Locomotive seria 1014 OBB in Romania

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

189DB

Active Member
Trenulist
7 Mai 2008
116
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
19 locomotive seria 1014 OBB vor fi aduse la Iasi pentru a fi taiate. Ele au plecat in 8 noiembrie din Budapesta.
http://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?30,7990346
 
Le aştept.
Un video din Ungaria.
[bbvideo=560,315]https://youtu.be/5dx8KaPgw1Q[/bbvideo]
 
Hai sa privim si partea buna a lucrurilor (glumesc la fel de amar), imaginati-va ce inseamna sa faci o garnitura 1:87 100% corecta . :D :D
 
Am vazut ca se pomeneste de operatorul Ferrotrans.
Sunt zvonuri ca DB Regio va opera in Romania.
Vom vedea ce se va intampla atunci cand vor ajunge la Iasi.
 
Avand in vedere ca tractiunea in Romania se realizeaza cu locomotive ce au varsta la dublu fata de 1014...nu prea cred ca "tinerelele" austriece vin in Romania pentru taiere.
 
Ba da.

Licitatia pentru casarea locomotivelor a fost acordata unei firme din RO. Nu mai au nici autorizatie de circulatie ca locomotive, ci doar tractate, iar in Austria au fost deja radiate.
 
OBB 1014 009-3

Locomotivele OBB seria 1142 din convoiul de 1014 au ajuns la Craiova, ele sunt pentru GFR ca sa opereze in Austria.

33502504132_3db37bf19d_b.jpg
 
ele sunt pentru GFR ca sa opereze in Austria.

Socotind ca au fost vandute de ÖBB pentru casare si reciclare si ca certificatul lor de operabilitate austriac a fost anulat la toate, fara exceptie, sunt extrem de curios cum va reusi GFR daca aceasta informatie este exacta sa le reinscrie in circulatie in Austria.
 
In hala la Reloc erau doua locomotive 1142 la reparat, se lucra la ele.
Daca mai retin bine, din 12 locomotive trebuiesc reparate cel putin 7, unele locomotive sunt doar pentru piese.

Am mai auzit ca GFR-ul ar mai fi cumparat niste locomotive OBB 1064, dar nu le-am vazut si nu stiu cat de adevarat este.
 
Foarte interesanta informatia privind cele doua 1142.

1x64 nu stiu sa se fi casat deja in Austria. Sunt locomotive de manevra grea relativ moderne.