Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Primul tren de calatori care tranziteaza podul Vidin-Calafat

sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Mai 15, 2014 12:51 pm

Catalin, studiile de fezabilitate cred ca s-au facut de oameni care se pricep mai mult ca noi (presupun) Nu zic ca nu ai dreptate , presupun ca bugetul a fost cel care a impus constructia de linie simpla. Macar sa asistam noi curand la un trafic asa de intens in zona astfel incat sa necesite dublarea liniei :grin:

Pe de alta parte... poate o sa vedem functionala linia Bucuresti - Giurgiu dublata asa cum s-a prevazut odata ... si compensam lipsa dublei de la Calafat ... visez si eu :-D
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Joi Mai 15, 2014 1:18 pm

catalin scrie:DAR, el face parte din coridorul Dresda-Istanbul, coridor gandit pentru linie dubla electrificata (conditii de bun-simt intr-o Europa de sec XXI) si in aceste conditii orice opera de arta (tunel, pod, etc) construit pentru linie simpla nu poate decat sa "gatuie". De aia vorbeam in postul de mai sus de un viitor imediat si de unul mai indepartat in care sper ca acest tronson paneuropean va prelua un trafic mult mai mare decat cel actual.
Podul face parte din infrastructura TEN-T Core şi Coridorul Paneuropean IV, ramura sudic㒠(dar denumirea de coridor paneuropean se mai foloseşte acum doar în raport cu statele non-UE). Se afl㒠pe Coridorul de marf㒠Orient, fostul Coridor de Marf㒠nr. 7 (RFC7 = Rail Freight Corridor 7).
Tronsonul Golenţi - Craiova este prevă’zut în toate planurile cu linie simplă’, fapt rezultat şi din studiul de piaţ㒠pentru RFC7.
catalin

Mesaj de catalin » Joi Mai 15, 2014 1:50 pm

sogard_2003 scrie:Catalin, studiile de fezabilitate cred ca s-au facut de oameni care se pricep mai mult ca noi (presupun)
poate in viata mea profesionala cu asta ma si ocup, cu studii de fezabilitate, n-ai de unde sa stii pentru ca nu ma cunosti si asupra competentelor personale/profesionale ale unor necunoscuti e politicos sa nu ne dam cu presupusul. Poate ca sub pseudonimul "Catalin" e chiar Ministrul Transporturilor sau zanul din reclama de la Banca Transilvania.... cine stie ..... :)))

Si daca tot vorbesti de studii de fezabilitate, urmareste presa romaneasca si o descoperi cum devine fezabila o autostrada Bucuresti-Alexandria in defavoarea alteia, undeva mai la nord. Everything is politics !

Dragos, multumesc de up-date. Raman la parerea personala ca mai bine construiesti mai scump azi si ai o viziune de viitor decat sa te coste inca pe atat peste 20 de ani.
All aboard !
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Mai 15, 2014 5:54 pm

"Everything is politics !" vezi ca stii ! Degeaba vorbeste lumea despre ce s-ar fi putut face...
catalin

Mesaj de catalin » Joi Mai 15, 2014 8:39 pm

Ma bucur ca am confirmarea ta ca stiu. Trebuie sa ai ingaduinta, nu toti oamenii au un anumit nivel intelectual. Toata viata invatam.
All aboard !
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Mai 15, 2014 8:57 pm

Amin ! :grin:
Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Vin Mai 23, 2014 9:15 am

Am uitat s㒠precizez c㒠studiul de piaţ㒠a fost fă’cut de o societate slovacă’.
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar”