Acvariu blindat pentru modele

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Daca doriti sa va delectati cu modele deosebite, Klick pe asta:
http://www.lemaco.ch/Gallery.ASPX?L=0
Apoi nu mai dati bani la stat sa-i sterpeleasca madamme RITZI_PITZI_ MITZY si aveti la batranete o scula antistressssssssssss....
PS: nu fac reclama, pur si simplu ma fascineaza. :confused: :confused: :confused:
 
conteaza scara?
io zic ca daca ai pe HO acasa 8 kile de loko HO, poti avea si una pe ecartament mai mare, sa troneze imbatabil. Nu?
 
Efectiv sint ireal de frumoase modelele.Ma intreb oare cat costa un asemenea model si cate ore de munca sint necesare.Oricum, nu credeam ca exista asa ceva.
 
daca doriti sa va taiati venele...aruncati o privire si aici:
http://www.kiss-modellbahnen.de/index.php?language=de&obereich=produkte&bereich=spur_1&ubereich=special_line&file=content.BR_44.inc.php
 
sandy daca ar face cum zici tuh nu o sa mai ajunga acasa o sa doarma la servici :D
 
Sandy....da.Numai ca asta ar insemna munca de tras la saiba all life...Sa stai aplecat peste bancul de lucru 8(?) ore pe zi dei sa ti se rupa rulmentu de la gat de la intepeneala...ioi
Eu as plati orice numa sa vad la munca un artist din asta si sa arunc un ochi prin atelierul dumnealui :roll: Mai mult ca sigur ca atelierul e plin de CNC-uri ...
 
Salut!

Lemaco este o firma franceza, cred care face modele scara 1 de o finete si detalui superb, dupa cum vedeti in poze. Preturile nu sunt exagerat de mari pentru o asemenea detaleire. O lo comotiva este pe la 800 ero daca bine tin minte.
 
grandpagscout a spus:
Salut!

Lemaco este o firma franceza, cred care face modele scara 1 de o finete si detalui superb, dupa cum vedeti in poze. Preturile nu sunt exagerat de mari pentru o asemenea detaleire. O lo comotiva este pe la 800 ero daca bine tin minte.
Ma indoiesc foarte tare ca o locomotiva de alama la asemenea detaliere si la o asemenea acuratete pe scara 1 ar costa 800 de euro.Poate avansul, daca o iei in leasing pe 3 ani.
 
Iata cam ce hal de lucrare se poate face la HO:






Aveti lame? :evil:



800 de euro poate 3 osii. Astea-s scule de peste 4000 euro, unele modele ajung la 10000 ( zece mii) linistit...
 
:D :D
Am intr-o revista miba un model Lemaco de 142 (BR 12) trbe sa ma uit exact la pret
 
Gabi, da-mi voie sa te contrazic nitel: Lemaco NU este o firma frantuzeasca, este doar o firma situata intr-o zona "vorbitoare" de limba franceza. Este situata intr-o tara unde in mod traditional se produc ceasuri, branzeturi, ciocolata, oamenii sunt invatati de mici sa nu-si tina banii la ciorap, ci in banci, si tot de mici sunt invatati sa-l apere pe Papa! :D

In Elvetia, tara la care ma refer, franceza este doar una dintre cele PATRU limbi oficiale, alaturi de germana, italiana si romanşa.

Revenind la firma despre care este vorba, "motorul" din spatele modelelor Lemaco, cel despre care spunea Alin ca i-ar placea sa-i viziteze atelierul a fost domnul Urs Egger. Acesta a lucrat 30 de ani in cadrul firmei Fulgurex, dupa care si-a infiintat propria firma (Lemaco) si a mai lucrat in cadrul ei inca 20 de ani, realizand in acest timp circa 1200 de modele si versiuni diferite, totalizand mai mult de 150.000 de exemplare individuale. In 2006 insa productia Lemaco a fost preluata de firma Lematex (http://www.lematec.ch) care va duce mai departe traditia firmei. Conform catalogului lor, preturile produselor Lematex variaza intre 1795 de franci elvetieni si 6950 de franci elvetieni, adica intre 5000 - 19500 RON
Spor la cumparaturi! ;-)
 
Acea locomotiva aurita prezentata 2-3 post-uri mai sus, avea faza si nulul pe catenara? ma refer la scara 1:1
E interesanta. Cred ca circula pe o linie Elvetiana?

Eusebiu
 
Sumele zise de victorian sant cele care le cunosc si eu.M-am interesat un pic. :wink:
 
@ Eusebiu:

In materie de copilaria tractiunii electrice au existat si ciudatenii mai mari, de exemplu o locomotiva electrica mergand pe curent trifazat. Parca a gasit cineva un site unde se vedeau asemenea minuni, in urma cu niste ani. Imagineaza-ti trei linii de contact paralele si un pantograf cu trei segmente izolate intre ele ca sa capteze cele trei faze. Nulul, din cate imi aduc aminte era "adus" prin sina la fel ca si la sistemul nostru actual.

Nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla cand se "incurca" pantograful in fire...