Bachmann

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sorin1234

New Member
3 Noiembrie 2008
9
0
lugoj
LOCATION
lugoj
Salut,
Poate cineva sa dea mai multe informatii despre producatorul Bachmann - american trains.
Ce seturi de start produc? In DCC sau clasic? Tipuri de sine?
De unde se pot achizitiona seturi Bachmann in Romania?
 
Salut,
Bachmann ofera o multitudine de produse .Cele simple sunt Bachmann Standard iar Bachmann Spectrum sunt mai bune .Mai ales aburoasele Spectrum sunt excelente la preturi foarte corecte !!! sunt produse DC sau DCC ....Au un sistem de sine cu terasament (dar cred ca se poate demonta terasamentul.)
Arunca aici o privire ,toate produsele care incep cu 160-...... sunt Bachmann sau Spectrum :
http://www.walthers.com/exec/search?manu=160&item=&words=restrict&split=30&category=Locomotive&scale=H&instock=Q&keywords=&start=0
 
Salut,
Sinele de la Bachmann nu se pot demonta. Bine, daca vrei neaparat se pot, da risti sa le strici. Atlas are asa ceva dar nu sunt prea populare. Am scris eu candva un articol comparativ despre producatorii americani, sa vad pe unde mai este si il pun aici.
 
Salutare trenulisti!
Am o rugaminte la cei care au produse (in special locomotive) de la Bachmann sa-mi spuna si mie daca sunt multumiti de ele.
Poate imi dati si codul/poza produsului sa-mi formez o idee despre ce este vorba.
Multumiri anticipate!
 
Salut,
Eu am locomotive de la Bachmann. O sa le prezint in colectia mea... sper nu peste mult timp.
Lucrurile stau in felul urmator: Bachmann are doua clase de produse, produse simple categoria Standard si clasa produselor Spectrum, care sunt de top si pot concura cu orice alte produse ale altor firme. Nici clasa standard nu e rea, eu am o locomotiva din aceasta clasa care are si DCC, destul de bine realizata, si care a costat 45$. Ce vrei mai mult de atat?
Insa daca vrei ceva mai de calitate, te sfatuiesc sa mergi pe Spectrum. Am doua locomotive din categoria Spectrum si fac toti banii, concureaza cu oricare Piko, Roco sau nu mai stiu eu ce de top.
Astea le am eu:
http://www.bachmanntrains.com/home-usa/products.php?act=viewProd&productId=1132
http://www.bachmanntrains.com/home-usa/products.php?act=viewProd&productId=86

Mai are si Rudi locomotive Spectrum si e foarte multumit din cate imi amintesc eu. Mergi pe Spectrum si nu o sa-ti para rau. Nu as sfatui (deocamdata) achizitia de vagoane de la Bachmann. Mai au de lucru la partea asta. Poti incerca si o locomotiva Standard cu DCC. Nu sunt rele, si sunt foarte ieftine... (well, cel putin aici, nu stiu in RO).
 
Am vrut sa stiu deoarece am gasit si aici locomotive pana in 40 euro, cu decodor si lumini si eram nedumerit daca la pretul acesta este ceva de capul lui.
La pretul acesta merita incercat (mai ales ca are si decodor).
Astept sa-ti prezinti colectia.
Bafta.
 
S-ar putea sa merite, daca vrei decodor. Calitatea nu e de top, dar nici pretul. Vezi poate poti sa te uiti la locomotiva inainte de a o cumpara (asta e marele avantaj al magazinelor unde poti vedea marfa, in antiteza ce cele on-line).
Si pentru ca tot ai intrebat, o sa postez acum Decapodul pe care il am de la Bachmann.
Arunca un ochi cand o fi gata.
 
