Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Alertă’! Se fur㒠”Mocă’niÅ£a”! Turda - Abrud

Totul despre CFI din Romania si pretutindeni
PDI

Mesaj de PDI » Lun Feb 13, 2012 11:27 am

Da, asa-i! :grin:

Deh, varsta combinata cu (ne)cunostintele de geografie! :-D :-D :-D
Iar vagoanele erau in Zlatna. De acolo am si placa de pe un 764 cu ZLATNA 1. :grin: La gardul combinatului era un L45H semitaiat si 764 pregatit de taiere....
Florin-Dej

Mesaj de Florin-Dej » Lun Feb 13, 2012 4:33 pm

Iluzii nu mai imi fac. Vedeti de se intampla zilele acestea la Bucuresti-Obor cu garnitura trenului Regionalei Bucuresti.
kablu

Mesaj de kablu » Lun Feb 13, 2012 10:34 pm

Pe Abrud Turda probabil nu va mai fi niciodata nimic ( parerea mea personala ) . Interesant este cum se clasifica ( daca s-a clasificat ceva vreodata pe aceasta linie ) in patrimoniu : gara Vidolm este "imbunatatita" in casa cu etaj cu dotare tricolora , anumite cantoane s-au "imbunatatit" peste defunctele linii , o halta ( nu mai stiu care ) s-a transformat in pesniune , cantonul de la intrarea in Rosia Montana s-a ales cu un etaj , gara cu o veranda + termopane petru noii locuitori .
Probabil clasificarea se refera doar la cariile din traverse :(|)
p.s. in sprijinul afirmatiilor voi reveni cu poze care reflecta o parte din realitatea de pe treren din august 2011 ( nu sunt pozele mele si trebuie sa caut link-urile 8O )
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
ciprian

Mesaj de ciprian » Mar Feb 14, 2012 9:47 am

PDI scrie:Da, asa-i! :grin:

Deh, varsta combinata cu (ne)cunostintele de geografie! :-D :-D :-D
Iar vagoanele erau in Zlatna. De acolo am si placa de pe un 764 cu ZLATNA 1. :grin: La gardul combinatului era un L45H semitaiat si 764 pregatit de taiere....
Salutare! Colegu, ce placa anume ai?
kablu

Mesaj de kablu » Joi Mar 08, 2012 9:32 pm

Iata si o poza edificatoare privind clasificarea ( defuncta gara Vidolm )
[Link Removed for Guests]
(poza Fodor Illés )
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Dum Iun 30, 2013 7:43 pm

Cateva imagini de la Mixu.

Mai 2009.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Eu nu am fost pe aceasta linie asa ca nu stiu pe unde sunt facute pozele ca sa scriu la fiecare.
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mar Iul 02, 2013 1:11 pm

Noroc ca unele din vagoane au ajuns prin Slovacia si acolo inca sunt folosite!

Electricul

Mesaj de Electricul » Mar Iul 02, 2013 2:37 pm

Tot ce e bun si frumos ia alte cai! Pacat, la fel de rau mi-a parut cand locomotiva cu aburi, ecartament ingust, expusa in fata Depoului Satu Mare, a ajuns in alt loc (bine macar ca e totusi in Romania) dar eu vroiam sa o vad expusa eventual in fata garii sau chiar daca era lasata in lcoul ei initial, macar sa fie restaurata. Dar majoritatea dispar si apoi apar in alte tari unde sunt folosite la diverse trenuri turistice. Mai au oare ce lua?
Cu respect,
Cristian
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Iul 03, 2013 8:54 am

@Electricul

Locomotiva cu abur , nu cu aburi.
bogdanra

Mesaj de bogdanra » Mie Iul 03, 2013 11:12 am

@Gam3: de ce nu si cu aburi? Pe de o parte inteleg ce vrei sa spui, dar am auzit de multe ori si cu aburi si - personal - nu cred ca este vreo legatura cu incultura sau cu asa ceva... uneori in limba romana sunt acceptate forme multiple de exprimare chiar si a pluralului (vezi monede/monezi).

Dar intrebarea mea ramane: este vreo forma interzisa aceasta (locomotiva cu aburi) ?
PS: nu intreb la misto, ci sunt deobicei interesat de formele corecte ale folosirii limbii, chiar daca la tastatura nu se vede mereu ;-)
Cand trenul face ciu-ciu-ciu
Inima imi canta TT - TT - TT
Electricul

Mesaj de Electricul » Mie Iul 03, 2013 2:56 pm

Hm da interesant, ma rog si eu am auzit ambele variante dar am o colega profesoara de limba romana si o voi intreba. Prefer sa aud varianta corecta de la o persoana in cunostinta de cauza. In orice caz nu asta era esenta, ci ce se intampla cu calea ferata in general si cu cea ingusta in mod special. Asa ca abur, ori aburi locomotivele dispar. Respect
Cu respect,
Cristian
gid

Mesaj de gid » Mie Iul 03, 2013 3:55 pm

abur - se refera la combustibil daca imi e permisa comparatia.
Nu spunem de exemplu automobil pe benzine (la plural) ci pe automobile pe benzină’

Important e ca scot aburi (de fapt mai nou nu mai scot....) :(
Electricul

Mesaj de Electricul » Mie Iul 03, 2013 4:40 pm

Poate am gresit eu, cu toate ca sunt vorbitor de limba romana, imi cer scuze in fata publicului, cu tot respectul... Va fi abur atunci, dar tot se fura locomotiva cu abur
:-D
Cu respect,
Cristian
gid

Mesaj de gid » Mie Iul 03, 2013 4:45 pm

apropo de aburi:
PDI

Mesaj de PDI » Mie Iul 03, 2013 9:50 pm

..tot off topic, dar ca raspuns la ce e mai sus...

Scrie răspuns

Înapoi la “Cai ferate inguste”