Constructii KIBRI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare!
Cei care au asamblat constructii KIBRI (case, gari, remize, turnante) ii rog sa posteze cateva fotografii cu ele finalizate.
Eventual cateva cuvinte si pareri personale despre lucrul cu aceste produse (aspect, material, finisaj).
Multumesc anticipat!
Bafta!
 
Impresii despre Kibri?
La fel ca despre majoritate producatorilor, si lucruri bune si mai putin bune. :D
Din cate stiu exista mai multe categorii de produse Kibri, unele mai bune din pct d. v. calitativ, altele mai putin bune.
Pana la urma orice kit de plastic o sa necesite imbunatatiri, indiferent de cine e produs.
 
Salut, zilele trecute am avut ocazia sa construiesc o remiza Kibri pe N. O sa fac un articol cand o sa o termin de realizat.
Fiind atat de mica pot spune ca are detalii foarte bune, exceptionale in unele cazuri :aplauze: :aplauze: . Tot ceea ce nu imi place in general la constructiile de plastic este ca acolo unde pui geamuri ele se albesc de la lipiciul pe care il folosesti, picatura, super glue si asa mai departe. Nu am incercat cu cele de la firmele de profil dar sunt sigur ca rezultatul ar fi acelasi.
Revenint la Kibri, ce mi-a placut mult este ca piesele se imbina fara probleme legate de ajustare prin debitare sau mai stiu eu ce improvizatii. Desfaci piesa de pe cadru si o lipesti la locul ei fara probleme. Fireste, orificiile prin care s-a injectat plasticul lasa unele urme pe piese, dar in 90% din cazuri ele se indeparteaza usor.
 
Florinn a spus:
Impresii despre Kibri?
La fel ca despre majoritate producatorilor, si lucruri bune si mai putin bune. :D
Din cate stiu exista mai multe categorii de produse Kibri, unele mai bune din pct d. v. calitativ, altele mai putin bune.
Pana la urma orice kit de plastic o sa necesite imbunatatiri, indiferent de cine e produs.

Tocmai de aia am deschis acest topic ca sa-si exprime fiecare punctul lui de vedere, mai ales cei care au asamblat produsele de la ei.
 
sogard_2003 a spus:
... Tot ceea ce nu imi place in general la constructiile de plastic este ca acolo unde pui geamuri ele se albesc de la lipiciul pe care il folosesti, picatura, super glue si asa mai departe. Nu am incercat cu cele de la firmele de profil dar sunt sigur ca rezultatul ar fi acelasi...

Nu mai folosii aceste lipiciuri, sunt prea puternice.
Incearca produsele special create pt. asemenea lucruri.
Eu am folosit unul de la Auhagen, transparent, la tub, si am fost multumit de rezultate. Iar ca un atu, daca nu pozitionezi piesele bine poti face ajustarile necesare timp de cateva minute, pana face lipiciul contact ferm, iar la cele amintite de tine NU :(

Bafta!
 
La adezivii pe baza de cianoacrilat (gen superglue) se albesc suprafetele transparente daca acestea sunt inchise (nu au unde sa scape vaporii) datorita vaporilor emanati de adeziv.

Ajuta foarte mult si daca dati suprafata transparenta cu Future, acesta actioneaza ca un lac transparent, marind transparenta.

Din experienta mea cu suprafete vitrate (in special cockpituri de avioane) pot spune ca folosesc cianoacrilat numai daca aceasta suprafata nu este inchisa, cand doresc inchiderea cockpitului si nu au pe unde scapa vaporii, folosesc lipici alb de la Testors. Din cate stiu si Revell a scos anul acesta un lipici alb-acesta trebuind sa fie mai usor de procurat in Romania decat cel de la Testors (eu il am de la Hobbyeasy.com)
 
Uite citeva exemple, asta daca ai timpul necesar sa vezi dea lungul topicului meu si constructiile, la inceput vor fi si putine Kibri, vor urma Piko si dupa aceea foarte multe Kibri, rabdare sa ai sa vezi toate paginile topicului.

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=363&postdays=0&postorder=asc&start=15

Spor iti doresc la vizionare si cred ca ai sa gasesti si la alti useri constructii Kibri cum le-au montat.
 
Recomand si eu adezivii pt. plastic produsi de Bison sau UHU. Acolo unde este nevoie de o lipitura mai trainica, merg folositi cei pe baza de cianoacrilat, dar varianta sub forma de gel, care emite mai putini vapori si are un timp mai mare de priza: 15 min.

Am asamblat kituri de la Piko, Auhagen, Viessmann si Kibri; dintre acestea, cele de la Kibri au cele mai putine probleme de genul bavuri, nepotriviri intre piese, ajustari necesare. Plasticul pare a fi de calitate mai buna, detaliile sunt mai fine, solutiile constructive mai bine gandite.
 
