Sighetu Marmatiei - Salva

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ca sa nu deschid al topic,fiindca este vorba de Sighet-Brasov si fiindca s-a intimplat in timpul calatoriei.......iata "patania" :
Un eveniment trist,in familie,m-a facut sa ma "pun pe tren" catre Sighet,loc unde n-am mai fost cu trenul de mai bine de 20 de ani si locul unde liceean fiind,mi-am petrecut citeva vacante de vara superbe..............Asa se face ca pe 4 octombrie 2008,dupa o trista despartire de ai mei,ma urc in acceleratul Sighet-Bucuresti,moment in care si ploaia ce era la inceput o simpla burnita,incepe acum sa fie "pe bune" si dupa ce trenul se pune in miscare,vagonul in care eram a inceput sa ia apa.....pina dupa tunelul de la Dealul Stefanitei,unde norii s-au razgindit sa se mai scuture! Dar am intrat din nou in ploaie la Dej (da,Dej...din cauza unor lucrari pe la Ciceu si la dus si la intors am mers via Sighisoara-Teius si invers) si pina la Brasov m-am mutat ca pitigoiul din craca in craca,de pe un loc pe altul,unde am mai gasit bancheta uscata.Pe la Feldioara ploua si prin locul unde erau agatate perdelele de la geam. Mama-mama ce mai "misunau" si ceilalti calatori (destul de putini) dupa locuri uscate.



Ceea ce se vede in poze,a fost in prima jumate de ora de mers prin ploaie;inchipuiti-va cum arata totul la Brasov....n-am mai putut face alte poze fiinca intrasem in pana de curent (m-au tradat acumulatorii).
Si era vagon modernizat ! Apa avea citiva milimetri grosime si,atit pe culoar cit si-n compartimente se balanganea intr-o patura compacta,ca un val,in ritmul miscarilor trenului! Daca la inceput m-am amuzat oarecum,la Brasov eram la exasperare.
 
Salutare,

pentru ca exista deja un topic postez aici nelamurirea mea.

Am gasit aceasta poza pe internet (sursa http://www.railpictures.net/viewphoto.php?id=127771&nseq=2):



Cautand si alte poze legate de acest viaduct - autorul spune ca locatia este Dealul Stefanitei, km 41- si studiind si acest thread, am gasit poze cu viaductele din zona, dar nici una nu pare a fi legata de acest viaduct (m-am orientat dupa peisajul din zona si dupa inaltimea pilonilor).

De exemplu, urmatoarea poza prezinta un viaduct cu aceiasi structura (piloni, parte metalica), numele este legat tot de Dealul Stefanitei, dar nu pare acelasi viaduct (din pacate nu mai stiu sursa - google):



Cine cunoaste mai bine zona, ma poate lamuri unde exact este viaductul din prima poza (este chiar km 41)? Aveti cumva mai multe poze cu viaductul respectiv?

Avand in vedere ca mi-ar placea sa fac un modul avand ca inspiratie linia Salva - Viseu, in particular acest viaduct (pentru ca este mai simplu de realizat dpdv tehnic, avand pilonii mai scurti) imi puteti spune cum se poate ajunge cel mai usor in zona respectiva din drumul national, deoarece doresc sa fac o excursie de documentare?
 
Salut IonutTrif. Pai...eu cunosc zona destul de bine.Iar viaductul din prima poza nu stiu exact unde se afla dar sigur nu se afla in Deaul Stefanitei. El se afla (cred) intre Gara Sacel si Gara Dealul Stefanitei. Cum vi dinspre Viseu spre Salva,viaductul este inainte de tunelul mare a carui lungime este de 2388 m . Deci viaductul se afla in Jud.Maramures si nu in Bistrita-Nasaud.Uite-te la clipul asta la minutul 03:28 :
http://www.youtube.com/watch?v=LAJm-FX35ok

Eu unul cred ca este acel viaduct din prima poza.

Cat despre viaductul din a doua poza il cunosc cel mai bine si i-am facut si cateva poze daca te-ai uitat la ele din posturile de mai sus. In filmul de mai sus il vei gasi la minutul 06:30 si este singurul viaduct de pe acest traseu care trece peste sosea.Unele poze nu sunt puse bine pe Google Earth.
Daca vrei sa ajungi la viaduct ( cred ca te refereai la cel din poza a 2-a ) vi pe traseu si numai cand ai ajuns in Dealul Stefanitei ai vazut viaductul in fata si te-ai oprit sub el :) Daca mai ai alte intrebari poti sa ma intrebi :wink:
 
Salut,

multumesc de unele lamuriri :)
Pe mine ma intereseaza viaductul din prima poza (cel cu locomotiva cu aburi) pentru ca pare mai usor de reprodus pe o diorama: nu pare a fi peste un drum (desi se vede doar o mica parte), pilonii sunt mici de inaltime, iar peisajul din jur imi place enorm.
Cel de al doilea e destul de cunoscut , l-am vazut in poze chiar aici pe acest thread, l-am vazut si eu cand am fost cu masina asta vara pe acest drum.

Dar pe mine ma intereseaza poze si detalii despre primul viaduct, al doilea l-am doar da ci exemplu, un sensul ca sunt mai multe viaducte pe aleiasi structura.
 
