Nostalgik remember - modele produse in Romania.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mersi, tare mult miam dorit sa am colectia completa.
 
ALX a spus:
daca lipseste ceva va rog sa imi spuneti :roll:
doar ca variatiune pe aceeasi tema, mai era un set de marfa cu locomotiva electrica si vagoane de marfa (din cate imi amintesc aceleasi ca cele de la setul LDH). Locomotiva era colorata verde si daca o puneai pe aceeasi linie cu cea galbena si alimentai sina, cele doua mergeau in directii opuse :D
 
pai partea de motorizare am reconditionato cu piese ORIGINALE ca sa fie exact ca din fabricatie, motoarele leam curatat si leam uns cu asa grija ca (cu gumele astea noi) umbla pe sine fara nici un hop, asa de bine leam echilibrat ca daca invarti de o roata se invarte tot angrenajul, la ambele locomotive. partea de rulare iara leam indoit cu asa grija, (ca din fabrica erau sub orice critica de indoite cuplele, suportii de roti etc... ca rulau execrabil) ca acuma merg perfect pe sine fara sa deraieze aiurea, aceste modele sunt ca daciile vechi, daca ai grija mare de ele si le reglezi cum trebe merg PERFECT, si cine nu ma crede il invit sa vada, oricum o sa le filmez cum ruleaza ca dovada :D
P.S. am asa grija de ele pt ca sunt si eu fascinat de ele, cand le am in mana parca deschid o poarta inapoi in trecut cand eram copil si nu aveam nici o grija si ma jucam de craciun cu trenuletul de lugoj :roll:
 
manlif2_0 a spus:
ALX a spus:
daca lipseste ceva va rog sa imi spuneti :roll:
doar ca variatiune pe aceeasi tema, mai era un set de marfa cu locomotiva electrica si vagoane de marfa (din cate imi amintesc aceleasi ca cele de la setul LDH). Locomotiva era colorata verde si daca o puneai pe aceeasi linie cu cea galbena si alimentai sina, cele doua mergeau in directii opuse :D

interesant, de acel set nu am auzit, probabil ca era la fel de rar ca si vagonu cisterna, apropo stie cineva daca acel vagon cisterna a venit si ca si parte a unui set?, nu numai la cutie singur.
 
Noroc ca au oprit productia.In sfarsit, luna asta o sa vedem o loko romaneasca cu schepsis, gratie unui roman, Mr. Corodescu.
Daca pui lumini in Lugoj, arata ca un felinar
A incercat cineva?
 
Am iluminat un H pt srazvi, e pus cateva pagini mai innainte.
 
ALX a spus:
manlif2_0 a spus:
ALX a spus:
daca lipseste ceva va rog sa imi spuneti :roll:
doar ca variatiune pe aceeasi tema, mai era un set de marfa cu locomotiva electrica si vagoane de marfa (din cate imi amintesc aceleasi ca cele de la setul LDH). Locomotiva era colorata verde si daca o puneai pe aceeasi linie cu cea galbena si alimentai sina, cele doua mergeau in directii opuse :D

interesant, de acel set nu am auzit, probabil ca era la fel de rar ca si vagonu cisterna, apropo stie cineva daca acel vagon cisterna a venit si ca si parte a unui set?, nu numai la cutie singur.

setul era format din locomotiva electrica,cele doua vagaoane ce se aflau si in setul cu LDH-ul plus vagonul cisterna.imi aduc aminte perfect de acest set,la magazinul Casa Cartii in Craiova...cand s-au decis ai mei sa mi-l ia...nu mai era :( :roll:
 
S-a blocat ceva prin tzava la net si mesajul este repetat. Mai pica forumul cateodata.
 
Am vazut, una cu far central si restul nu.
La loko aia e mare problema, ca trebuie vopsita pe interior carcasa sau captusita cu folie de aluminiu.
Daca tot v-ati apucat de modelat, poate vedem si un ESU cu sunet de diesel. Spor!
 
Am vazut, una cu far central si restul nu.
La loko aia e mare problema, ca trebuie vopsita pe interior carcasa sau captusita cu folie de aluminiu.
Daca tot v-ati apucat de modelat, poate vedem si un ESU cu sunet de diesel. Spor!
 
Oare are cineva poze cu acel set?, cu electrica care trage garnitura de marfa?
 
Pana acum v-am vazut vorbind numai de produsele IUPS 9 Mai Lugoj in marimea H0, pe care, fie vorba intre noi, le-am achizitionat si eu cu timpul, exact ca un "nostalgic remember".
Incercand sa mai fac ceva ordine intre troace, am gasit ieri astea:



Nimic deosebit la prima vedere; sine de TT.



Dar daca le intoarcem...



...vedem..IUPS 9 mai....

Se pare ca firma avea ganduri mari, pacat ca toate produsele au ramas la stadiul de simple jucarii.

PDI
 
Si au existat si modele la TT de la IUPS9 MAI? :confused:
 
@alx : Da sigur ca da.
Interesanta povestea si a modelelor facute de domnul Alexandru Savin la TT.Poate stii posturile lui scristi si modelele TT junior.
Uite aici la imaginea a cincea in jos, se vede o locomotiva TT de scristi

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4214
 
Nu, aia e manufacturata dintr-un (pseudo) CC71 SNCF TT-start (Berlinr-TT Bahnnen), n'are nici o legatura cu IUPS.

PDI
 
@PDI: Buna seara si salutare
Eu am spus ca au fost produse la TT la IUPS, alte modele.
Eu nu am spus ca modelul din imagine e facut acolo, am spus altceva, ca e manufacturat de Savin Alexandru si ca ..povestea unor modele bazate pe matrite romanesti o pot spune ..altii, cei care au lucrat cu ele .
Modelul din imagine e in colectia mea , unde se mai odihnesc inca doua la TT CFR diferite, trei modele diferite si nu au nici o treaba cu modelele TT-Bahnen.


http://forum.railwayfan.ro/index.php?ml=102&t=850

E adevarat ca seamana la carcasa cutiei cu modelul SNCF BTB de care spuneti dumneavoastra dar nu are nimic comun cu modelul de care amntiti pe care il cunosc din anii...70.
Toata stima pentru domnul PDI si o seara buna.
 
Dar totusi ce modele la TT au fost de la IUPS9 MAI?