Trenul Anului-Nou

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

karpaty

Active Member
26 Noiembrie 2008
130
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
deschid acest topic pentru a vedea care dintre voi a facut revelionul in tren :D

incepand cu anul 2001 am facut revelionul in tren si de atunci in fiecare an , asta a devenit o traditie si anume in anul 2001 am plecat din buc cu 1625 la arad pe 31 dec :lol:
anul urmator in 2002 am plecat din buc la iasi cu 661 si din iasi cu 1837
pana in timisoara de acolo cu 2024 la arad si din arad cu 1626
in 2003 am avut o peripetie :D am plecat pe 31 dec cu 1643 la sighet cand am ajuns in sighet dim la 7 constat ca pers 4132 era limitat la viseu si nu era nici un tren de salva pana la acc 1644 eu trebuia sa ajung la tara la cluj si am plecat cu el la viseu , in tren ma intalnesc cu o familie din buc sot sotie si un copil de 5 ani care facusera rev tot in acelasi tren cu mine intamplator si din acelasi cartier la 3 blocuri de mine :p (se pare ca multe pers din zona unt cu trenurile :) :D si din viseu am luat o ocazie la moisei de acolo 10 km am mers pe jos la sacel unde ma luat cineva la bistrita si de acolo un personal la cluj iar seara am ajuns si eu la tara :)
si din 2004 pana in prezent fac rev in acc 1837 iasi-timisoara iar drumul de dus pana la iasi difera de la an la an si cel de intors la fel :D , de exemplu anul trecut am fost cu 9027 la pitesti pe 29 seara de acolo cu 9475 la piatra olt apoi 2071 la sibiu apoi cu 2104 la braov din bv cu 1751 la veresti din veresti la botosani , din botosani la leorda , dorohoi , iasi si cum am zis din iasi celebrul tren 1837 iar din tim am venit cu 2024 la tg jiu apoi la craiova cu 2860 si din craiova cu acc 1892 la buc

anul asta am un alt traseu buc-buzau cu 753 apoi cu 7361 la galati , din galati la birlad cu 7651 de acolo sa merg si la husi ca nu am ajuns niciodata iar din husi la vaslui (au bagat mai multe trenuri la husi) si ajung in iasi cu pers 6313 iar din iasi celebrul tren 1837 la timisoara
din tim vreau sa merg l baia mare cu 1743 si apoi cu 742 la dej din dej cu 407 la brasov (prefer magistrala 200sau 400 inloc de 300) iar din bv la buc asta in cazul in care nu imi iese ce am planuit sa merg din baia mare la buc cu 742 si apoi sa plec din buc la thesaloniki si de acolo la atena
din atena in sofia inapoi iar din sofia la burgas si varna si din varna la dimitrovgrad deunde iu vag clasa 2 cfr dimitrovgrad-buc :D
normal ca trebuie sa cumpar un balkan flexi-pass care ma juta si pe parcursul cfr asta inseamna ca il folosesc din iasi la tim-baia mare-buc-atena-burgas-buc ramane sa platesc in plus doar drumul din buc pana la iasi dar asta numai daca mai vine cineva cu mine si astept sa vad ce raspuns primesc din partea persoanei careia i-am zis
:D :D :D
 
Salut,

De ce ai face revelionul numai in tren???? atat de pasionat esti de trenuri???...asta daca nu cumva job-ul tau iti impune asa ceva..... :x :x
Sunt atatea moduri in care iti poti petrece revelionul.....
 
pai eu in 2001 am terminat liceul cfr atunci a fost primul an in care am facut revul in tren si de atunci tin sa pastrez aceasta plimbare in fiecare an , sunt ff pasionat de tren :p si prietenii ma condamna pt ce fac dar de atata timp deja s-au obisnuit stiu ca eu pe 30 dec in fiecare an plec si vin in ianuarie asa simt eu si nu vreau sa renunt la ce fac in fiecare an :D :lol:
 
Si ce faci in tren? sint calatori sau stai la discutii cu partida trenului?
 
in fiecare an sunt calatori in tren cum am spus si la inceput in al 3-lea an cand am fost de rev cu trenu era o fmilie in tren sot sotie si cu copilul de 5 ani dupa ei pt ca au vrut sa faca rev in tren deci si eu cand ma insor o sa plek cu sotia si copilul in acc 1837 :D glumesc dar nu se stie niciodata
iar ca numar de locuri ocupate in noaptea de rev ce sa zic cam 5-6 cal in vagon ceva de genul chiar si la cuseta sunt calatori :D asa ca nu sunt singurul
referitor la ce fac in acea noapte : pai ascult muzica , mananc , vorbesc la tel , vorbesc cu prietenul meu ca mai merg cu cineva si cam asta , bem ceva si asa trece noaptea :)
:D
 
Parerea mea ca nu e o idee prea buna, nici nu poti sa te distrezi calumea in tren, nici nu vezi mare lucru ca doar e noapte si mai esti si despartit de familie. Momente dinastea gen revelion, craciun, paste, mai bine le petreci cu familia (chiar daca nu esti o persoana religioasa), avem o pasiune complicata si relatiile bune cu familia sunt foarte importante. Sigur sunt alte zile din an in care te poti bucura mai bine de trenuri.
 
