Brawa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
La locomotiva lui obiwan problema a aparut dupa ce a fost demontata pentru montare decodor, nu a fost asa de noua, dar am constatat marja extrem de mica de eroare la care trebuie pozitionata lamela in cazul demontarii placutei.

Am evitat demontarea acelei placute la loco lui Sandy, asa ca am scapat de problema la aceasta locomotiva :D ramane de vazut cum se va comporta in trafic
 
hgdan a spus:
La locomotiva lui obiwan problema a aparut dupa ce a fost demontata pentru montare decodor, nu a fost asa de noua, dar am constatat marja extrem de mica de eroare la care trebuie pozitionata lamela in cazul demontarii placutei.
La mine a facut asa din start, inainte de a apuca s-o demontez vreodata. Din cauza acestui "bug" nici nu i-am montat inca decodorul.
Hgdan, vorbesti in a doua postare de o "placuta", care se poate sau nu demonta. Poti sa-mi dai detalii, nu prea stiu la ce te referi !
 
@Blue max

Exista o placa de circuit imprimat pe care se gaseste mufa NEM652, cele 2 beculete si lamela colectoare de curent. Cel mai probabil aceasta lamela sta prost la una din roti si atinge din cand in cand la sasiu, acesta este legat la masa...de unde scurt circuitul :(
 
Si eu am avut aceasta problema la Brawa E69 chiar de la inceput, dar am avut impresia ca lamela atinge osia la care e conectata roata din partea opusa - am pozitionat lamela altfel si acum nu mai face scurt. Alta problema la ea a fost cu micro-intrerupatorul ce comuta intre alimentarea prin pantograf si cea prin sine, in sensul ca axul de plastic ce-l fixeaza de cablaj a cedat doar la simpla atingere.
 
@hgdan: Asa am facut si eu: am lipit contactul doar pe alimentare de la sine, a fost mai simplu decat sa refac din metal axul din plastic. :D Oricum nu voi alimenta prin pantograf.
 
SantaFeFan a spus:
Salut,
Iata ce am gasit pe un forum.....
Calitatea lui Brawa lasa de dorit:
http://www.rolf-uwe-hochmuth.de/CIMG1824.jpg
Este carcasa lui BR06 ...si este din metal !!!! au aparut cazuri in care se deformeaza carcasa din cauza unei boli care am crezut ca nu mai exista in ziua de azi .Boala se numeste "Zinkpest" (din pacate nu stiu denumirea in rom.) dar metalul sufera cu timpul ,deoarece aliajul folosit probabil a fost de calitate proasta.
si sa mai spuna cineva ca o loco din metal este valoroasa :evil:

Rudi,

si Klein Modellbahn a avut aceasta problema. Am locomotiva ÖBB 1046 de la ei, tinuta in cutia originala, neatinsa. Dupa mai mult timp, cind am deschis cutia, n-am vrut sa cred: carcasa locomotivei deformata, crapata, pantografele rupte: in suma intr-o stare foarte trista. Din pacate firma nu mai avea carcase noi, asa dar eu au schimbat ce puteau (deja mult inafara termenului de garantie), carcasa insa a fost doar lipit.
A doua surpriza, tot de acest gen, a fost cu doua EAOS-uri, tot de la ei. Vroiam sa le vind, cind am scos din cutie, nu-mi venea sa cred. Doar boghiurile si cupla a supravietuit problema. Pacat de ele, au fost modele frumoase.
 
Da ,si aceasta firma austriaca(Klein) a avut probleme masive !!!!.....dar de la Brawa nu s-a asteptat nimeni....la asemenea preturi .
 
parca mai era si un Containertraegwagen de la Klein care se indoia singur singurel ;)

nu e usor sa torni metal sub presiune, e altceva decat plumbul turnat cu lingurita incalzita pe lumanare...
 
Eu am un BR132 (ludmila) Brawa si sunt foarte incantat. Boghiurile cu 3 osii sunt articulatr, iat osiile au toate bucse de bronz grafitat. Nu stiu cum se face culegerea de tensiune, dar de 3 ani functioneaza impecabil, toate 6 rotile avand contact electric perfect. Angrenajele sunt foarte silentioase indiferent de sensul de deplasare. Mi se pare cu cateva trepte pe scara evolutiei peste Mehano Prestige, sau Roco. Si pretul nu era mare.
Desi ca design Ludmila nu e locomotiva mea favorita, tin foarte mult la aceasta Brawa deoarece mi se pare realizata impecabil (tehnic vorbind)
 
@Dave ,acest sistem este cel de la Life Like Proto2000 (acum Walthers Proto).Asa sunt construite modelele americane .....o Ludmilla Brawa este sub carcasa un SD american :D
 
ai dreptate, familia BR130 Brawa este cea mai buna din cele de pana acum... Piko cu tampoane de cauciuc se apropie de jucarie, noua Maerklin/Trix e un bun model hobby, insa totusi un model hobby iar cea Roco e buna, insa "sans plus"... la Brawa nu prea ai de ce sa te plangi?
 
Poate de fragilitatea goarnelor, predispuse la a fi agatate cu o cusatura mai proasta la maneca? :(
 
buna dave,

daca e asa, ne putem plange ca toate modelele Micro Metakit sunt fragile! :D

plecam de la ideea ca modelismul, desi om si supus greselii, manipuleaza modele cum trebuie ;) la Trix nu au problema asta, le-au gravat pe carcasa iar la Piko parca amicii de la VEB le facusera din guma ca pe tampoane...
 
SantaFeFan a spus:
@Dave ,acest sistem este cel de la Life Like Proto2000 (acum Walthers Proto).Asa sunt construite modelele americane .....o Ludmilla Brawa este sub carcasa un SD american :D
Santa FE, daca poti arata un SD americaninos? multumim anticipados!