Maerklin sau HAG?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

catalin1980

Active Member
23 Iunie 2009
82
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Am o locomotiva, luat de anul trecut, din Zuerich. Pana acum aveam convingerea ca e Maerklin, dar azi am vazut un lucru: cuplele de care se prind vagoanele sunt ca cele de la HAG. In orice caz, locomotiva este analogica, foarte probabil model vechi, avand in vedere ca in interior nu e decat "cablaraie" (nici vorba de cabina mecanicului sau ceva de genul asta). Dar e din metal. Brawa nu cred ca este, deoarece ei fac doar modele din maxim epoca III (sau cel putin eu doar din alea am vazut). Nu am vazut-o in baza de date de la Maerklin, unde apar toate modelele inecpand cu 2000. La HAG am vazut modelul, dar cu pantograf simetric (pantograful la a mea este in forma de "V" rasturnat).

Intrebarea mea este: poate cineva sa-mi confirme daca locomotiva e Maerklin sau HAG? Este vorba de o locomotiva SBB tip RE 4/4 II, de culoare verde. Numarul ei este 11107. Atasez si o poza cu ea.

P.S.: am cumparat-o "second hand", fara date tehnice, iar pe atunci nu ma pricepeam deloc la firme, asa ca tot una era pentru mine Roco, Piko, Maerklin, Liliput, HAG...

http://img269.imageshack.us/i/picture017vja.jpg/
 
Din prezentarea ta, reiese ca este HAG. Multe indicii duc in directia asta. Forma carligului, constructie metalica, motorasul interior care se vede fara detaliile interioare,modelul elvetian. Toate astea coroborate ma fac sa pariez pe HAG ;-)
 
si io inclin sa cred ca este Hag, model mai vechi. Trage pe un boghiu?
nu am tinut pana acum decat 2 modele HAG in mana, dar ar trebui poze mai clare. Din cate am inteles, pe motor e clara stantza ''HAG'', elvetienii se dau granzi cu asta. Te rugam sa faci poze cu ea din toate unghiurile, inclusiv pe sub. vezi daca iese carcasa , uita-te pe motor si mai ales retine daca motorul e prins rigid pe boghiu ( ar trebui sa pivoteze odata cu boghiul).
Bafta!
Se pare ca ai o piesa de valoare, ai grija de ea.
 
buna,

"piesa de valoare" se gaseste pe la orice bursa elvetiana cu 40 pana la 120 de SFr in functie de stare, asa ca nu e chiar asa de rara ;) si este intr-adevar HAG!
 
Motorul este prins rigid pe boghiu, dar n-am vazut stanta HAG. In orice caz, e clar ca e model destul de vechi (am vazut ca modelele noi de la HAG au inclusiv mecanic in cabina). Voi pune si poze cu motorul. Zilele astea am fost plecat din localitate, si am ajuns abia acum acasa, e aproape 3 noaptea.

Nu stiu cat e de valoroasa locomotiva. Oricum, atat de bine e lucrata carcasa (e din metal), ca nici stricata n-as schimba-o cu o locomotiva noua cu carcasa din plastic. Si am si o locomotiva Maerklin, SBB Re 460, model 2008, dar tot mai bine arata carcasa de la locomotiva veche.
 
Am revenit. Am vazut o poza pe Internet cu partea de dedesubt a locomotivei, la modelul HAG. Si a mea arata EXACT la fel, inclusiv forma patinei, asa ca nu cred ca are rost sa mai pun si eu o poza.
De asemenea, consider ca nu are rost sa trimit poze cu locomotiva vazuta din exterior, arata exact ca modelul HAG, cu exceptia pantografului. Pe interiorul carcasei scrie HAG.

In schimb, voi pune 2 poze fara carcasa:

http://img30.imageshack.us/img30/8411/111071.jpg
http://img253.imageshack.us/img253/4695/111072.jpg

La a doua imagine, pe motor scrie "INCA", si dedesubt "16.3202". N-am vazut nicaieri sa scrie "HAG".
 
pai e in interesul tau sa urci cateva poze pe Photobucket, nu?


daca nu vrei si consideri ca nu are rost, las-o asa...
 
Pai poze din exterior nu cred ca mai are rost sa pun, ca am vazut ca scrie HAG pe interiorul carcasei. Singurul dubiu e care-l mai am este daca locomotiva e complet HAG sau alt model, dar cu carcasa si boghiuri HAG. De asta am si pus pozele cu carcasa desfacuta.
Multumesc celor care m-au ajutat cu informatii.
 
buna,

cu ceva vreme in urma Maerklin vindea modele HAG, asa cum mai vindea si modele de la Klein Modellbahn (Mag. Oskar Klein) in serie mica, un an sau doi...
 
Pana la urma am gasit modelul exact in baza de date de la HAG. Deci e clar ca locomotiva e HAG.
Multumesc celor care m-au ajutat cu informatii.

Locomotiva nu am cumparat-o de la vreo reprezentanta Maerklin. Ma gandeam ca e Maerklin pentru ca si sinele si transformatorul erau Maerklin, iar eu, pe atunci, nu stiam mai nimic despre firmele producatoare de trenulete. Am cumparat-o de la un magazin de trenulete din Zuerich, unde majoritatea modelelor sunt SBB, indiferent ca-s facute de Maerklin, Roco, Hag, Rivarossi...