Bucuresti Petrosani Simeria Medias Bucuresti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Vara asta iar am plecat prin tara cu trenul ,ruta e deja trecuta in titlu.
Patru insi,echipati cu rucsaci ,corturi, bocanci ,mancare si binenteles aparate foto,ne-am pus pe tren la orele 23.45 intr-o duminica de vara caniculara ...asa ca la Bucuresti.
Calatorim de noapte ,trenul plin cu bagaje si oameni obositi de canicula si de noaptea proaspat inceputa. Inainte sa ne instalam in vagon trag repede o poza in Bucuresti Nord.


La Caracal veselie mare,geamurile deschise,ne trezim din somnul chinuitor al scaunelor batrane si am zgaltaiturilor Acceleratului in tipetele adolescentilor ,le facem repede poze ,mai sorbim din berea deja calda,tragem un tutun si ne culcam la loc...


Apucam sa dormim cum putem si dupa cum ne programasem ceasurile sa ne trezeasca , pe langa noi treceau tunelui,raul Jiu, munti inalti impaduriti de-a binelea ,si trenuri grele cu multe vagoane zgomotoase de marfa


Inainte de a intra in Petrosani trecem peste un pod


Ajunsi in gara ,dupa ce ne-am instalat bagajele pe scaune am inceput fiecare sa ne gasim cateceva de facut,o cafea ,o bere ,un tutun de dimineata,eu cu pozatul trenurilor


Cladirea garii Petrosani vazuta de pe pasarela de acces


Iesirea spre Targu Jiu


Surpriza,intre timp ajunge si trenul personal pe care il asteptam de o ora si 40 de minute


Ne suim in ultimul vagon,mai facem cateva poze.Timp de o ora si jumatate calatorim pana la destinatie


Destinatia finala ,gara Ohaba de sub Piatra,in paragina totala.Mica localitate in schimb este foarte bine ingrijita.


O vedere deosebita din gara direct spre marea aventura: Muntii Retezat.

Au urmat 4 zile de drumetii,peisaje incomparabile,capre negre, izvoare cu cea mai curata apa posibila si multe alte aventuri montane.

Plecare din munti: Va urma!
 
Aaaa, Ohaba de sub Piatra, ce amintiri am avut si eu pe acolo, unde am asteptat 2 ore un tren anulat...
 
frumos
am trecut si eu prin medias
o sa postez si eu calatoria mea bucuresti nord - satu mare
 
In continuare dupa coborarea din munti am ajuns din nou in Ohaba de sub piatra.Toate bune si frumoase pana ce am aflat ca am pierdut trenul personal catre Simeria.ma intorc cu bagajul in spate spre drumul de legatura cu Hateg.
In Hateg dupa ce ma dau jos din masina de ocazie caut gara..fericire mare ajung in gara dupa 15 minute ..mor de draci.Gara este in paragina,o mare parte din linii erau scoase ,chiar in momentul in care am ajuns era un excavator in plina activitate.Traversez orasul pana ce ajung la drumul de legatura cu Simeria.Din nou un drum facut cu masina .am aruncat in duba respectiva in spate rucsacul cu tot cu aparat foto.Ca peste tot in tara asta prin localiatile prin care am trecut numai fabrici daramate,in paragina...numai betoane ramase .
Am ajuns in Simeria.Acolo activitate mare ,oameni agitati trenuri multe....


...binenteles trenuri grele ca doar e nod feroviar



Ma asez pe un scaun ,imi cumpar un sandwich mananc ..astept trenul Rapid ..mai fac alte poze pe cand ce se vede...

Binenteles frumusetea asta tragea trenul care ma ducea spre Medias.


Intra garnitura in Alba Iulia ..admiram peisaje superbe pana la intrare in oras,dupa care plecam mai departe ...


la iesire din oras se vad cateva utilaje dar muncitori nu...vagoane de marfa pretutindeni si garate si in miscare..iar la iesire un peisaj superb cu orasul Alba Iulia


undeva pe aces traseu se intalneste un triaj foarte mare numit Coslariu de altfel plin de trenuri garate asteptand sa plece in diverse directii


Imediat dupa triaj ne intalnim cu o bucla feroviara triunghiulara cu directia Razboieni sau Blaj....binenteles ca trenul se indreapta spre Blaj trecand si peste raul Mures


Intram in gara Blaj.un oras curatel mic si cu oameni linistiti...


La plecare din blaj trenul trece prin Copsa Mica un oras industrial ce demult producea negru de fum un material foarte poluant..tot orasul este negru iar efectele lui se resimt si azi desi toata industria este inchisa de mai bine de 18 ani....




continuarea spre Medias este filmata dar nu o pot urca pe net pentru ca este prea mare.

Am poposit in Medias pentru cateva ore dupa care in miez de noapte am continuat calatoria spre Bucuresti.Poze nu am mai facut ,poate ca multi cunoasteti peisajele de acolo..dar pe viitor sper sa reusesc sa fac un pictorial cu drumul Medias - Brasov unde de asemenea se intalnesc deosebite peisaje dar si gari faimoase.