TGV V-150

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare colegi!
Am vazut un set TGV V-150, producator JOUEF, cod produs HJ1013.
Stie cineva ceva despre acest set sau are asa ceva?
Ce parere aveti despre produsele JOUEF in general (eu nu am niciun produs de la producatorul respectiv) si despre TGV-ul respectiv in principal?
Cum se comporta aceste produse la rulaj.
Intreb deoarece vreau sa achizitionez un TGV iar acesta are un pret atractiv.
Multumesc anticipat!
 
modelul care te gindesti sa-l achizitionezi, daca nu ma inseala memoria...este in gamma hobby...
exista se pare un alt model, la fel ca si modele de alte TGV care sint din gama profi...
au coduri care incep cu 2 adica...HJ 2....
sper sa nu ma insel!!!
daca are cel putin aceeasi calitate cu ICE-3 al PIKO eu cred ca merita...
o seara buna!!!
 
Salut,

leon are dreptate, cel cu codul HJ1013 este hobby, cel profi este cel cu codul HJ2058.

Diferente:

Hj1013:
- tractiunea pe un boghiu (cu toate astea ruleaza fara problema cu viteza mare)
- fara mecanism de close-coupling intre vagoane (deci este o mica distanta intre acestea)
- faruri alb/alb in functie de directia de deplasare
- pantograf hobby
- fara interior
- ai sine, 1 oval, 2 macaze, si o curba de 180 gr in plus pe langa oval
- alimentator si o suprafata de tipul musamalei pe care sa intinzi sinele.

HJ2058:
- tractiunea pe toate osiile, transmisie prin cardane, motor performant cu volante, mufa 8 pini, sasiu de metal, locomotiva grea
- mecanism close-coupling intre vagoane
faruri alb/rosu cu leduri (si locomotiva nemotoare are faruri la fel dar la aceasta nu se aprind in fct de directia de deplasare, probabil ca este nevoie de un decodor, nu as putea sa spun ca nu am desfacut-o)
- pantograf profi
- nu are sine

La prima vedere ambele par a avea aceeleasi carcase si acelasi nivel calitativ al vopsirii.

Daca nu ai poze as putea cauta pe forum, sunt postate de mine poze cu ambele seturi (vezi la intalniri la Cluj, trebuie sa cauti pe paginile din urma)
 
Buna Florin,

Da, la elementul motor nemotorizat in model e nevoie de un decodor de functiune, insa acesta se monteaza din cate imi amintesc prin sudare (lipire cu cositor) pentru ca platina nu are priza NEM