarnesti biletul nu costa nimic ,plecarea peronul 1 gara Brasov ora 10 se pune in miscare .
Intrebari , comentarii etc in continuarea topicului
 
Florinn - eu cred ca aproape in fiecare sambata o sa fiu cu fumuri (macar cat e moca ca doar scrie pe pasaport cetatanie Romana :D )
Acum sambata vreau sa filmez din tren si sa fac poze
Duminica o sa filmez si poze cand pleaca din gara Brasov ,
Saptamana viitoare probabil o sa merg cu cineva paralel cu trenul si o sa filmez (80 % din traseu este pe langa diferite drumuri judetene)
Sper sa fac cumva sa filmez si din locomotive intr-o zi cu soare :D
iar la final un montaj cu totul , sa vada si nepotii mei ce a circulat si pe vremea mea :D :D

Biletul este moca - AMR 7 WHEEKEND-URI
 
BOGDANEEEEE.....aseara (01.05.2008 ,la 22:30 ) am revenit in Brasov,dupa peripetii pe la "tara"...si o saptamina anterioara petrecuta pe sectorul Giurgiu-Zimnicea (cu piese de 5 m inaltime si 6,90 m latime.....)..........asa ca pe simbata hop si eu la "Dracula Express"......adica simbata 03.05.2008. Ne "hauzim" la "mobila"......
Te salut,Daniel....
"Prost Scriptummmm"..... Mi-am reparat "camaruta" video,acumulatorul este la incarcat,iar pentru fotografii......mi-am luat o cartela de 2 G....
Ura si la ...gara... :D
 
Maine super ocazie
Dracula Expres v-a pleca din gara Brasov de la linia 1 la ora 10 o ruta noua :
Brasov-Harman-Teliu-Intorsura Buzaului .
Pe traseu sunt peisaje montane , 1 tunel de 4 km , 1 viaduct din piatra curb , linia este simpla si neelectrificata deci super pentru filmat si fotografiat .

Pana acum ne-am strans 5 persoane
Andrei , Dan cu sotia ,Io si Radu un prieten de-al meu .

Cine mai vrea sa ne insoteasca mesaj aici pe forum .
 
"Dracula Expres" :evil: la pasajul la nivel de la intrare in Cristian dinspre Rasnov





PDI
 
Am inteles bine ca si miine la ora 9 trenul merge pe Brasov-Intorsura Buzaului iar poimiine pe Brasov-Zarnesti tot la ora 9?
 
Cum sta treaba?

Pai simplu, regiotrans a investit in vagoane, plateste angajatii, etc, consiliul judetean Brasov a adus locomotiva de la SFT, si plateste cursele si alte cheltuieli. Evident ca daca respectivul presedinte de consiliu nu ramane la putere, consiliul judetean nu va mai suporta costurile necesare pentru utilizarea locomotivei de la SFT.

Totusi, vestea cea mai buna este faptul ca regiotrans-ul a cumparat o locomotiva cu aburi care este in reparatii la Cluj (un 150.. nu stiu mai multe deocamdata) iar respectiva locomotiva va inlocui pe cea a SFT-ului, deci treaba ramane in picioare, cat despre calatori, ma indoiesc ca vor duce lipsa, problema principala pare sa fie lipsa vagoanelor.

Sa speram ca incep sa se miste lucrurile si in tara asta.
 
bine zici florine...iar daca problema e, lipsa vagoanelor, atunci ar fi o prostie sa retraga garnitura de pe traseu.
 
Pai problema consta in numarul vagoanelor, regiotransul are doar 3 vagoane din care unul e cu cabine de dormit, salon si baie (poze later), si doar 2 vagoane de calatori.

Proiectul lor era sa faca o garnitura de 6 vagoane, insa nimeni nu vrea sa le dea, prefera sa le tina prin depouri sa rugineasca.
 
apropos de stirea ca regiotrans-ul a cumparat o locomotiva seria 150...sa o introduca in locul pacificului, o fi asta http://www.railfaneurope.net/pix/ro/steam/150/150.1105.jpg ce se afla la Sibiu???
 
Potrivita, nepotrivita, bine ca este.

Spre Zarnersti, linia nu permite mai mult de 70 km/ora oricum, iar daca ar fi sa mearga pe intorsura cu 6-7 vagoane e mai potrivita o locomotiva de marfa ;).

Shoppy eu nu le-am dat ce certitudini, eu am spus ceea ce am aflat de la mecanicii de pe locomotiva. Urmeaza sa ma interesez la 16 feb cluj daca au ceva in lucru.

Din punctul meu de vedere nu conteaza ce locomotiva va fi, atata timp cat va merge, e foarte bine va fi.