Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

CEL MAI BUN MODEL DE LOCO CU ABURI

Informatii despre producatorii de trenulete.
BACHMANN

Mesaj de BACHMANN » Dum Mar 29, 2009 8:39 pm

Ca sa dau un exemplu:

D.P.D.V. al detaliului am un BR 45 de la LILI pe birou. E o capodopera dar trage numai cu tenderul.
D.P.D.V. al tractiunii am un BR 10 de la TRIX care este un monstru integral de metal, trage cu masina cu un motor C sinus. Este fenomenal ;;;;;; nu deraiaza niciodata.

care este mai buna?

Septi
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Dum Mar 29, 2009 8:48 pm

Sal
Nu se poate compara nici Piko cu Roco (fiecare au + si - lor), dar sa mai punem la socoteala si alti producatori. Personal posed un BR18.4 si un BR64 de la Roco si pot spune ca sunt superbe, dar am vazut poze cu produse Micrometakit (doar de ele imi amintesc acum, dar sigur mai sunt si alti) si deja ale mele palesc (tare as vrea sa vad un astfel de produs "live").
Bafta
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
BACHMANN

Mesaj de BACHMANN » Dum Mar 29, 2009 9:09 pm

B74 MRV

Piko si Roco au niste modele extraordinare care ar putea oricand concura cu un Micrometakit.
Am vazut Micrometakit la treaba si nu m-a dat pe spate. E o firma exclusivista care face produse de supercalitate, dar sunt modele de la producatorii ¨de masa¨
care fac fata cu succes unei provocari. Trebuie sa intorci modelul pe spate sa vezi producatorul. ;;;;;;;;;;;

Crede-ma sunt modele Brawa, FLM, Marklin,Rivarossi, etc similare celor de la Micro

Ai vazut vreodata o aburoasa Brawa ep 1 ?

Cu prietenie trenulistica

Septy
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mar 29, 2009 9:36 pm

BACHMANN scrie:B74 MRV

Piko si Roco au niste modele extraordinare care ar putea oricand concura cu un Micrometakit.....
Crede-ma sunt modele Brawa, FLM, Marklin,Rivarossi, etc similare celor de la Mikro....
cu tot respectul....nu sunt de acord.compari 2 tipuri de modele diferite,adica modele de serie la care sunt facute
o gramada de compromisuri cu modele serie limitata care sunt compuse din cateva mii de piese,din metal, unde
calitatea executiei este exceptionala.
Cosmin
[Link Removed for Guests]
felippe

Mesaj de felippe » Dum Mar 29, 2009 11:13 pm

Da, ar trebui sa luam in discutie numai producatorii de serie.

Un model, cu cat este mai nou d.p.d.v. al proiectului si sunt folosite tehnologii actuale este clar mai bun decat cele anterioare.
Valentin Voica

obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Mar 30, 2009 1:21 am

Aici si-ar putea da cu parerea detinatori de Marklin, Trix , Brawa, Lemaco , Micrometakit, Kiss. Cati detin aburoase de la aceste firme?
La noi, foarte putini.Comparativ e greu de spus care o1 este mai bun decat alt 01, la aceeiasi scara.
Cred ca cele mai reusite aburoase sunt modele la scara care chiar inghit carbuni . Aburoasele la HO , TT sau N sunt de fapt cu propulsor electric.La scara cu raport mai mic, unde chiar incape o instalatie sub presiune se pot si detalia mult mai lejer componentele masinii.
hai sa punem intrebarea : ce aburoasa de HO respecta cat mai mult modelul real?
LDH

Mesaj de LDH » Lun Mar 30, 2009 8:28 am

obiwan scrie: Cred ca cele mai reusite aburoase sunt modele la scara care chiar inghit carbuni . Aburoasele la HO , TT sau N sunt de fapt cu propulsor electric.La scara cu raport mai mic, unde chiar incape o instalatie sub presiune se pot si detalia mult mai lejer componentele masinii.
hai sa punem intrebarea : ce aburoasa de HO respecta cat mai mult modelul real?
Pai cele care inghit carbuni sunt la o scara pentru parc, 1/10 sau 1/6 deci cam ies din discutie si chiar daca ar intra tot nu respecta intocmai modelul real deoarece nu se poate si functional si exact.

Adica ceva de genul

aflata in incinta muzeului CFR.

Daca te referi la detaliile locomotivelor cu abur la scarile consacrate atunci se poate discuta.

Corecta nu prea este nicio locomotiva, cel putin din cele pe care le-am vazut eu, si am vazut destule.
Un singur amanunt le scoate din competitie, presupunand ca celelalte sunt in regula, rotile. Sunt, in genarl, mai mici, daca nu au fost inlocuite cu cele cu buza de deraiere micsorata sau daca sunt la dimensiune au ampatamentul mai mare si bielele mai lungi.