BRAVO FRATE! esti tare. e prima oara cind aud asa ceva. eu te cred!
cred ca e o senzatie deosebita. pastreaza traditia! e normal sa existe si asa ceva. asta da pasionat de trenuri !!! fiecare cu gustul si placerea lui. unii fac revelionul in piata - fie ea si Piata Universitatii - intre 3 artificii, 2 melodii si mai multe sticle cazatoare (in cap :D ) , altii fac revelionul pe un virf de munte (ex: Virful OMU - chiar cunosc astfel de persoane), de ce nu ar fi de acceptat si un revelion in TREN. si inca un revelion prelungit cu schimbat de tren si de destinatie......... mai nou chiar de tara.......... Uite ce inseamna globalizarea! :D
toate cele bune si drum bun pe calea ferata europeana :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Inca nu ne-ai spus cum a fost... Si eu imi pusesem problema sa fac revelionul in tren, cu prietenii mei, pentru ca nu prea aveam nimic stabilit. Cum eu eram "obsedatu' de trenuri", eu am fost pus in situatia de a alege un traseu pentru seara de 31. Ma gandisem la A1631 de la Bucuresti Nord pana in Sighisoara sau chiar mai departe. O alta varianta ar fi fost pana la Brasov. Fara vreo intarziere, am fi ajuns in brasov la 23:34 si probabil am fi avut timp sa ajungem si in Piata sfatului la 00:00. Desigur ca asta ar fi insemnat petrecerea restului de timp pana dimineata fara un acoperis sigur deasupra capului iar temperaturile de afara nu aveau sa fie tocmai prietenoase. In cele din urma, variantele feroviare au picat caci am gasit un loc sigur.
Daca sunt de acord cu asa ceva? Pot sa zic ca daca exista un grup de oameni (macar 2-3, eu as fi fost cu un grup undeva intre 6-9 persoane) dispusi sa faca revelionul in tren, poate fi interesant. De preferat cred ca ar fi la un vagon restaurant. Faptul ca nu se fumeaza in tren ii va face reticienti pe eventualii fumatori. In concluzie, oamenii sfintesc locul deci nu cred ca trenul nu poate fi "sfintit".
P.S. am auzit de la cineva cum ca acum cativa ani, pro fm ar fi organizat un concurs avand ca premiu revelionul in tren, o oarecare consumatie, concert Suie Paparude (desi este cam greu de imaginat asta in tren), si apoi "cazarea" in vagonul de dormit. Persoana care mi-a spus cele de mai sus a fost una din castigatorii concursului si a zis ca i-a placut, nefiind deloc pasionata de trenuri.
 
Am venit din calatoria de revelion care a fost ff frumoasa , deci o sa incep cu plecarea care a fost pe data de 30 seara pana in buzau cu rapidul 753 de botosani , de acolo am luat personalul la galati 7361 unde am stat 1 ora timp in care am vizitat noua gara si cea mai frumoasa gara din romania la ora actuala , o gara noua moderna curata cu tot ce trebuie , de la galati am plecat prin tg bujor la barlad cu 7651 destul de frumoasa linia numa ca lumea e cam saraca in zona respectiva bun am ajuns in barlad unde am avut imediat legatura spre crasna deunde am luat sageata spre husi in care era destul de frig , una peste alta linia crasna husi merita vazuta e o zona frumoasa , am ajuns in husi cu 6434 deunde am luat biletul la timisoara binenteles bilet format din legaturii husi-crasna , crasna-iasi , iasi-timisoara am facut cateva poze in husi si am plecat cu 6437 am ajuns in crasna am luat apoi personalul la iasi 6313 si am ajuns seara la 17.37 in iasi pe 31 ianuarie , gara din iasi este modernizata si frumoasa iar curatenie este pt ca debea a fost deschisa dupa cateva luni banuiesc ca nu va mai fi asa de curata
In iasi am fost am luat ce ne mai trebuia pt noaptea de revelion si am plecat usor usor spre trenul 1837 care era tras la linie in gara iasi nord deunde pleaka , avea 2 vag cuseta si un dormitor plus 8 vag clasa din care 2 clasa 1 iar vag clasa 2 sunt vag din fostele rapide deci vagoane bune :D ne-am suit in tren cu o ora si ceva inainte caldura incepuse sa bage si asteptam plecarea la ora 20.42 trenul sa pus in miscare , urma petrecerea de rev in tren 1837 cum sa intamplat si anul trecut si acum 2 ani si tot asa :lol: totul a fost bine a venit controlorul ne-a perforat biletul l-am intrebat daca putem fuma si noi pe culoar la geam si el a zis ca putem fuma in compartiment ca avem cosul de gunoi acolo si avem unde scruma :D deci totul a fost extra de rev multa mancare sampanie si artificiile din vama iar mecanicul a tinut mana pe buton cam 5 minute si lokomotiva a suierat destul de mult este prima data cad se intampla asa mult de 8 ani de zile decand fac rev in tren :lol:
tot drumul a fost ca la carte cu o intarziere de 30 de minute in cluj care sa mentinut pana in timisoara , in tren a fost extraordinar de cald , dar afara un ger de -15 grade :D
iar din timisoara am venit acasa in buc cu 694 pt ca sa ivit ceva si trebuia sa ajung in buc dar traseul a fost ff frumos si ma bucur ca am mai bifat o linie adica 604 pe care nu mersesem inca
cam atat , nu stiu cum sa adaug poze ca am ceva poze din traseu nu multe dar sunt
:D
 
La multi ani!
Ma bucur ca a fost excelent si ai ramas cu amintiri frumoase.
se pare ca a fost iar o experienta deosebita! asteptam si pozele!
pe cind o calatorie de acest gen dar facuta peste granita?
toate cele bune!
DORIN
 
peste granita ? pai in luna mai anul asta am in plan un drum spre ucraina iar daca obtin viza pt belarus inseamna ca ajung si in belarus lituania si letonia :D sa vad
 
dar pozele fara sa le pun in acel site nu se poate o modalitate mai simpla sa se poata puna direct aici dc nu merge ?