Coduri de produse Tillig

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

macleod

Well-Known Member
Trenulist
28 Ianuarie 2009
1.732
4
46
Bucuresti
www.macleod.ro
WEBSITE
http://www.macleod.ro/
LOCATION
Bucuresti
Eu unul ma consider un om caruia ii plac lucrurile simple. Si mai ales clare.
Spre exemplu la Roco daca am spre exemplu pentru un ERZ 67707, atunci stiu clar ca il voi gasi intotdeauna sub numele asta, ba mai mult codul de bare este R RRRRRR 67707C, unde R e codul pentru orice produs roco (nu stiu cat au ei, nu conteaza momentan), iar C e cifra de control.
Bun, asa da, toata stima si mandria. Ca la roco cam la fel si la kibri si probabil la multi multi altii ...
In schimb la minunatii de la Tillig, locomotiva cfr este Tillig 72095, doar ca pe cutie nu scrie decat 500827 (iar codul de bare e cu 50827x).
Sunt eu prea carcotas sau nu stiu ce e in capul lor sau sunt doar ei cu adevarat handicapati (cel putin in privinta asta) ?
PS: la fel si la vagoane, gasesc ba o combinatie de 5 cifre, ba o combinatie de 6 cifre, fara nicio legatura posibila intre ele (nu am stat sa adun radical din primele 3 cifre la patratul ultimilor trei sau vreo nebunie de genul asta; ar trebui sa fie ceva simplu ca si gigi de pe strada sa vada legatura, sau sa stie exact ca ala e codul produsului ...)
 
Citesc si ma minunez de limbajul colorat de anul trecut :p
Insa dilema ramane, am inteles ca numarul de 6 cifre este codul lor intern, dar ce este si mai ciudat este ca informatiile despre produse sunt combinate, ba se foloseste codul de produs de 5 cifre, ba codul intern tillig de 6 cifre.
Poate sa faca cineva lumina ? Sau o pagina de prezentare a produselor tillig ? (in prezent pe siteul lor exista doar 2 produse romanesti, una fiind vagonul de dormit ep iv, unul fiind un vagon programat pentru 2012(?) )