Vin sa intaresc cele spuse de @dac referitor la Kibri, am avut placuta surpriza ca la depozitul Kibri - 9322, golurile din pereti sa aibe piese modulare interschim-
babile, lasandu-mi fantezia sa le asez cum doream(ferestrele au geamurile atasate din turnare :D ), deci daca maine ma razgandesc de solutia adoptata, pot reveni asupra ei, fara sa am probleme ca au fost lipite definitiv.
Raportat la manopera am fost cel mai multumit de calitatea (lipsabavurilor)
produsului, egalat doar de Faller, cu o singura observatie: lipsa unei placi de baza!
Adezivi folosesc numai din cei dedicati: Piko, Contacta Revell, etc.
 
Desi nu imi place sa posteze lucrari nefinalizate, iti satisfac curiozitatea !
Cu exceptia coloanei de apa Kibri 9422 a carui modificare ca idee apartine lui LDH, restul modificarilor, adaptarilor imi apartin, urmeaza corectarea de finete si finisarea .
Enjoy ! :-|





Puiu
 
He, he nu arata rau de loc, chiar bine, cu exceptie :D

Cam multe bavuri la coloana hidraulica nemodificata.

Banuiesc ca nu te opresti aici cu lucrul la case.

Andreiul lucreaza de mai mult de o luna la un depozit cu garaj, il gasesti la colectia lui TT si H0 - daca nu ma insel, si nu este inca gata.
Poate bagi si oarece lumini pe unde este cazul.

Astept cu interes urmarea la un subiect dedicat.

Spoor!
 
LDH a spus:
Cam multe bavuri la coloana hidraulica nemodificata.

Este exemplul "pedagogic", cum se fabrica si cum poate ajunge!
Fii linistit, nu ramane asa, asteapta scarita si sa-i fac si ei un felinar adecvat "hand made" :D
 
Ma refeream la faptul ca eu am executat ceea ce spuneai ca trebuie:
"Am sa-l schimb cu unul mai mare si, de ce nu, functional" si eu m-am executat, este "hand made by je" ! Am cochetat cu ideea electrificarii lampasului cu ulei de rapita, am chiar doua solutii, dar este greu cu perforarea coloanei, si la varsta noastra.........
 
Arata chiar biiiineeeeee!!! Mie personal imi plac mai ales acoperisurile; ti-au iesit de milioane; dar, ca orice carcotas, am o mica observatie: fa ceva cu chestiile alea care kibri le zice ca sunt gramezi de carbune sau mai stiu eu ce; nu trebuie sa faci nimic altceva decat sa dai o amorsa de aracet peste care sa presari carbune pisat sau a ce vrei tu sa semene. Poti incerca si o iluminare; e de mare efect, insa sa nu faci ceva care sa lumineze ca un stadion; ceva discret.

Depozitul cu garaj de care zice LDH a durat atat de mult si datorita lipsei de timp si a unei crize de lene.

El arata sambata cam asa:













Mai am de lucru la el; fata de ceea ce se vede in poze am reusit aseara sa finalizez anexa din partea dreapta, in sensul ca am construit din lemn de balsa de 1mm niste rafturi si un birou; deasemenea am "captusit" peretii si podeaua tot cu balsa si am weatherit putin podeaua; asta e dezavantajul daca pui lumini; trebuie ca si interiorul sa arate bine. In cazul de fata am optat pentru o iluminare cu 4 led-uri warm white de 3mm (unul se afla in garajul din stanga - cel cu porti, unul se afla in fata - se vede felinarul, unul se afla la etaj, iar ultimul, se afla in biroul anexa din dreapta. Voi reveni cu poze si cu luminile aprinse.

In ceea ce priveste carbunele, cam asa a iesit ce am facut eu:






Din pacate pozele nu sunt foarte edificatoare.

Ca sa fiu sincer, eu nu sunt mare "maestru" in ale weatering-ului; si eu ma uit in stanga si in dreapta la ce face unul si altul si experimentez.

Bafta in continuare!
 
andreiul a spus:
Mai am de lucru la el; fata de ceea ce se vede in poze am reusit aseara sa finalizez anexa din partea dreapta, in sensul ca am construit din lemn de balsa de 1mm niste rafturi si un birou; deasemenea am "captusit" peretii si podeaua tot cu balsa si am weatherit putin podeaua; asta e dezavantajul daca pui lumini; trebuie ca si interiorul sa arate bine. In cazul de fata am optat pentru o iluminare cu 4 led-uri warm white de 3mm (unul se afla in garajul din stanga - cel cu porti, unul se afla in fata - se vede felinarul, unul se afla la etaj, iar ultimul, se afla in biroul anexa din dreapta. Voi reveni cu poze si cu luminile aprinse.

Poze ca altfel nu te credem :D