Bacau: Manevre FeRoviaRe cu LDH125 [2011]

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mishu88

Well-Known Member
Trenulist
13 Mai 2008
668
8
Falticeni, Pascani, Bucuresti
trenuriromania.blogspot.com
WEBSITE
http://trenuriromania.blogspot.com
LOCATION
Falticeni, Pascani, Bucuresti
iulie 2011 = Manevre FeRoviaRe cu LDH125 în Bacă’u<i></i>

Teoria ca teoria, dar practica...?

întrucât dup㒠3 ani de zile de studiu în cadrul Specializă’rii "Vehicule pentru Transport FeRoviaR" (fost㒠Specializare "Material Rulant pentru Calea Ferată’"), mi-am putut fixa anumite cunoştinţe despre acest vast şi frumos domeniu, mi-am permis s㒠stau câte zile ală’turi de tată’l meu şi s㒠învă’ţ d-ale practicii meseriei de FeRoviaR.

Vehiculul motor principal în acest film este un LDH125 cu motor Sulzer 6LDA28B în 6 cilindri. Funcţioneaz㒠în parametri normali şi aparţine unei companii de transport FeRoviaR din zona Moldovei.

Vagoanele manevrate sunt fie Habis-uri (şi derivaţiile acestuia) încă’rcate cu ciment LaFarge, fie sunt cisterne încă’rcate cu produse petroliere destinate depozitului Petrom din Bacă’u.

V㒠doresc vizionare plă’cută’! în curând va urma şi partea a II-a!

http://www.youtube.com/watch?v=eEOeW0BaC_I

LDH125-113 vs. Trenul Internaţional Sofia - Moscova în Bacă’u<i></i>
LDH125-113%20-%3D-%2026%20iulie%202011.jpg
 
mishu88 a spus:
iulie 2011 = [...] FeRoviaRe [...]<i></i>

[...] "Vehicule pentru Transport FeRoviaR" (fost㒠Specializare "Material Rulant pentru Calea Ferată’"),[...] practicii meseriei de FeRoviaR.

[...] companii de transport FeRoviaR din zona Moldovei.

[...]

Din pura curiozitate: de ce scrii "FeRoviaR" in loc de "Feroviar" sau "feroviar"? Am observat ca asa procedezi in toate postarile tale si ma gandesc ca o insemna ceva, nu?...
 
felippe a spus:
mishu88 a spus:
iulie 2011 = [...] FeRoviaRe [...]<i></i>

[...] "Vehicule pentru Transport FeRoviaR" (fost㒠Specializare "Material Rulant pentru Calea Ferată’"),[...] practicii meseriei de FeRoviaR.

[...] companii de transport FeRoviaR din zona Moldovei.

[...]

Din pura curiozitate: de ce scrii "FeRoviaR" in loc de "Feroviar" sau "feroviar"? Am observat ca asa procedezi in toate postarile tale si ma gandesc ca o insemna ceva, nu?...

Mulţumesc pentru întrebare! Scriu aşa pentru c㒠aşa am simţit s㒠scriu înc㒠din primul mesaj scris pe primul forum pe care am început s㒠activez.
 
Revin cu partea a II-a, aşa cum am promis:

august 2011 = Manevre FeRoviaRe cu LDH125 în Bacă’u<i></i>

http://www.youtube.com/watch?v=N3s-8JcGF3U

Combinaţia dintre tracţiunea diesel şi transmisia hidraulic㒠este reperul principal al acestui videoreportaj. Bacă’ul a fost decorul principal, în timp ce personajul nr. 1 a fost LDH125.

Vagoanele Habis şi Zaes încă’rcate/descă’rcate cu ciment sau benzină’/motorin㒠au fost manevrate că’tre diverşi agenţi economici din zonă’. Mai mult, pe o linie lă’turalnic㒠macaraua electric㒠EDK300 s-a ocupat de transbordarea unui container de pe vagonul platform㒠pe autotren.

Compresorul funcţionând, motorul supraturat, şinele trosnind sau chiar celebra goarn㒠de LDH sunt doar câteva dintre momentele acustice pe care le puteţi auzi în timpul vizionă’rii.

Existenţa unui aeroport în zon㒠a fă’cut ca aterizarea unor avioane de pasageri s㒠fie martore la manevra vagoanelor la o staţie de descă’rcare a produselor petroliere.

Vizionare plă’cută’!