Nostalgik remember - modele produse in Romania.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Montalbano a spus:
Alx o sa ma distrugi frate cu bogatiile astea !Scrie inca ceva amanunte si despre achizitia lor, modele disparate intalnite, cote aproximative in euro,povestea lor ,etc...Foarte tare modelele ,sunt fan clar !

pai iti zic eu o "cota aproximativa in lei"......cele doua vagoane de marfa din prima poza plus o locomotiva diesel (tot lugoj,poza vezi pagina 2) l-au costat 70 lei.
 
Eu nu am avut piesele cu pricina, pe vremea aceea nu eram bagacios in ale modelismului (de nici un fel) si recunosc ca nici bani nu prea aveam.
Totusi, cine le are poate fi mandru pentru ca reprezinta piese cu caracter istoric, de colectie chiar daca din punct de vedere tehnologic nu aveau cum sa se ridice la nivelul modelelor din vest, pentru ca asa era pe vremea aceea.

La asta m-am referit in alt topic, cand am zis despre eventuala posibilitate de a produce in romania mult visata DA060. Paradoxal acum sunt mult mai multi oameni cu bani, dar industria se face putin diferit decat pe vremea aceea unde erau alte concepte. Poate ca ar fi o solutie totusi, pentru ca a astepta dupa un prodcator care constata ca cererea pe piata noastra modesta este mica poate insemna mult timp de standby.

Felicitari oricum pentru posesia pieselor cu pricina.
 
Da intr-adevar H-ul si cu 2 vagoane de marfa mau costat 70 lei.
 
Surprize,surprize!!!!

Ia uitati ce se vinde pe Ebay:

http://cgi.ebay.co.uk/Rare-Unusual-Romanian-H0-Box-Van_W0QQitemZ370064793881QQcmdZViewItem?hash=item370064793881&_trkparms=72%3A12%7C39%3A1%7C65%3A12&_trksid=p3286.c0.m14

.....si are si cutie originala..... 8) :p 8)
 
Poate il cumpar :p

LE: nu m-a lasat draga mea sa il i-au ca cica am destule :(
Multa bafta celui care l-a luat.
 
Am o propunere, pentru cei nostalgici si cei care vor ca aceste modele sa nu se piarda in negura timpului, sa facem un site cu toate informatiile despre aceste modele, poze etc.... ceva de genul cum este www.zeuke.nl (un site despre modelele zeuke si BTTB) dar mai simplu sa nu fie prea mare bataie de cap. Eu ma ofer sa fac siteu in HTML.
Astept doritori :)
 
Site-ul poate sa fie chiar acesta, nu mai e nevoie sa mai inventam INCA un site pentru asa ceva. Tot ce trebuie este ca detinatorii unor asemenea modele sa faca o scurta prezentare a lor, insotita de poze, si sa le posteze aici!
 
Foarte bine, atunci va rog sa puneti si pe lokomotiv.ro si tot ceea ce tine de IUPS 9 Mai Lugoj :)
 
am si eu doua vagoane lugoj:







Deasemenea, daca tot vorbim de vechituri, sa va mai arat ceva:











La vagoanele Lugoj vreau neaparat sa le schimb rotile, pt ca sunt ovale si vagoanele danseaza pe sine, si deasemenea, daca a schimbat cineva cuplele, il rog sa imi explice cum a facut.