E greu de facut o clasificare. Un producator si-a imbunatatit pe parcursul anilor modelele dar nu a ajuns sa imite perfect originalul.
In alta ordine de idei multe masini reale au fost modificate pe linia de montaj asa ca pentru a face comparatie trebuie, mai intai, gasita documentatie cu originalul si abia dupa aceea facuta comparatia cu modelul.

Chestia cu functionalitatea este pe ultimul plan.

Spor la clasificat si comparat!
Toate cele bune,
LDH
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Lun Mar 30, 2009 9:41 pm

Cel mai bun model este BigBoy (Athearn Genesis ) este cineva impotriva ??? :grin:
Rudi, I am a Santa Fe Fan
LDH

Mesaj de LDH » Lun Mar 30, 2009 9:52 pm

SantaFeFan scrie:Cel mai bun model este BigBoy (Athearn Genesis ) este cineva impotriva ??? :grin:
Nu, daca argumentezi :grin:
Toate cele bune,
LDH
BR01DB

Mesaj de BR01DB » Lun Mar 30, 2009 10:01 pm

SantaFeFan scrie:Cel mai bun model este BigBoy (Athearn Genesis ) este cineva impotriva ??? :grin:
BigBoy Precision Craft Models (Die Cast Model), pacat ca nu sint fan de modele americane.
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Lun Mar 30, 2009 10:07 pm

De ce ? pentru ca este din metal ?.... :-D .In testul cu BigBoy de la Model Railroader ambele au punctat la fel .Pentru iubitorii de heavy metal este PCM prima alegere ,multi spun ca Genesis este ma finutz realizat .....
Sincer sa fiu ,mi-au lipsit banii la ora respectiva ,as fi luat si unul PCM..... :-(
BR01DB

Mesaj de BR01DB » Lun Mar 30, 2009 10:18 pm

eu ma refer la modelul care costa 3000 de dolari, acum, nu mai tin minte sigur, dar cred ca era facut din metal. ma tot uitam la el, dar e prea mult.....am vrut sa iau un big boy Blue Line, la 475 dolari, dar nici pe asta nu m-am indurat sa-l cumpar, ca nu prea merita atitia bani un model american. si oricum, ar fi aratat urit, singura locomotiva americana , printre atitea nemtoaice..... :-D
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Lun Mar 30, 2009 10:30 pm

BR01DB scrie: 475 dolari, ..... ca nu prea merita atitia bani un model american.
hai sa spunem ca nu am auzit fraza asta..... :-D :-D :-D
Evident ,gusturile sunt diferite .Daca vorbesti de modelele PCM Brass este ca si Micro Metakit la nemti.....vorbesc de pret .Ca modelele americane nu sunt pe placul oricui ,este normal !!! nici eu nu inteleg pe cei care modeleaza o diorama ruseasca (de exemplu :grin: )
Si dealtfel nici eu nu as plati 475$ pe un model Brawa german care este facut in China :roll:
PDI

Mesaj de PDI » Mar Mar 31, 2009 12:21 pm

CEL MAI BUN MODEL DE LOCO CU ABURI?????

.....ala pe care ti-l faci singur!

PDI
anghelson

Mesaj de anghelson » Mar Mar 31, 2009 6:42 pm

BACHMANN scrie:B74 MRV

Piko si Roco au niste modele extraordinare care ar putea oricand concura cu un Micrometakit.
Eu am in colectie produse de la cele 3 firme mentionate. Cred ca aceasta comparatie este exagerata. As traduce-o cam asa: Dacia si Kia fac niste masini extraordinare care pot concura oricand un Ferrari. Acum, daca este vorba de a merge pe drumul judetean de la Rupea la Odorhei (cunoscatorii stiu de ce), cu certitudine Dacia si Kia au un avantaj imens si eventual chiar ar reusi in incercarea temerara descrisa mai sus. Ferrari s-ar opri repede de tot. De aceea as vrea sa intreb pe BACHMANN ce inseamna faptul ca un "Mikrometakit la treaba nu l-a dat pe spate"?
Eu am un DRG 38.41 de la Mikrometakit care nu are nici macar iluminare la faruri, in ciuda pretului ... nu mai comentez. Nu il pot cupla la nici un vagon pentru ca nu are nici cuple si nici montura NEM. Dar pot de pilda sa reglez tensiunea de alimentare (locomotiva este pur analogica) in asa fel incat sa mearga cu 2 cm pe minut la nesfarsit. Si totul se misca uns, perfect, este o placere sa il vezi la treaba.
Dincolo de aceasta observatie, subiectul este interesant. Daca ar fi acum sa numesc prima locomotiva care imi vine in minte: aceasta ar fi BR78 de la Fleischmann (cu observatia, facuta de altfel si de LDH, ca talonul la roti este prea inalt).
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre producatori”