IMPORTANT: Am nevoie de voluntari pentru a testa noua platforma forum.lokomotiv.ro, detalii in PM la crystyv.

Constructii KIBRI

Informatii despre producatorii de trenulete.
chickengeorge

Mesaj de chickengeorge » Mar Sep 08, 2009 3:53 pm

LDH scrie:
Cam multe bavuri la coloana hidraulica nemodificata.
Este exemplul "pedagogic", cum se fabrica si cum poate ajunge!
Fii linistit, nu ramane asa, asteapta scarita si sa-i fac si ei un felinar adecvat "hand made" :D
ImagineEu nu sufar de nebunie!
Ma bucur de ea in fiecare clipa !
LDH

Mesaj de LDH » Mar Sep 08, 2009 4:31 pm

felinar cu lumina?

8O
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
chickengeorge

Mesaj de chickengeorge » Mar Sep 08, 2009 8:53 pm

Ma refeream la faptul ca eu am executat ceea ce spuneai ca trebuie:
"Am sa-l schimb cu unul mai mare si, de ce nu, functional" si eu m-am executat, este "hand made by je" ! Am cochetat cu ideea electrificarii lampasului cu ulei de rapita, am chiar doua solutii, dar este greu cu perforarea coloanei, si la varsta noastra.........
andreiul

Mesaj de andreiul » Mar Sep 08, 2009 10:49 pm

Arata chiar biiiineeeeee!!! Mie personal imi plac mai ales acoperisurile; ti-au iesit de milioane; dar, ca orice carcotas, am o mica observatie: fa ceva cu chestiile alea care kibri le zice ca sunt gramezi de carbune sau mai stiu eu ce; nu trebuie sa faci nimic altceva decat sa dai o amorsa de aracet peste care sa presari carbune pisat sau a ce vrei tu sa semene. Poti incerca si o iluminare; e de mare efect, insa sa nu faci ceva care sa lumineze ca un stadion; ceva discret.

Depozitul cu garaj de care zice LDH a durat atat de mult si datorita lipsei de timp si a unei crize de lene.

El arata sambata cam asa:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mai am de lucru la el; fata de ceea ce se vede in poze am reusit aseara sa finalizez anexa din partea dreapta, in sensul ca am construit din lemn de balsa de 1mm niste rafturi si un birou; deasemenea am "captusit" peretii si podeaua tot cu balsa si am weatherit putin podeaua; asta e dezavantajul daca pui lumini; trebuie ca si interiorul sa arate bine. In cazul de fata am optat pentru o iluminare cu 4 led-uri warm white de 3mm (unul se afla in garajul din stanga - cel cu porti, unul se afla in fata - se vede felinarul, unul se afla la etaj, iar ultimul, se afla in biroul anexa din dreapta. Voi reveni cu poze si cu luminile aprinse.

In ceea ce priveste carbunele, cam asa a iesit ce am facut eu:
Imagine

Imagine

Imagine

Din pacate pozele nu sunt foarte edificatoare.

Ca sa fiu sincer, eu nu sunt mare "maestru" in ale weatering-ului; si eu ma uit in stanga si in dreapta la ce face unul si altul si experimentez.

Bafta in continuare!
Bafta tuturor! Andrei
LDH

Mesaj de LDH » Mar Sep 08, 2009 11:06 pm

andreiul scrie:Mai am de lucru la el; fata de ceea ce se vede in poze am reusit aseara sa finalizez anexa din partea dreapta, in sensul ca am construit din lemn de balsa de 1mm niste rafturi si un birou; deasemenea am "captusit" peretii si podeaua tot cu balsa si am weatherit putin podeaua; asta e dezavantajul daca pui lumini; trebuie ca si interiorul sa arate bine. In cazul de fata am optat pentru o iluminare cu 4 led-uri warm white de 3mm (unul se afla in garajul din stanga - cel cu porti, unul se afla in fata - se vede felinarul, unul se afla la etaj, iar ultimul, se afla in biroul anexa din dreapta. Voi reveni cu poze si cu luminile aprinse.
Poze ca altfel nu te credem :grin:
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
mmkelemen

Mesaj de mmkelemen » Mar Sep 08, 2009 11:08 pm

Suuuuperrrr depozitul cu garaj.
A iesit foarte misto.
De unde, cat, cum, de ce. Adica ceva mai multe detalii... 8O
Foarte ca lumea a iesit si felinarul din fata (despre asta cateva detalii?)
Spor!!!
andreiul

Mesaj de andreiul » Mar Sep 08, 2009 11:21 pm

de unde nu stiu, nici cat nu stiu (chit-ul Kibri l-am primit cadou de la un cotetist la N, adica laislauk).