Pai..viaductul din prima poza nu se vede din drum. Dar poti ajunge la el asa: daca tu stai in Cluj si vi spre Maramures intri in Dealul Stefanitei , urci Pasul Setref , intri in jud.Maramures apoi cobori Pasul Setref si cum l-ai coborat , tunelul mare este pe dreapta se poate observa din drum un semnal pe langa calea ferata. Daca te uiti pe google earth se poate observa linia intre Sacel si Dealul Stefanitei. Este si o poza pusa de Ionutz cu acel viaduct pe google earth. Pe acolo il gasesti. Sper ca am fost cat de cat explicit .
 
Inca nu sunt hotarat exact care portiune sa o fac sunt in perioada de documentare. Singura certitudine este ca doresc sa am ca si inspiratie o sectiune din Salva-Viseu.

Vazand filmul imi place si portiunea dintre minutele 2:45 - 3:10: tunel scurt + pod metal. Ar avea avantajul ca as putea gasi un pod asemanator la producatori consacrati.

Cu siguranta orice as alege, va precedat de o excursie la fata locului pentru documentare mai temeinica.
 
Alextz a spus:
Pai..viaductul din prima poza nu se vede din drum. Dar poti ajunge la el asa: daca tu stai in Cluj si vi spre Maramures intri in Dealul Stefanitei , urci Pasul Setref , intri in jud.Maramures apoi cobori Pasul Setref si cum l-ai coborat , tunelul mare este pe dreapta se poate observa din drum un semnal pe langa calea ferata. Daca te uiti pe google earth se poate observa linia intre Sacel si Dealul Stefanitei. Este si o poza pusa de Ionutz cu acel viaduct pe google earth. Pe acolo il gasesti. Sper ca am fost cat de cat explicit .

Am studiat un pic cu Google Earth la sugestia ta. Am gasit si poza lui Ionutz. Se pare ca exista un drum de tara de la drumul national spre acest viaduct:

 
Da. Si cred ca este primul drum de tara pe dreapta imediat cum cobori Pasul Setref. Sper sa gasesti viaductul. Si asteptam poze cu el :wink: Succes!
 
Alextz a spus:
Da. Si cred ca este primul drum de tara pe dreapta imediat cum cobori Pasul Setref. Sper sa gasesti viaductul. Si asteptam poze cu el :wink: Succes!

Sigur il voi gasi. Dar cum vreau peisaj de vara trebuie sa astept aprilie/mai pentru a face poze. Pana atunci poate apar alte poze cu viaductul ca sa imi dau seama de dimensiuni, sa pot pregatii modulele.

Cum spuneam nu e batut in cuie, ma atrage si portiunea cu iesirea din tunel si podul de metal.
 
Prin amabilitatea lui Catalin, am aflat urmatoarele informatii interesante:

Viaductul "se numeste viaductul Valea Prihodului, este la km 41.216 al liniei. Initial au fost 3 deschideri metalice, grinzi inima plina de 30m lungime, ulterior terenul s-a tasat si a fost nevoie sa se mai adauge un tablier, asa ca acum sunt 4."

Tunelul din vecinatate se numeste "Maramures", poate de aici si confuzia cu numele judetului....
 
De tunel stiam ca se numeste asa.Doar prin acel tunel a fost legat Maramuresul de restul tarii si este si in prezent. Am mai gasit o poza putin mai veche , facuta cu telefonul tocmai cand treceam pe acel viaduct :
http://www.postimage.org/image.php?v=aV1Ieng0
Pe acolo e fain sa mergi in anotimpurile : Vara , Toamna si Iarna . Primavara nu-mi place. Poza asta de mai sus este facuta primavara...Vara mi se pare cel mai frumos,totul e verde si abia poti sa vezi cerul de atata verdeata. Toamna totul e rosu si frumos.Iarna este superb pe acolo...Nu stiu daca voi avea ocazia sa merg iarna asta pe acolo desi imi doresc mult de tot.
 
Salut,

nici mie nu-mi place peisajul de primavata, toamna tarzie. Imi plac peisajele de un verde crud, si plin de verdeata. De aceea voi merge in zona prin mai probabil. Dar pana atunci nu as pierde vremea si as vrea sa pregatesc terenul: module, podul. Sper ca voi face rost de ceva dimensiuni si o poza de ansamblu.
 
La rugamintea lui IonutTrif o sa incerc sa disec putin vaductul Valea Prihodului.

Avem un viaduct format initial din 3 (ulterior 4) grinzi metalice cu inima plina de 30 m lungime (26 m intre punctele de reazem), 3.25 m distanta intre talpi, latime cu pasarele de acces : 5 m.
Asa cum se vede in poze, cele doua pasarele de acces pietonal, dreapta/stanga liniei sunt in concola, de unde diferenta intre dimensiunile tablierului si latimea completa de 5m cu tot cu console.

Nu stiu unghiul la care sunt montate tablierele (arcul de cerc pe care acestea il fac) dar se poate calcula usor din poza google-earth.

Pila-culee de acces este din beton, si este un bloc de beton de 5.7 / 3.07 m. Inaltimea nu e relevanta pentru ca este ingropata in pamant pana la nivelul terasamentului.

Voi completa prezentul mesaj si cu dimensiunile pilelor cat se poate de curand.