Calatorie in Slovacia

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

alexalexustm

Member
27 Mai 2009
31
0
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Profitand ca am terminat sesiunea, m-am gandit sa organizez o excursie in Muntii Tatra impreuna cu niste colegi de facultate. Pe drum am facut si poze, pe care le voi posta in cele ce urmeaza.  :)

Ultima gara de pe teritoriul Ungariei, inainte de intrarea in Slovacia, Hidasnemeti

Prima gara de pe teritoriul Slovaciei, Cana

  Locomotive in Cana

IC 534 (Abauj) Pecs - Budapest Keleti - Kosice in gara Kosice

   
 Aspecte feroviare din Kosice

 Kysak ( Slovacia )

 Margecany ( Slovacia )

   Trenulet electric in Muntii Tatra ( Strbske Pleso ). Circula intre statiuniile din Muntii Tatra ( High Tatras ) pe relatiile Poprad-Tatry ~ Stary Smokovec ~ Strbske Pleso si retur si Stary Smokovec - Tatranska Lomnica si retur.

Rapid pe relatia Kosice - Zilina - Bratislava sosind in Strba

   Peisaje intre Strba si Liptovsky Miculas

   Intre Strbske Pleso si Strba circula un trenulet care imbina trasaturile unui funicular cu cele ale unui tren. Tin sa precizez ca din Strbscke Pleso (1335 m) pana in Strba (829 m) coboara 506 m. http://www.prokphoto.sk/web/duri_web/images/fotogaleria/large/strba.jpg Este un link unde se vede mai bine acest vehicul feroviar.

           Si in cele din urma, cateva poze cu superbii Munti Tatra

Inchei acest reportaj, nu inainte de a spune ca pe caile ferate slovace se circula foarte bine, cu viteze de 100, 110 km/h constant (magistralele principale) , aproape fara nici o restrictie de viteza. Am ramas foarte placut impresionat de acest lucru si mai ales de frecventa foarte buna a trenurilor pe toate rutele si a legaturilor foarte bune.
Multumesc pentru atentie si sper ca a fost un reportaj pe placul vostru!  8)
 
buna,

draguta acea mica rama de constructie elvetiana de pe traseul Poprad-Tatry ~ Stary Smokovec ~ Strbske Pleso, este una din primele versiuni de FLIRT de la Stadler de acum 15 ani, insa se vede "Antriebscontanier"ul tipic central.