Detalii: rabdare, rabdare, prafuri noch, amorsa data inainte (apa cu aracet intinsa cu un burete luat din cutia de la un vagon AVA), pensule, pensulici, smirghel foarte fin, file, cutter, sfic, timp, led-uri de 3mm, letcon, fludor, cabluri dintr-o magistrala ATA100 de calculator. La carbune se pune aracet nediluat peste care se presara praful de carbune; dupa uscare se aspira. la vagoane se taie din extrudat forma aproximativa, apot se face ca la punctul 1 :grin: , adica aracet nediluat peste care se presara nisip, pietris, carbune, ce vrei tu.

Felinarul este cel original Kibri in care s-au dat 2 gauri cu spiral de 1mm si prin care s-au trecut piciorusele de la led; apoi s-a vopsit cu marker de vopsea edding pentru mai mult realism. Daca mai ai intrebari, pune si iti voi raspunde in limita cunostintelor mele.
Bafta tuturor! Andrei
LDH

Mesaj de LDH » Mar Sep 08, 2009 11:26 pm

andreiul scrie: Daca mai ai intrebari, pune si iti voi raspunde in limita cunostintelor mele.
Modestule :grin:

Lasa modestia ca nu te prinde
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
andreiul

Mesaj de andreiul » Mar Sep 08, 2009 11:29 pm

pai ca sa fiu sincer, este al treilea cotet pe care il "ciumaresc". restul se afla in diverse faze de finalizare si nici unul nu are imbunatatiri.
Bafta tuturor! Andrei
LDH

Mesaj de LDH » Mar Sep 08, 2009 11:35 pm

Se poate si fara a presara carbune sau nisip peste plasticul Kibri.
Adevarat este ca un strat de carbune da mult mai bine dar cand nu este, nu este ...

Totul este sa te starduiesti sa nu mai arate a plastic

Imagine
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
andreiul

Mesaj de andreiul » Mie Sep 09, 2009 12:07 am

Am facut la repezeala si cateva poze cu cotelele luminate (oricum, cromatica pozelor e varza, datorita luminii de bec...):

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine
Bafta tuturor! Andrei
LDH

Mesaj de LDH » Mie Sep 09, 2009 12:14 am

Sa-mi aduci si mie prospectul cand ne vedem.

Multumesc

p.s.Mie-mi ies mai bune pozele la bec decat la lumina naturala.
Vezi ca mai trebuie debavurat pe ici, pe colo, mobilierul.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
andreiul

Mesaj de andreiul » Mie Sep 09, 2009 12:19 am

A, inca ceva; ceva care trebuie pus la capitolul "ASA NU":

- sa nu faceti weathering pe o constructie terminata, asa cum am facut eu in cazul ultimei constructii prezentate; personal mi-am blestemat zilele cand am umplut rosturile dintre caramizi; si tot nu mi-a iesit cum trebuie; trebuia facuta treaba asta inainte de montarea peretilor si a acoperisului.
Bafta tuturor! Andrei
chickengeorge

Mesaj de chickengeorge » Mie Sep 09, 2009 9:00 am

Salut @andreiul,
ti-am admirat lucrarea de cand ai postat-o la topicul tau si trimiterea lui LDH la ea nu a facut decat sa intareasca parerea mea ca este o lucrare super :grin: !
Referitor la ale mele, dupa cum am spus, nu sunt finalizate(asteptam o reactie din partea lui @mmkelemen, ca doar ptr.el postasem pozele), carbunele activ asteapta in borcan sa fie presarat dupa ce termin si macaraua de incarcare a carbunelui. Mai vine montata o linie de decovil si bineinteles iluminatul cu lampi asortate epocii cu becuri cu filament!
Daca rostuirea caramizilor o fac inainte de a monta peretii, weathering-ul il fac numai pe cladirea ansamblata.

Spor la modelit,
Puiu
mmkelemen

Mesaj de mmkelemen » Mie Sep 09, 2009 12:10 pm

@chickengeorge toate constructiile arata calumea.
Am deschis topicul pt ca vreau sa-mi cumpar constructii KIBRI si sa stiu parerea voastra.
Una e sa le vezi in poze si alta sa zica si "constructorul" cateva vorbe despre lucrari.
Multumesc tuturor.
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre producatori”