Linia Ingusta Electrificata de la Busteni

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Da, au avut pe stoc bleo, rosu, galben si albastru.
Interesant ca se mai vede putin din verde pe capote.
 
Ca am avut putin timp liber, iata ce a iesit:
3D_01.jpg
Am lucrat la ochi deocamdata dar se poate modifica relativ usor, am tot rasfoit prin topic si am vazut ca s-ar gasi schite de dimensiuni prin revistele Modelism din 1987 dar niciun link nu mai era valid si am gasit la o prima cautare un singut numar.
Cand mai trec pe la Busteni sa ma opresc pe acolo 10 minute sa fac niste masuratori daca nu se ia iarasi femeia de la curatenie de mine :D
Deocamdata am lucrat pe ecartament de 760, nu 700 cum scrie pe aici prin topic, macar sina sa apuc sa o masor.

In fine, mai am multe detalii de adaugat, sper ca la final sa iasa ceva decent pentru un print 3D. Ma gandesc ca se poate grefa pe setul de la Roco (https://www.roco.cc/en/product/245969-0-0-0-0-0-0-001001-0/products.html) sau pe unul din seturile de la Busch (https://www.busch-model.info/modellbau/feldbahn-h0fh0i/) desi Busch au pe ecartament de 600 mm. Eventual se poate motoriza un vagon care sa impinga locomotiva pe sine.
 
Ca am avut putin timp liber, iata ce a iesit:
Vezi atașament 6531
Am lucrat la ochi deocamdata dar se poate modifica relativ usor, am tot rasfoit prin topic si am vazut ca s-ar gasi schite de dimensiuni prin revistele Modelism din 1987 dar niciun link nu mai era valid si am gasit la o prima cautare un singut numar.
Cand mai trec pe la Busteni sa ma opresc pe acolo 10 minute sa fac niste masuratori daca nu se ia iarasi femeia de la curatenie de mine :D
Deocamdata am lucrat pe ecartament de 760, nu 700 cum scrie pe aici prin topic, macar sina sa apuc sa o masor.

In fine, mai am multe detalii de adaugat, sper ca la final sa iasa ceva decent pentru un print 3D. Ma gandesc ca se poate grefa pe setul de la Roco (https://www.roco.cc/en/product/245969-0-0-0-0-0-0-001001-0/products.html) sau pe unul din seturile de la Busch (https://www.busch-model.info/modellbau/feldbahn-h0fh0i/) desi Busch au pe ecartament de 600 mm. Eventual se poate motoriza un vagon care sa impinga locomotiva pe sine.
Daca doriti, in privat, va pot pune la dispozitie paginile scanate din Revista Modelism, precum si cateva imagini din anii ‘90 cu locomotiva.
 
Daca doriti, in privat, va pot pune la dispozitie paginile scanate din Revista Modelism, precum si cateva imagini din anii ‘90 cu locomotiva.
Bineinteles, mi-ar fii de mare ajutor, imi lipsesc informatii despre acoperis. Stie cineva ce tip de pantograf este?
La final o sa pun modelul de printat 3D gratuit pe net, urmatorul proiect sa fie o rama IVA daca sunt date suficiente.
 
  • Like
Reacții: Jimmy
Un update si un render rapid. Am adugat diferite detalii pe cutia locomotivei: lampi, scari, bare, detalii la ferestre, usile (ca piese separate). Ramane acum sa lucrez la nituri.
Am adaugat si un onulet standard care nu prea incape, trebuie sa verific dimensiunile cu ce primesc de la Jimmy.

Render 1.JPG

@Jimmy , o sa trimit adresa mea de mail prin privat.
 
Un mic avans in limita timpului disponibil. Asta vara am luat o ruleta si am masurat dimensiunile care imi trebuiau, le-am marcat pe schita de la Modelism. Acum e mai aproape de realitate dar tot am conflicte intre ce am masurat eu si ce se vede pe fotografii, ca proportie.
In rest am adaugat mici detalii la carcasa, boghiuri, placa masinii. Deocamdata proiectez la 1:1 urmand ca apoi sa trec la 1:87 pentru un print si sa adaug grosime in interior ca sa isi pastreze rigiditatea si sa nu iasa deformata la print.

Loco AEG 2.jpg
 
Am mai avansat ceva, am umplut carcasa de nituri, am ajustat din dimensiuni ca sa semenea mai mult cu pozele si cu masuratorile mele. Boghiurile au un punct de rotatie, de asta stau asa "strambe".
Lampile le-am facut piese separate sa poata fii tiparite si lipite acolo unde este nevoie, la o adica se pot monta si LEDuri SMD si ilumina.
Vedere generala 1.jpg

Am reusit sa construiesc si motoarele de tractiune, fiecare osie este motorizata din cate vad eu in poze. Deocamdata plutesc adica nu sunt conectate de nimic, trebuie sa gandesc prinderi intre motor si boghiu.
Pentru un model static se poate tipari roata cu tot cu roata dintata, in cazul in care la asamblarea modelului 1:87 se vor folosi roti Roco, Tillig sau Liliput de H0e atunci roata dintata trebuie imprimata separat si din 2 bucati ca sa poata fii lipita.
Inca nu stiu daca rotile dintate se gasesc toate pe aceeasi parte, daca mai are cineva drum prin Busteni si se poate uita mi-ar fi de mare ajutor, daca nu atunci o sa arunc eu o privire la vara.
Boghiu 1.jpg

Inca mai am de pus nituri si suruburi pe bogiu, de construit cuple, tampoane si de asemenea de construit interiorul.
 
Macazurile erau tip "troleibuz" deoarece rotile aveau dubla buza pentru un ghidaj bun. Un fapt interesant este ca partea pantografului care atingea firul de contact se rotea. Fapt constatat personal cand inca mai functiona locomotiva. Trecerea peste DN se facea din inertie, pantograful ne mai atingand firul de contact.
 

Atașamente

  • busteni6bh9.jpg
    busteni6bh9.jpg
    668,9 KB · Vizualizări: 19
  • 1997_09_22%20Busteni%20D606-03.jpg
    1997_09_22%20Busteni%20D606-03.jpg
    303,7 KB · Vizualizări: 20
  • 174.jpg
    174.jpg
    32,2 KB · Vizualizări: 20
  • 1997.09.22%20Busteni%20D606-21.jpg
    1997.09.22%20Busteni%20D606-21.jpg
    309,1 KB · Vizualizări: 20
Adica sania pantografului era de fapt o rola.
Oare cate locomotive au fost de acest tip? Sunt poze in care apare cu un far mare central, dar majoritatea pozelor sunt cu lampi pe cabina si in lateral (asa cum este astazi expusa locomotiva in gara Busteni). Este oare aceeasi locomotiva?
 
  • Like
Reacții: mrpuf