Stiri

Scrie răspuns
Radu161

Re: Stiri

Mesaj de Radu161 » Dum Iul 16, 2017 7:25 pm

Am vazut-o si eu. A dus naveta de ciment cu vagoane EVS la statia de beton de la sud de Dambovita (parca e CRH acolo).
Dor de duca, sa te-aduca...
Imagine
http://r161trains.wordpress.com/
Hurricane

Mesaj de Hurricane » Mie Iul 26, 2017 7:52 pm

Au ajuns in Curtici
Imagine

Datorită accesului masiv la noi vehicule din seria 4744 și 4746 în ultimele luni, primele antrenori motor electric din seria 4020 a venit pentru a remedia. este atinsă limita kilometraj, masina cu motor în zona exterioară a lucrării TS Jedlersdorf au fost colectate și așteaptă cu nerăbdare un viitor foarte nesigur. În același timp, cu toate acestea, au existat știri, deși cu un conținut destul de neplăcut: Deci, vehiculele 4020 211, 4020 213, 4020 222, 4020 224 226 și 4020 din România la companie au fost S.C. Ferotrans-T.F.I. S.R.L. vândute, care este deja cunoscut prin achiziționarea de locomotive electrice eliminate de ÖBB seria 1014th Ieri transferul vehiculelor cesionate a început ceea ce a condus prin Hegyeshalom în stația de frontieră română Curtici. Fotografia există dovezi care arată trenul în timpul unei pauze de transport în stația ungară Cegled.

Durch den massiven Zugang an Neubaufahrzeugen der Reihe 4744 und 4746 während der letzten Monate, gelangten die ersten Elektrotriebwagen der Reihe 4020 zur Abstellung. Die Kilometerfrist erreicht, wurden die Triebwagen im Freigelände des TS Werk Jedlersdorf gesammelt und sahen einer höchst ungewissen Zukunft entgegen. Mittlerweile haben sich jedoch Neuigkeiten ergeben, wenngleich mit einem eher unerfreulichen Inhalt: So wurden die Fahrzeuge 4020 211, 4020 213, 4020 222, 4020 224 sowie 4020 226 an das rumänische Unternehmen S.C. Ferotrans-T.F.I. S.R.L. verkauft, welches bereits durch den Erwerb der ausgemusterten Elektrolokomotiven der ÖBB Reihe 1014 bekannt ist. Gestern wurde die Überstellung der veräusserten Fahrzeuge begonnen welche via Hegyeshalom in den rumänischen Grenzbahnhof Curtici führte. Die Belegaufnahme zeigt den Zugverband während einer Transportpause im ungarischen Bahnhof Cegled.

http://www.bahnnews-austria.at/forum/vi ... hp?t=12407
dantm

Mesaj de dantm » Mie Aug 09, 2017 11:13 am

Stie cineva cine este acest unic expert si unde are atita de lucru incit nu ajunge la Resita?

http://adevarul.ro/locale/resita/cel-ma ... index.html
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Aug 09, 2017 1:24 pm

Ghici ghicitoare...cine crezi ca este?
Eu ma asteptam sa fie o echipa de persoane autorizate in expertiza obiectelor de patrimoniu. Se lucreaza mai usor, se imparte volumul de munca , se face slalom printre hatisurile birocratiei altfel...Dar se pare ca tipului cu pricina nu-i place concurenta, nu cumva cineva sa fie in dezacord cu el.
Sunt sigur ca poarta si ochelari... fabricati de firma Calutul.
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Aug 13, 2017 12:56 am

Nobody lives forever.
toate cele bune,
HR
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Aug 31, 2017 6:12 pm

16 vagoane noi fabricate la Astra Calatori Arad pentru RegioJet:
http://railcolornews.com/2017/04/18/cz- ... r-20-more/
189DB

Mesaj de 189DB » Sâm Sep 09, 2017 7:03 pm

Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mar Sep 12, 2017 1:51 am

Pentru Romania, nu. In teste in Romania, da.
toate cele bune,
HR
Hurricane

Mesaj de Hurricane » Lun Sep 18, 2017 6:07 pm

Sindicalistii feroviari lanseaza o campanie pentru investitii in sistemul de transport feroviar

...

