Vagon transport banane

Informatii despre producatorii de trenulete.
SantaFeFan

Vagon transport banane

Mesaj de SantaFeFan » Mar Iul 12, 2011 11:37 am

Salut ,
Iata un "vagon pentru transport banane"..... :-D
[Link Removed for Guests]
produs de Märklin in China.....calitate arata altfel......
Rudi, I am a Santa Fe Fan
Daniel

Mesaj de Daniel » Mar Iul 12, 2011 11:49 am

Ce-i cu burta aia sub vagon? Sunt asa de grele bananele?
Ultima oară modificat Mar Iul 12, 2011 11:59 am de către Daniel, modificat 1 dată în total.
D'omne feri!
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Iul 12, 2011 11:51 am

Ce o fi oare cu plasticul ala de s-a spart asa ? Nu stiu germana :(
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Mar Iul 12, 2011 12:03 pm

Salut ,
Problema este asta: sasiul vagonului este din metal turnat (ceva zink) iar carcasa vagonului este din plastic.Sunt vagoane de generatie noua .Este o problema ceva din turnare (tensiuni etc.....) Asa ceva nu are voie sa se intample....mai ales la vagoane care sunt asa noi .
Dar asa este cu globalizarea .....totul se fabrica la chinezi....iar asta este rezultatul.
Dar curios este ,ca doar la firmele europene se intampla .Märklin a avut de mai multe ori probleme (de fapt nu ziceau ca fabrica in Germania ??? :roll: ),si Brawa a avut probleme.....
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Iul 12, 2011 3:45 pm

Vai de capul nostru ....
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
PDI

Mesaj de PDI » Mar Iul 12, 2011 6:22 pm

E o boala pe care o credeam "eradicata" odata cu aparitia noilor aliaje, dar se pare ca goana dupa profit o readuce in actualitate.
Zamacul, aliajulul pacatos care se distrugea in timp, era utilizat la inceputurile, hai sa numim pretentios, modelismului feroviar.
Din pacate am si eu un E18 PICO, de prin anii '50, al carui sasiu s-a facut praf in timp. Mai rau ca, daca nu ma insel chiar pe acest forum, cineva se plangea de un BR56 Fleischmann bolnav.
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Mar Iul 12, 2011 9:35 pm

Salut ,
In cazul acesta parca nu este vorba de "Zinkpest" ....se spune ca apar ceva tensiuni dupa turnare ,de aceea se deformeaza in halul acesta .Zinkpestul pulverizeaza sasiul...acestea sunt deformate total .Indiferent ce este.....asa ceva nu are voie sa fie .Dar asa este :goana dupa profit .....preturi mari la material rulant ,care de fapt este facut din "Schrott" (adica gunoi ).
Am si eu doua vagoane americane Trix (aceeasi fabrica) am sa ma uit daca sunt si ele afectate ..... :roll:
dimitrov

Mesaj de dimitrov » Mie Aug 10, 2011 6:59 am

Rudy..si toti ceilalti....daca semnalati astfel de problema.....spuneti / scrieti cu litere mari carei firme apartine produsul respectiv....hai "sa nu mai fim fete mari si pudice" si sa nu spunem cine face lucruri de "cacao"....atita timp cit produsul este cumparat si cel ce-a produs "schrott-ul" si-a luat banul....nu mai intereseaza...adica "merge si asa"....n-am sa inteleg, poate niciodata, atitudinea asta de a nu face reclama, dar sa pice de fraier cumparatorul onest, da.......
srazvi

Mesaj de srazvi » Joi Aug 11, 2011 12:28 pm

Dar pare sasiul mai mare si bagat fortat sub carcasa la prima vedere, nici macar cu celebrele Lugoj n-am avut asa probleme :-D . Asta e noua moda, sa producem mult pentru prostime, ca un proces dureaza 2 ani si nu se aliaza ei sa le luam vagoanele inapoi si sa le reparam. ciudat ca preturile tot cresc si calitatea scade :(
Imagine
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Despre producatori”