@mmkelemen : nu stiu ce sa spun cu decodoarele on board de la bachmann :?: Eu am doar locomotive Branchline , modele englezesti OO care ruleaza pe sine cu ecartament de 16.5mm . Am un startset cu un diesel Class25 digital , dar nu se poate demonta decodorul de pe el .... Nu are compensare de sarcina si ma cam enerveaza cand coboara pe o panta si incepe sa accelereze singura :( .
Mai am o locomotiva cu aburi 2-6-0 mogul , tot englezeasca , metalica , DCC-ready , detalii cat cuprinde ( ca o locomotiva englezeasca :mrgreen: :mrgreen: ) , biele corecte ( MPU a vazut-o de vreo 2 ori la intalnirile din Arad) , garantie ... doar 12 luni ( eu am cumparat-o din UK si actele au fost completate pentru 12 luni si .... invitatie in Bachmann club :fluierat: ) . (ambele au fost prezentate candva pe forum ... poate mai sunt si acum .... )
Dieselul e mai galagios , dar aburoasa e super silentioasa ; sinele din startsetul meu sunt fara terasament ; pretul la dealerii din UK la vremea aceea ( inceputul lui 2007 cand pe la noi numarai pe degetetele de la o mana posesorii de digial :mask: ) era cam la 40% din pretul unui startset roco digital ....
Concluzionand ... sunt locomotivele de care sunt cel mai multumit pana acum , raportul pret-performanta depaseste orice asteptari dupa ce te-ai "ars" cu barbierii europeni :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Linia Spectrum este la fel de magnifica , poate mai tare decat Branchline ! Am vazut 2 diorame cu tema americana in UK , dar erau On30 cu locomotive Shay si ceva diesel-uri de linie ingusta , cu sunet , fum si alte chestii care te lasau ca la dentist ... eu le-as compara cu Brawa , dar la pret de Mehano :)))
 
Pai la 40 euro sau $ vrei compensare de sarcina...!? :-?
Ma mira si nu prea faptul ca in Europa garantia e doar 12 luni... pentru ca se stie ca pe piata nord-americana multe lucruri stau diferit...
Linia Spectrum nu are chiar pret de Mehano... e drept ca preturile au scazut bine de tot acum, dar cand mi-am luat eu Decapodul, acesta costa 280$... :confused:. N-am vazut Mehano la asemenea pret.
 
Salut,
Eu sunt multumit de firma Bachmann (in cea ce priveste locomotivele).Am cateva la HO din gama Standart (5 buc .) si fac toti banii !!!!
Am si cateva din gama Spectrum si acestea sunt superioare gamei Standart ,dar totusi ceva sub Kato ,Genesis sau Atlas ....dar sunt si ceva mai ieftine .Deci si acestea merita banii .
FOARTE bune sunt aburoasele din gama Spectrum ,si la un pret excelent (sunt oferte aici pe ebay la dealeri cu Decapod nou sub 100 euro.....)
Mi-am permis si eu un 0n30 la un pret ceva peste 100 euro....un model fantastic :

si vagoanele Spectrum la 0n30 sunt excelente la un pret formidabil !!!
Decodoarele nu sunt cele mai bune .....dar este normal ,la asa preturi.....
 
Iar acu' daca vorbim strict de decodoare, neajunsul pe care l-am observat la ele este un usor bazait, da eu am sesizat asta si la TCS si la Digitrax. Apoi, nu prea ai ce programa la CV-uri, in afara de adresa locomotivei. Insa daca abia ai o statie digitala BASIC nu prea vad la ce ti-ar trebui un decodor cu ~20 functii, programare CV, etc. O alta chestie destul de nice, este ca se poate activa Rule17, (ex. lumina scade in intensitate automat la farul opus directiei de mers). Eu zic ca este destul pentru un asemenea decodor, care isi are targetul lui.
 
Salut,

Bachmann produce si sine fara terasament care dupa parerea mea sunt destul de bune, in special macazele, daca nu exceleaza la capitolul estetic la capitolul fiabilitate sunt foarte bune.

Despre locomotive s-a cam spus mai sus ce era de spus, Bachmann produce locomotive pentru mai multe categorii de clienti, in special sunt cele hobby si cele profi. Cred ca cele din gama hobby ofera suficient pentru pretul la care se gasesc, cele din gama profi (spectrum) sunt extraordinare, si cum spunea si Rudi, la preturi foarte bune.

Ar mai fi un avantaj, daca mergi pe americane, vagoanele sunt mult mult mai ieftine decat cele europene.
 
Am cumparat eu la kil niste locomotive de la bachmann, ce sa zic, cati bani dai atata face. Mai bazaie, luminile sunt destul de jalnice, dar daca vrei sa ai doar la numar niste digitale atunci se merita. Daca te consideri profesionist, atunci nu prea. Am inteles insa ca cele din gama profi sunt chiar ok, vezi nd2.