Imagine

http://clubferoviar.ro/sindicalistii-fe ... -feroviar/

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

sursa: https://www.facebook.com/PoftitiInVagoa ... =3&theater
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Oct 12, 2017 7:16 pm

Automotoare IC2 foste DSB in drum spre Arad pentru Astra Arad. Zvonurile zic ca Astra Calatori a cumparat 15 automotoare.

Imagine431 377 H-START by Peter Pacsika, on Flickr
sursa foto Peter Pacsika, Flickr
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Oct 12, 2017 8:20 pm

Nu sunt numai zvonuri.

Astra Vagoane Calatori SA Arad a semnat un acord-cadru pentru cumpararea celor 15 IC2 ale DSB care au fost scoase definitv din serviciu pentru ca nu dadeau satisfactie si pentru ca fabricantul Ansaldo Breda nu a fost in stare sa rezolve pana acum problemele de siguranta circulatiei pe care le-au avut de la livrare. De atunci mai mult au stat iar daca nu se vor vinde vor fi casate in Danemarca.

Vanzarea catre Astra este intre altele conditionata de obtinerea certificatului AFER pentru ele in Romania. Daca acesta nu se obtine vanzarea se anuleaza cu caracter rectroactiv si ramele se duc inapoi in Danemarca pentru casare.
toate cele bune,
HR
gid

Mesaj de gid » Joi Oct 12, 2017 8:32 pm

Salutare

Nu va zice AFER ca nu sunt ok nici pentru noi ? Ca banui respectam într-o anumită măsură niște norme Europene ... sau nu...?

Pe de altă parte...
Cred ca Astra si DSB nu riscau niște pierderi cu transportul până la noi... ;)
Hurricane

Mesaj de Hurricane » Joi Oct 12, 2017 8:39 pm

Cred ca o sa obtina autorizarea pentru serviciu comercial in Romania, cam in 4 luni o sa vedem ceva rezultate. Ramane de vazut cu acele probleme tehnice daca se vor rezolva, cel mai probabil o sa se duca direct la Reloc.
Horia, ai idee ce probleme au mai exact? pe internet circula tot felul de informatii.
Ultima oară modificat Joi Oct 12, 2017 8:41 pm de către Hurricane, modificat 1 dată în total.
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Oct 12, 2017 8:40 pm

AFER isi va face treaba si va autroriza aceste trenuri daca ele corespund normelor in vigoare.

Ramele au fost autorizate si in Danemarca, altfel nu ar fi putut circula. Problemele lor de ordin tehnic sunt legate de sistemul de franare ineficient in anumite conditii, sistemul de inchidere a usilor, diverse probleme electronice, etc.

Dupa dezastrul cu ramele FYRA ale NS, problemele si scoaterea din circulatie ale ramelor IC2 si IC4 ale DSB au semnat "certificatul de deces" al Ansaldo Breda pe plan european si mondial. Ca cineva sa mai accepte participarea la o licitatie pentru material rulant nou a unor diletanti feroviari precum acestia trebuie sa fie nebun.

Vom vedea ce se va intampla cu ramele IC2, ce si cat va avea de modificat Astra la ele si cata satisfactie vor da in exploatare. Romania nu e Danemarca, se circula cu alte viteze, la alte temperaturi si cu o disponibilitate in exploatare mult mai redusa.
toate cele bune,
HR
gid

Mesaj de gid » Joi Oct 12, 2017 8:50 pm

Dacă siguranta la viteza ridicată era problema, probabil nu este cazul încă la noi. Avem doar câteva sute de km de viteza, relativ ridicată...

PS
Dacă au succes poate devine Astra încet incet un "GFR" (mai onest) al călătorilor... :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”