Acvariu blindat pentru modele

Informatii despre producatorii de trenulete.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Iul 22, 2009 2:02 pm

Gabi, da-mi voie sa te contrazic nitel: Lemaco NU este o firma frantuzeasca, este doar o firma situata intr-o zona "vorbitoare" de limba franceza. Este situata intr-o tara unde in mod traditional se produc ceasuri, branzeturi, ciocolata, oamenii sunt invatati de mici sa nu-si tina banii la ciorap, ci in banci, si tot de mici sunt invatati sa-l apere pe Papa! :grin:

In Elvetia, tara la care ma refer, franceza este doar una dintre cele PATRU limbi oficiale, alaturi de germana, italiana si romanşa.

Revenind la firma despre care este vorba, "motorul" din spatele modelelor Lemaco, cel despre care spunea Alin ca i-ar placea sa-i viziteze atelierul a fost domnul Urs Egger. Acesta a lucrat 30 de ani in cadrul firmei Fulgurex, dupa care si-a infiintat propria firma (Lemaco) si a mai lucrat in cadrul ei inca 20 de ani, realizand in acest timp circa 1200 de modele si versiuni diferite, totalizand mai mult de 150.000 de exemplare individuale. In 2006 insa productia Lemaco a fost preluata de firma Lematex ([Link Removed for Guests]) care va duce mai departe traditia firmei. Conform catalogului lor, preturile produselor Lematex variaza intre 1795 de franci elvetieni si 6950 de franci elvetieni, adica intre 5000 - 19500 RON
Spor la cumparaturi! ;-)
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
interesantul

Mesaj de interesantul » Mie Iul 22, 2009 4:15 pm

Acea locomotiva aurita prezentata 2-3 post-uri mai sus, avea faza si nulul pe catenara? ma refer la scara 1:1
E interesanta. Cred ca circula pe o linie Elvetiana?

Eusebiu
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
hgdan

Mesaj de hgdan » Mie Iul 22, 2009 4:25 pm

:-( Lasati...atunci cand o sa crestem mari o sa avem si noi cateva modele la scara I... :-(
alin

Mesaj de alin » Joi Iul 23, 2009 12:04 pm

Sumele zise de victorian sant cele care le cunosc si eu.M-am interesat un pic. :wink:
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Iul 23, 2009 2:35 pm

@ Eusebiu:

In materie de copilaria tractiunii electrice au existat si ciudatenii mai mari, de exemplu o locomotiva electrica mergand pe curent trifazat. Parca a gasit cineva un site unde se vedeau asemenea minuni, in urma cu niste ani. Imagineaza-ti trei linii de contact paralele si un pantograf cu trei segmente izolate intre ele ca sa capteze cele trei faze. Nulul, din cate imi aduc aminte era "adus" prin sina la fel ca si la sistemul nostru actual.

Nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla cand se "incurca" pantograful in fire...
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
grandpagscout

Mesaj de grandpagscout » Joi Iul 23, 2009 2:37 pm

Ciudatenii mari, cum ar fi si locomotivele cu aburi dotate cu pantograf din elvetia de pe timpul crizei de carbuni.
Toate cele bune!
Nagy Gabriel
[Link Removed for Guests]
obiwan

Mesaj de obiwan » Joi Aug 13, 2009 3:24 pm

Alte modele de plasat sub acvariu:
[Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Sep 09, 2009 10:08 pm

am vazut si eu intr-o lucrare de specialitate o locomotiva electrica pe curent trifazic si pot spune ca firele erau paralele asezate in plan vertical, pantograful locomotivei avind o forma foarte ciudata - cu 3 brate unul deasupra celuilalt pentru culegerea tensiunii.
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
obiwan

Mesaj de obiwan » Mie Sep 09, 2009 10:33 pm

Da. Si la Marklin ar putea face, au 3 puncte de culegere a curentului...
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Despre producatori”